Március végére vártuk, de lehet, hogy előbb bekövetkezik a Ciklus szintű trendforduló, amely a 2009 tavasza óta felfelé haladó korrekciót fordítja vissza a több évtizedes Szuperciklus szintű bear trend irányába. Jön egy éveken át tartó lefelé kör.
Az USA indexekben február 19-ről oldalazó 4-es hullám korrekciót vártam nagyjából három hét időtartammal. A korrekció bekövetkezett, a mérete rendben is volt, de nem oldalazó lett, ezért lényegesen kevesebb időt fogyasztott, mint amint előzetesen gondoltam. Vagyis a 4-es végpontból az emelkedés február 26-tól indult meg és nem március 15. előtt valamivel, mint ahogy az arányos lett volna. A 4-es hullám minimumából nagyjából "bő két hét emelkedés és egy utolsó új csúcs" az elvárás, ami lassan le is telt.
Induljunk ki a nagy képből, ahol napokon belül elkészül 7 szépen kifejlett hullám a 2009-es minimum óta. 7 hullám = dupla zigzag korrekció. A hetes szám a kontratrend szerkezetek ismertetőjegye, itt konkrétan (A)-(B)-(C)-[X]-(A)-(B)-(C). Publikáltam egy ábrát novemberben, amelyen a tényleges árfolyamkép alatt szerepelt a megértést segítő sematikus kifejtés is: NOV16_S&P_weekly_sematikussal.
A még nagyobb kép 2000-től komplex flat alakzat szabályait és vezérlőelveit követi. A flat (magyarul lapos) korrekciók tulajdonképpen sávozások, amelyek alatt sokszor fals le-, és kitörések alakulnak ki. A támaszok és az ellenállások átmeneti átlépése medve- és bikacsapdát képez. Sok esetben ugyanazon alakzat B és a C hulláma is megteszi ezt a beugratást. A sematikus ábra balra az Építőelemek füzetből való, a havi grafikonon lent pedig a valós Dow Jones index, amelyen szépen beazonosítható a tankönyvi lapos korrekció bear piac.
Végül a jelenbe érkezve a hetes ábrán (B)-vel jelölt novemberi aljtól az órás részletezés tiszta képet és közel komplett szerkezetet mutat. A (B)-(C) szakasz a korábban hiányzó hetedik hullám a teljes felfelé korrekcióban:
Emlékeztetőül a 2012. augusztusi ábra, amelyhez képest semmi változás sincs.
AUG31_SPX_weekly_lassu.JPG
Ott volt szó róla először, hogy lesz egy flat (B) hullám, ami után "4,5M", vagyis 4,5 hónap emelkedés következik. November 16-án volt meg a (B) hullám ortodox végpontja, a 4 és fél hónap így március végén járna le, de úgy tűnik, a bika azt már nem éli meg.
A devizapiacon megállíthatatlanul beindult a dollárerősödés, a nyersanyagok piacán innen pedig egyenes út vezet a deflációhoz. 1-2 hét kérdése lehet, hogy mikor lép utánuk délnek a részvénypiac. Az EURUSD történet összerakását is kezdjük a heti bontással és rögtön két alternatívával, aminek érdekessége, hogy nagyjából ugyanoda mutatnak:
A naposon a fő trend fordulóját követő slingshot fejti ki a hatását és igyekszik még egy nem túl távoli új aljra vinni az EUR-t mielőtt komolyabb felfelé korrekció alakulna ki. Hiányzik az utolsó négy-öt az impulzushoz. Az alsó képen csak az esés belső szerkezetét vizsgálva feltűnik a többszörösen összetett divergencia, amely a bear piac tartósságára utal.
3 év és 3 hónap blogírás után ezúton búcsúzom rendszeres olvasóimtól. Idén már nem teszek közzé várakozásokat, aktuális értelmezéseket. Legfeljebb maradok annál, aminek a blogírást eredetileg szántam és egy évben 2-3 alkalommal írok "tutorial", azaz ismeretterjesztő, tanulást segítő bejegyzéseket. Köszönöm az eddigi türelmet és lelkesedést: 2009-ben, amikor belevágtam, akkor pár tucat olvasóra számítottam, ehhez képest néhány hét múlva már 600-nál több látogató nézett be hozzám, ami idővel tovább fejlődött és kisebbfajta vállalkozás lett az egyszerű szándékból. A célokból, hogy Elliott nagyszerű felfedezése körüli félreértéseket tisztázzam talán sikerült valamit elérni. Akik továbbra is érdeklődnek a módszer iránt, azoknak nagy ritkán itt is akad majd valami, de rendszeres, megbízható, sőt egyre jobb tartalmat Ad-nál találnak. Egyébként: Kitartás a nehéz időkben, és long live rock and roll. |