Általában akkor lehet ilyen jól hasznosítani bármiféle jelzést, mint itt a múlt keddit [link], ha egyrészt van a jelzésnek értelme, Elliott-i kontextusa, másrészt az indikátor jelzésének irányát a nagyobb idősíkok támogatják. Ez utóbbi gondolat jegyében közlöm le most az index havi bontású grafikonját az alsó panelen az MACD indikátorral. Első tőzsdés éveimben nem akartam arról hallani, hogy havi, vagy heti grafikonokat mérlegeljek, pedig érdemes néha rájuk nézni, mert még akár a napon belüli kereskedésben is jól jöhet, ha nagy vonalakban tisztában vagyunk vele, mi zajlik az egészen nagy képen.
Ha nem lesz komoly emelkedés hó végéig, akkor hasonló, de még markánsabb havi kereszteződést hoz szeptember, mint amit 2008. január |
Vagyis legutóbb a napos bontás alapján levont következtetésünk a nagyon hasonló havi jelzés hátszelét élvezi. Ráadásul a tovább lefelé gondolkodásunkat erősíti pusztán az a tény is, hogy egy éles 11-12 napos esés után a piac 28-29 nap alatt gyakorlatilag sehová sem jutott, illetve a múlt hét -6%-ot produkáló két meredek napját követően a pénteki erőlködésből csak némi konszolidációra futotta. Viszont ne filozofáljunk, hanem tekintsünk a legegyszerűbb számozásra, ami az augusztus 9. utáni időszakot képes leírni:
S&P H - most operatív szinten van az agresszív változat: két-három nap erőtlen emelkedés, majd az esés begyorsulása |
Ez egy agresszív változat, amely akkor működik, ha valahonnan a csütörtöki mélypont környékéről 1.170 alá, de inkább az 50%-os Fibonacci korrekciós szintig érő Minor 2-es emelkedés következik, majd onnan elszabadulnak az indulatok és beindul a harmadik harmadikja esés...
...az S&P 500 indexnél 8-as számmal kezdődő célárakkal.
Egy ilyen agresszív számozás mellé a mellékhatások elkerülése végett érdemes egy lassabb változatot vezetni. Itt kerül képbe a nagyobb komplexitás lehetősége. Vegyük hozzá szemügyre az előző grafikonon a szaggatott négyzetben látható időszakot és felejtsük el, ami előtte van! Egy csipetnyi képzelőerővel olyan, mintha egy regular, azaz "szabályos" flat korrekció lenne 3-3-5 hullámmal. Most éppen az impulzív 'c' hulláma volt a két napig tartó meredek esés. Variáljuk át ennek megfelelően a betűjelzéseket, vagyis tegyük fel a kérdést, hogy mi van akkor, ha ez a szabályos flat egy nagyobb flat korrekció komplex B hulláma:
A komplexebb változat, amely visszavesz az agresszivitásból: alapja az ábra közepén egy flat a flat-ben lehetőség felismerése |
Ezt is az esés begyorsulása követi, ha egyszer komplett lesz a (2)-es hullám, de addig még van egy kis idő. Könnyű lesz megkülönböztetni az előző változattól, mivel impulzív emelkedést hozna az elkövetkezendő szűk két hétben és teljesen figyelmen kívül hagyná az agresszív verzió 2-es hullámra vonatkozó célszintjeit. Tehát az 1.165-1.170 közötti kulcs ellenállás területén árulja majd el a piac a szándékát, az lesz a vízválasztó.
Ebben a kevésbé agresszív szcenárióban újra elővehetjük a célmeghatározást egy két héttel ezelőtti bejegyzésből: "a 1.231-1.252 közötti, tehát magasabb célzónába emelkedő S&P index végül kiszedi az augusztus 31-i csúcs fölé elhelyezett stop loss megbízásokat és csak azután fordul délnek". Persze minden marad a korrektív trendcsatornában. Egyelőre maradjon ez csak az alternatív változat, amit tegyünk el, hogy ne lehessen meglepetésben részünk, amennyiben túlságosan elragadtatnánk magunkat az agresszív bearish változattal és mégsem jönne a várt esés. Egyszerűen ez a válasz a hogyan lehetne komplexebb kérdésre.
Tegyünk bele még egy csavart, de ismét csak az első változatba. A "Hol bujkál a nagy medve - Finálé" bejegyzésben idén februárban a több évre visszatekintő, illetve előremutató kép értelmezésével foglalkoztam. Akkor az egyik lehetséges szcenárió alapján a "majdani" 2011-es csúcshoz 'b' jelölést rendeltem --> [link] a grafikonhoz. Ezen éppen Ciklus szintűt, de volt egy másik ugyanott, amely a Szuperciklus szintű (b) lehetőséggel foglalkozott. A mondandónk szempontjából ez alkalommal a szint - Ciklus, vagy Szuperciklus - nem fontos, csak az akármilyen 'b' jelölésből levonható következtetés.
Azért fontos nekünk ez a 'b' hullám dolog, mert ha ott fent betű van, akkor erre lent alattunk is betű, méghozzá 'c' betű lesz a mélyben. Ötös szerkezetű, akárcsak egy III-as jelzésű hullám, de nem feltétlen impulzus. Ha valamilyen hármas számú hullám, akkor impulzusnak kell lennie, ha valamilyen 'c', akkor már nem érvényes rá ez a szabály. Vagyis öt hullámból áll majd ugyan a jelenlegi esés, de a meredeksége folyamatosan csökken és az alhullámai hármas szerkezetűek lesznek. A haladók már ki is találták, hogy a diagonál lehetőségéről van szó. Nagyon az elején vagyunk még a trendnek, hogy magabiztosan rábízzuk magunkat egy ilyen szcenárióra, de kétségtelen, hogy sok problémánkat megoldana a jelölés körül. Befejezésül erről szól Károly tágabb betekintést nyújtó rajza:
A határidős index heti grafikonja - ha ez itt Ciklus szintű 'c' hullám, akkor lehet egy ending diagonal is |
Kedvelem ezt az értelmezést, mert még senkinek sem jutott az eszébe és jól bevinné az erdőbe még az Elliott hullámaival elemzőket is.