Valami biztosan véget ért január 29-én. A kérdés az, hogy melyik a legnagyobb trendszint, ami fordult. Azonnal mutatom, hogy Elliott elvei szerint talán egy Minor szintű (arab számok szintjén bekövetkezett) trendfordulóról beszélünk, de előbb egy gondolat erejéig konkrét dátumokhoz kötődő minimumok segítségével keresek választ a kérdésre. A 2008-as minimum óta tartó emelkedés fordult esésbe? Nem hinném, nincs rá bizonyítékunk. 2011-re ugyanez a válaszom. További barkóba helyett inkább azt mondom ki nagy magabiztossággal, hogy a 2016. júliusában indult Középtávú (3)-as hullám ért véget és egy hozzá mérten arányos korrekció következik az előttünk álló hetekben.
A rajz szerint a zárójeles arab számokkal jelölt (itt piros) Intermediate szintű trend kezdett korrekcióba, azaz nem fordult, de nála egy szinttel lejjebb lévő 'Minor' már igen, az keményen bear. A Minor nagyjából a napos trendnek felel meg, vagyis a hetin még nem beszélhetünk fordulatról. Szaknyelven szólva, szerintem az ötödik hullám megnyúlás a harmadik ötödik hullámát érintette, azaz nem a teljes fő trend ötödik hullámát. Igen, ha tévedek, akkor bent van a végső csúcs és cudar világ jön.
Miért a hirtelen és mély esés? A zárójel piros (3)-as hullám ötödik hulláma megnyúlt és egy parabolát hozott létre. Azaz egy ostoba euforikus agyeldobást, ami nem "tiszteli" a racionális gondolkodás határait. Pl. az egész szerkezet arányos (3)-as pivot csúcsának jól megtette volna a Fibonacci 261.8-as szint 2780-nál, de a vevők csak száguldottak tovább. Közben az RSI naposon és hetesen is egészen abszurd 90-es értékeket vett fel. Ha ilyet látunk, akkor tudjuk, hogy az a későn érkező mohó versenyzőknek bizony fájni fog.
Január 22-én a nagy bull hangulatban jegyeztem meg valakinek, hogy azért aki ezen a napon befektet a Nasdaq-ba (értsd. a megfelelő alapba), annak közel 800 pont stop loss távolságot kell tartania. 800 Nasdaq pont pedig nem terem minden héten. Azóta az említett képzeletbeli stopot ki is szedte a piac: az ötödik hullámok végén az ilyen parabolák szinte mindig teljes retrace-t (visszavételt) kapnak. Az ilyen heveskedést mindig bünteti a piac. Mi a fenének 10%-nál több kockázatot felvállalni egy agyeldobós piacon?
Visszatérve a technikai oldalra. Az ötödik hullám megnyúlás jelenségét részletesen kifejtettem a "Ha túladott attól az még eső trend" című írásomban. Az az írás a ma felvetett kérdések háttértanulmánya. Különösen ajánlom onnan ezt az ábrát [link]. Itt a jobb szélső változatot tessék jól szemügyre venni, annak az inverz (emelkedő) változatát mutatja az élet éles egyenesben a fenti SPX ábrán.
Amikor egy piac RSI-je kiért a zöld fenntartható bull zóna fölé, amit az RSI panelen pirossal bekarikáztam, akkor a várható hozam már jóval alacsonyabb, mint a kockázat, amivel fizetnünk kell érte. Az ilyen túlságosan momentumos, azaz érzelmileg túlfűtött helyzetekből, vagy trendforduló következik, mert a tűz, mintegy beoltja saját magát, vagy
- - váratlanul hirtelen,
- - mély, az utolsó durva emelkedést 100%-ban visszahódító,
- - leginkább zigzag formájú korrekció.