Az Elliott-ciklusban a négyes hullámok behatárolásához van a legtöbb információnk, a legtöbb segédeszközünk. Amennyiben helyes a megállapítás és az eséssel valóban a kék Minor 4-es hullámot látjuk, akkor annak legelőször is a funkciójával illik tisztába lennünk. A 4-es az azonos - kék Minor - trendszinthez tartozó, 2-3 szakaszban létrejövő elmozdulás korrekciója. A kék 2-3 emelkedéshez képest kell arányosnak bizonyulnia, annak nevezetes pontjai alapján érdemes következtetnünk rá. Egy hete a hozzászólásomban így utaltam erre: "[...] a kék 3-as pontból várom a december 31-én indult emelkedő szakasz arányos, 23,6-38,2%-os korrekcióját. Ez a dolga a kék 4-es esés-oldalazásnak." Íme egyetlen ábrába sűrítve a DEC31 - FEB19, 3-as hullám szakasz Elliott-i iránymutatása:
Elliott 4-es hullám vezérlőelvei gazdagon az órás SPX grafikonon. Ezekből a szintekből tessék válogatni. |
Az ábra jobb oldalán a szürke "lehetséges elrendezés" találgatással leginkább azt szeretném szemléltetni, hogy mennyire a korrekció kezdeti fázisában járunk. A teljes kék 4-es a legegyszerűbb esetben is [a]-[b]-[c] hullámokból fog állni és akkor még nem esett szó a komplexebb lehetőségekről. Jelenleg valószínűleg csak az [a] hullám (a) építőeleme - le - és esetleg talán a (b) - fel - van készen. Az újabb lefelé kör egyre csökkenő momentummal még csak az [a]-t fogja lezárni, ami mindössze a teljes alakzat első harmada.
A jövő vasárnap induló márciusi Kerülj előnybe Elliott-tal és RSI-vel! program [link] "Balansz" napja részletesen bemutatja azt a folyamatot, amelyben a 4-5 hullámok sorozata lezárja, kiegyensúlyozza az impulzust. A ciklus ezen fázisának kereskedési jelentősége a sok támpont segítségével elérhető magas találati arányban rejlik. Ma itt a bejegyzésben inkább a karakterjegyek szempontjából szeretném részletezni a kiaknázható lehetőséget.
A negyedik hullámok kész állapotukban általában enyhe esés, inkább oldalazás képét mutatják. Elliott szerint elindulásukat bullish impulzuson belül a váratlan csalódottság pszichológiai állapota okozza. Szerintem a négyes első szakasza, az A hullám tipikusan éles és pánikszerű profitrealizálás, amely egyre lassul az idő előrehaladtával. A gyorsan, baljós meredekséggel induló korrekció összhangban van Elliott hangulatra vonatkozó iménti megállapításával. Szerdán így írtam a négyes megjelenéséről: "A kék 4-est oldalazóra várhatjuk, ami durva esést tud produkálni néhány napig, de azzal ki is jelöl egy sávot, amelyben onnantól oszcillál. Sőt, kisebb, gyorsan behaló kitörési kísérletekkel akár nem szignifikáns új csúcsra is kitévedhet."
Előrehaladott állapotában a negyedik így már kevésbé a megállíthatatlan mély esés érzetét kelti. Tipikusan inkább ritmusváltás, megtorpanás, amely alatt azért magas szintre emelkedik a volatilitás és gyakorivá válik az éles irányváltás. Amint a kedélyek lecsillapodnak, vagy a piac második alkalommal kísérli meg a ki-, ill. letörést az első A hullámmal azonos irányba, abban a pillanatban visszatér a négyes hullámot megelőző trend (itt épp északnak).
E konkrét szituációban várhatóan hamar, a jövő hét közepére kialakuló mélypont és a korábbi csúcs által kijelölt sávban le-fel mozgás folytatódik még heteken át. Amplitúdója egyre csökken, míg teljes csend és unalom nem áll be, azután végül egyszer még utoljára felfelé tör ki a piac. Vagy a másik négyes virtus szerint egy ideig fennmarad az ideges kapkodás, majd újabb letörés következik, de az villámgyorsan kudarcba fullad és a piac élesen északnak veszi az irányt. E két szcenárió egyike történik, ha valóban Minor 4-es korrekcióba léptünk.
A naiv külső szemlélő perspektívájából a negyedik hullám bemeneti oldala legtöbbször hirtelen és váratlan. A kimeneti oldal, az ötödikbe átfordulás ezzel szemben lassú és kései. Bennünket, Elliott hullámaiban gondolkodókat felkészülten ért a lefordulás SPX 1.531-ről. Most pedig ne ijedjünk meg túlságosan néhány nagy fekete napos gyertyától, hanem tegyünk egy lépést hátra a grafikontól, értékeljük reálisan, melyik a legnagyobb idősík vagy trendszint, amelyen számottevő rombolást végzett az eddigi esés. Vegyük figyelembe azt is, amit a négyes hullámok és az A szakaszok karakterjegyeiről eddig összeszedtünk.
Annak ellenére, hogy nálam nem nyer elsődleges rangot, hasznos, hozzáértő perspektíva Charlie egyik csütörtöki rajza: [link]. Ő is alternatívának szánja. Viszont ezt az alternatívát csak az láthatta, aki nagyobb idősík nézetre váltva felfogta: a bika napos és hetes viszonylatban köszöni, jól van. Az alt. felvetés Charlie-tól pedig még mindig jogos; csak 1495-től lefelé zárható ki végleg.
Megnyugtatok mindenkit, aki a véleményemre kíváncsi, a 3-as csúcs szerintem bent van. A következő napokban egy további, 1.480-87 közé érkező gyengébb eső szakaszt várok. Azonban az újabb lefelé körre vonatkozó várakozásom a jelenlegi napos RSI csúzli alapján (balra) majdnem vakmerő kijelentés. Szerencsére a momentum-konfiguráció ebben a méretben csak közepes megbízhatósággal bír. Reális esélyt hagy az S&P500 lecsorgásának 1.487 alá.
Végül itt (ld. lent) a rövid távú jelölgetés, amiből a sok elágazási lehetőségen túl a hét első felére még valamennyi esés következik, majd újra kétoldalúvá válik a kereskedés. A rövid short időszak után ismét a sáv stratégia nyújthatja majd a legjobb hatékonyságot. 1.475 alatti momentum után nem bíznék a felfelé folytatásban és kezdeném shortolni az emelkedő A-B-C szerkezeteket. Addig azonban minden bullish értelmezés előbbre való, mint a pár, ki nem zárható ultra bearish szcenárió. A Minor 4-es összevetve a totális trendfordulóval azért is valószínűbb, mert semmilyen négyes hullám kulcs támasz nem esett még el. Egyelőre ezért hiba a csütörtöki mélypontot (i)-es, vagy [i]-es jelöléssel ellátni és főleg a csütörtöki minimum alatt alig mélyebben elhelyezkedő céltámaszok környékén, újabb bizonyítékok nélkül a short oldalon trendkövetést erőltetni. Mert erre való Elliott! Kiválaszthatjuk, vagy kizárhatjuk vele az "algoritmust" ami alapján optimális, vagy épp nem célravezető kereskedni.