Minden perspektívából körbejárjuk és keressük azt a diagonált
Amikor a mai illusztrációk összeállításába kezdtem, rajzok nélküli, üres grafikonfelület után kutatva elém került a júniusi záró diagonál ábrám. A sematikus szerkezet részletei változatlanok, de az árfolyamgörbe adatai folyamatosan "ráfolytak", így egyértelműen látszik a várt és a végül valóságban megjelent hullám-karakterjegyek közötti eltérés. Őszig felfelé menet következett az akkori várakozásból is, de a diagonál vezérlőelveit egyáltalán nem látjuk megjelenni, hanem inkább egy élesebb, meredekebb szögű mozgás zajlik.
|
Nyári terv és tény az S&P 500 napi grafikonján - nem lassult eléggé. |
Összehasonlítod amit gondoltál, sematikusan terveztél azzal, amit utóbb viszontlátsz a grafikonon? Vagy elmulasztasz profitálni a visszacsatolás tanulságaiból? Örülünk, hogy emelkedés jött, de ez nem eléggé az a karakter, amit júniusban vártunk, ezért már korábban újra kellett gondolni a diagonál dolgát. Persze nem csak a kérdés formájában megfogalmazott "praktikus tipp" végett publikálom újra ezt a rajzot, hanem mert szeretnék szót ejteni egy nagyon hasonló esetről, egy másik diagonál apropóján.
Elliott-os körökben erős a diagonál várakozás, hiszen szinte elképzelhetetlen, hogy egy 2009-ből induló
Ciklus szinten 2,5 év óta tartó emelkedő korrekció egyetlen szakasza se legyen ékelődés. A közismert blogger kollégák 2010. nyaráról induló záró diagonál alakzatot vélnek felfedezni nem is alaptalanul. Nézetem szerint azonban a mostanára befejezettnek jelölt
(szürke) változat túl meredeken halad, a szűkülés üteme sem az igazi, vagyis az alakzat nem felel meg "helyes megjelenés" vezérlőelvének. Ha már diagonál, akkor magam a kék változatot javaslom. Hozzá kell tennem, hogy én ezt egy vezérlőelv alapján mondom, miközben az ő agresszív
(szürke) változatuk nem sért semmilyen záró diagonálra vonatkozó szabályt, tehát egyáltalán nem kizárható.
|
A mostanában népszerű ending diagonal lehetőség szürkével
+ az általam szelídített változat kékkel a heti S&P indexen |
Amint a múlt heti írásomban elmondtam, a hirtelen hosszúra nyúlt 14. és 15. heti gyertya kimerülést vetít előre. Harmadik hullám végét, vagy megnyúlt ötödiket, nagyjából
Minuette szinten. Ennyit súgott magáról a piac, viszont a pontos belső szerkezetről és a pillanatnyi helyzetünkről merész vállalkozás olyat mondani, amibe ne lehetne alaposan belekötni. Mármint június 4-i minimumtól északnak, ahonnan a gyertyákat számoltam. Azóta van egy belső gyertyánk, illetve a Nasdaq esetében egy marginális csúcsra érő doji, ami heti szinten az előző elmozdulás konszolidálódására, vagy egy új korrekció kezdetére utal. Mindenképp korai lenne trendfordulóra következtetni a hetin és bemondani a
Ciklus szintű csúcsot, annál is inkább, mert a heti doji (vagy hasonló gyertya) önmagában nem fordulós jelzés.
Van azonban trendforduló, méghozzá a 240-percesen indult egy megelőlegezhető, komoly letörés pénteken, ami szerintem egy jelentős, a napi idősíkot is megmozgató korrekció lesz. (Azaz a 240-perc szemszögéből bear trendnek tűnik majd). Mivel a kezdetén vagyunk, ezért egyelőre az esés még megerősítés nélküli 240-perces bear fejlemény, csupán anticipálható letörés, amelyet azért várok, mert minden feltétele adott a jelentős folytatásnak. Az ilyen trendszinten megvalósuló korrekciók szűk egy hónapig is eltarthatnak attól függően, hogy a napos milyen mértékben vonódik bele, illetve annak megfelelően, hogy oldalazó, vagy éles megjelenés formálódik.
|
Egészen rövid távon: legutóbb egy komplett lökés fel, majd pénteken nyitás után
már délnek láttuk az impulzust haladni. A 240-perces perspektívájából az RSI szerint
(itt épp a Nasdaq indexen balra) trendforduló lehet. |
Az a jó benne, hogy az előttünk álló hétre már van útmutatás, érdemes adni az emelkedések alatt kialakuló 15-,30-perces bearish szignálokat, de nagy dolgokra még nem kell számítani. Egy bő hétig úgyis kitart a medve piaca, addigra jobb elképzelésünk lehet hullám alakjára és nagyságrendjére vonatkozóan. Viszont nem győzöm ismételni, hogy kizárólag a 240-perces és alacsonyabb idősíkok szempontjából nekilóduló bear trendről beszélek. Feljebbről nézve a lejtmenet csak kontratrend, vagyis pl. egy napos szignál valószínűleg nem fogja kitermelni a hozzá kapcsolódó kockázat 2-3-szorosát. Magasabb idősíkon legfeljebb 1R hozamra és néhány periódus időtartamú skalpra lehet képes egy szignál, a trendkövető gondolatokat ott elő se vegyük.
Ennyit a klasszikus technikai analízis szerinti olvasatról és máris visszatérünk az Elliott-i hullámelmélet alapján valószínűsíthető fejleményekre.
Amikor két hete "kereskedhető tetőről" írtam, akkor egy potenciálisan befejezettnek tűnő szerkezet mutatkozott, de semmilyen bearish fejlemény nem követte. Mostanára azonban ennél több van. Egy viszonylag jelentős idősíkon alakult ki bearish konfiguráció, ezért első körben az 1426-1397 SPX tartomány alsó felének megközelítését várom - akár egy köztes új maximumérték mellett -, ha ettől nagyobb esés következne, akkor majd olyan szcenáriókat veszünk elő, amelyek alapján a júniusi minimum környéke elérhető. Jelenleg azonban még nincs elegendő információnk egy ilyen 1270-es (-13%) következtetéshez.
Ha nagyon csak oldalazás alakulna ki, vagyis sekély, de időben elhúzódó korrekció, akkor egy nagyon mérsékelt arányosítást figyelembe véve is 1.438 a cél a héten. Ahogy kell, van tehát egy konzervatív (1.438) egy optimális (1.426-1.397) és egy agresszív (~1.270) várakozásunk.
Viszont még mindig nem adtam útmutatást a június 4-ről induló emelkedés megértéséhez. Mert a legjobb továbbra is az augusztus végi
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEghTryWmT_XbHUfjoNrhB6WGJn0jNkvFZ-XmamYPvBCYqgAz7yuHZ0Hv45MVOa-AMDCfpZLTZZzy6TDd1cevlNbkKhqTpvtPY30hCkBMUVIcd2TPJFjtT1JIuBUoCQsSO-Pziy6vDfe5Ag/s1600/SEP1_SPX_90min.JPG bal oldalon tanulmányozható "lassú" változat. Mivel nincs okom átrajzolni, ezért most a Dow Jones ipari index grafikonján mutatom ugyanazt
|
Rövid távon nem változott az elképzelés, legfeljebb a megnyúlás kavart kicsit bele (napos DJIA).
Bal oldalon: a (b)-(c) szakasz a szeptember eleji minimumról 30-perces kibontásban. | |
|
|
A szeptember 4-én elrugaszkodó
Minuette (c)
Subminuette v-ös hulláma nyúlhatott meg. A megnyúlást tartalmazó (b)-(c) szakaszt láttam el 30-perces idősíkon jelölve a kép bal oldalán. Az S&P kapcsán említett említett minimum célár itt 13.340 körül van, onnan még vissza tudnánk kanyarodni egy újabb csúcsra akár rövid távon is. Ha azonban kitartónak mutatkoznak a medvék, akkor később lehet bizonyítékunk egy 12.000-es szintre közelítő C lehetőségre is.
A tágabb képet értékelve egészen a 2009-es minimumról én továbbra is abban a szcenárióban hiszek, amelyet augusztus utolsó napján elsődlegesnek készítettem. Azóta befejeződhetett a B hullám (ennek taglalásáról szólt a mai bejegyzés):
|
Egy ismételt ábra az SPX heti bontásáról: fogy a lendület, rövidülnek az emelkedő szakaszok,
egyre időigényesebbek a korrekciók, de ettől még a vége több hónapra is lehet |
A mai második ábrán szereplő diagonál lehetőség egyelőre nálam ezen értelmezés mögött az alternatív helyen marad.