A kontextus-momentum-szignál módszerrel kereskedő kis közösségünkben negyedévente megszavazza a csoport, hogy milyen témákban szeretne a találkozóinkon hallani tőlem. Legutóbb a "Kereskedés pszichológiája - fókuszban a fegyelem" tétel került a buborék pozícióba, azaz kiesett, mert éppen nem kapott elegendő voksot a készülő tavaszi idényre. Mivel esélyesnek tartottam, ezért a szavazás idejére már kigondoltam, miből indítsuk a műhelymunkát majd végül a Nasdaq december 13-14-i viselkedése ráerősített, hogy a csorda szellem és az egyéni szintű fegyelmezettség megér ebből a témából legalább egy blogbejegyzést.
Miként neveljük magunkat fegyelmezettebb munkavégzésre a piacokon, amikor is mindig "módszerünk száraz, objektív, pusztán logikai követelményeit" tudjuk követni és az érzelmek nem viszik félre a kereskedéssel kapcsolatos döntéseinket? Mai rohanó világunkban, folyamatos, minden csatornán ömlő zaj vonja el az egyén figyelmét, ráadásul a fáradtság, az állandó feszültség külön felerősíti a hatást – így képtelenség feldolgozni az impulzusokat, vagy racionálisan működni. Se perc alatt átveszi az irányítást az érzelmes agy, amelyik tények helyett lemaradva, sarokba szorítva, félelemtől, mohóságtól, vagy reménytől, esetleg bosszútól motiválva rángatja a kereskedőt egyik ígéretből a másikba. Hiszem, hogy ez az életmód, szemlélet, attitüd és social media zaj közvetlen összefüggésben van a tőzsdék egyre brutálisabb kilengéseivel. Itt csak a legedzettebbek maradhatnak talpon...
Mark Douglas négy alapvető félelmet sorol fel, amelyek vesztes viselkedésbe sodorják a kereskedőt: Ego (ami küzd az ellen, hogy lehet olyan, amikor nincs igazunk), veszíthetünk pénzt, a kimaradok érzése (FOMO), vagy pénzt hagyni az asztalon. Bármelyikkel szemben jobban felvértezhetjük magunkat, ha a videó végén elhangzó gyakorlat-ajánlásomat végrehajtjuk.
Érdekes olvasmány: Don't Let Your Hippocampus Stop You From Being A Successful Investor
2022. december 20., kedd
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)