A tőzsdei grafikonok fej-váll formáiról és a kontextus kereséséről szóló sorozat alapgondolata tulajdonképpen egy szortírozás az alakzatot befoglaló tágabb trend vizsgálatára alapozva. Mintha az alakzat alatt és után következő elmozdulás(ok) értelmét keresnénk magánál a kereskedési helyzetnél nagyobb időintervallumra kitekintve. Korábbi árfolyammozgásokhoz kapcsolódó információkat igyekszünk összhangba állítani a jelenleg zajló elmozdulásokkal. Komolyan és bonyolultan hangzik, de valójában egyszerűen a le és fel közlekedő szakaszok trendmozgató vagy korrektív szerepének beazonosítását végezzük el. Főleg a hozadékát számításba véve éri meg bajlódni a kontextussal. Kevesebb meglepetést, jobban illeszkedő stratégiát és magasabb találati arányt adhat.
Ha még eddig elmaradt volna, akkor most érdemes elolvasni a bejegyzés indító részét: [link] vissza az I. részre >>
Az előző szituációban (ld. I. rész) a fej-váll alakzatunk - korántsem váratlanul - "fordítva" sült el. Mutatok egy olyan ténylegesen pozíciókkal lekövetett Nasdaq határidős példát, aminek épp a nyakvonal alatti lendületére lehetett számítani. Miből? Igen-igen, a kontextusból. Jól fejbe is sikerült teremteni.
Egy kissé laposra sikerült negyedik hullám zigzag korrekció majd az ötödik hullám elején a Submicro (1)-(2) bázis is kiadhat egy fej-váll alakzatot. |
Július 23-át erőteljes eső trenddel indította a Nasdaq. Igazi harmadik hullám karakterrel. Maga a nyitó trend harmadik is volt, méghozzá egy Subminuette szintű 'c' hullámon belül. Jött utána a nap derekára a pihenő, egy emelkedő-oldalazó, de alapvetően párhuzamos csatornában közlekedő korrekció formájában. Itt a fej-váll alakzat ténylegesen délnek sült el, azonban nem trendfordító, hanem trendet szüneteltető "folytatólagos" szerepben állt. Épp ez a lényeg! A fej-váll is csak a lefelé haladó, bear szakaszon belüli kontextusban működik megbízhatóan nem pedig a bull trend csúcsán. Tekintsünk ki a "tágabb környezetére", - vagy immár elhagyva a fogalom állandó körülírását - a kontextusára 30-percben:
A karikázott részen kis negyedik alhullám pozícióban jelent meg a fej-váll és mivel a magasabb rendű trend délnek haladt, ezért "jól viselkedett", azaz lefelé tört. |
Volt fent a bevezető gondolatok között egy állításom, miszerint a kontextus dolga "egyszerű". Már mitől? Egy egyszerűsítő fogástól. Legtöbbször kétféle elképzelésünk, vagy Elliott-i értelmezésünk lesz a piac rövid távú kilátásait illetően. Válasszuk azt, legyünk elfogultak abba az irányba, amerre előzőleg a nagyobb idősík trend közlekedett. Fellélegezhetnek Elliott hullámelméletét valahogy megkerülni igyekvő kereskedők, mert a trend irányának meghatározásáról beszélek, amihez nem kell tudnunk elnevezni minden egyes kis eső, vagy emelkedő szakaszt. A megoldást sugallom az egész bejegyzéssel: ha délnek halad a trend, akkor a fej-váll függetlenül attól, hogy a bullish megjelenés került elénk (alul a nyakvonallal), vagy a fejjel lefelé inverz forma (fordított fej-váll), az hajlamos lesz inkább délnek törni és belendülni. Azaz, ha shortolni szeretnénk, akkor olyat válasszunk, amikor a teljes alakzat a korábbi abszolút csúcshoz viszonyítva alacsonyabb tetőt képez.
A dolog természetesen fordítva is igaz. Csak úgy, vadul bele a nagyvilágba ne vadásszunk aljat fej-váll alakzatot felfedezve egy momentummal eső árfolyamgörbén. Nézzük meg a kontextust és ha nem értjük, akkor vételre (long pozícióra) egyszerűen válasszunk olyat, ahol magasabb aljat formáz az alakzat.
Vagy ha nem akarjuk így elnagyolni és mégis inkább az Elliott-i rendszerben szeretnénk látni, érteni a trendet és annak rétegeit, akkor nyitva a lehetőség a jelentkezésre a következő, 2013. szeptember 15-én induló "Kerülj Előnybe! Elliottal és RSI-vel" programra [link]. Elliott mellett egy másik kézzelfogható technikát is mutatok és alkalmazok a trend irányának és korának meghatározására, a kontextus feltárására.
Olyan ez, mint a fordulós japán gyertyák kérdése. Minden trend csúcsán, illetve alján ott díszeleg belőle egy, ám közben hajlamosak vagyunk róla megfeledkezni, hogy előzőleg a trendmozgató szakaszok alatt hol itt, hol ott, hányszor fordult már elő belőle jó pár. Elégtelen kontextusban. A fej-váll tuti trendfordító szerepe is éppen ilyen figyelmetlen "félreértés". Kemény vagyok, ha egyenesen "tévhit"-nek nevezem? Mindegy is, a kontextus adja a belépési szituációhoz a bekövetkezés valószínűsége paramétert. Erről mond le az, aki nem figyel rá. Ha egy fordulatnak rossz a kontextusa, akkor talán csak 15-20% az esélye. Ha jól ágyazódik a korábbi árfolyammozgásba, akkor a valószínűség közelíthet az 50%-hoz. Kérdem én, minek játszani olyat, ahol nagyon kicsi az elképzelés esélye? A kérdést ma ennyiben is hagyjuk, másról szól a bejegyzés.
Van amivel még adós maradtam. Egyrészt nem mutattam még inverz fej-vállt, másrészt talán van, aki azt gondolja, hogy ó, hát az ábrák mindössze két kivételes és kiragadott esetet mutatnak. Aki tapasztaltabb, az tudja, hogy nem. Mert a piac lépten-nyomon ismételgeti ezeket a trend közepén, folytatólagos pozícióban hol jól, hol fordítva elsülő fej-váll képeket, mégis nagyon kevesen ismerik ki őket. Igazán nem kell sokat várni, hogy elénk kerüljön egy. Amikor sikerül fogást találnom egyik-másik kontextusán, akkor kifejezetten szeretek a fej-váll "rossz" oldalára állni. Ami persze másoknak meglepetés, de nekünk Elliott-tal élőknek a haszon. Íme egy vegyes csokor, amelynek összeállításakor szemtelen módon direkt nem mentem a fenti példáktól messzire. Maradtam ugyanígy a Nasdaq-nál, ugyanúgy csak a múlt hétre fókuszálva:
Egy nap ugrás és itt a következő csomag, van közte ilyen is, olyan is |
A példa jobb oldalán megfigyelhető inverz, vagyis fordított fej váll alakzat egyben illusztrálja a feljebb elhangzott tippemet: "Nézzük meg a kontextust és [...] vételre (long pozícióra) egyszerűen válasszunk olyat, ahol magasabb aljat formáz az alakzat". Nem véletlenül ment utána akkorát a bull kitörés.
Egy tisztán bullish inverz "fazon" |
Az amerikai piacokon a jelenlegi bull trend olyan fázisba ért, ahol egy következő fej-váll potenciálisan nagyot fordíthat az indexeken. Ha létrejön ilyen, akkor valóban a klasszikus trendfordító szerepet töltheti be a kontextus miatt. Az emelkedő szakasz pár nap múlva a trend több szintjét egyszerre zárhatja le. A fej nagyon fontos fej lehet, de egyelőre talán még a bal vállat sem látjuk:
Könnyen létrejöhet egy óráson megfigyelhető fej-váll augusztus derekára, amely a kontextus miatt valóban fontos csúcs lehet, hiszen legalább a kék 4-es pont közelébe jönne rá esés. |