AZ ELLIOTT WAVE INTERNATIONAL AJÁNLÁSÁVAL:

Oldalak

2012. január 30., hétfő

Végül is

Vélemény a régi zigzag értelmezés mentén

Nagyszerű beszélgetés folyt az előző bejegyzés alatt, kétféle értelmezés mellett, illetve ellen szóltak az érvek. Az alábbi rajz ennek a folytatása, ugyanis vasárnap újra mérlegelve a vezérlőelveket, nekem a vakmerő "[c]-nek vége" operatív jelölésre esik a választásom, ebből indulok ki a héten. Elvégre egy zigzag-et vártunk a november 25-i mélypontról, akkor pedig itt egy nagyobb - mondjuk 1303 alá eljutó - korrekció délnek, majd egy újabb csúcs február közepére változat szerintem megbuktatná a zigzag Y elképzelést és impulzív szerkezetűvé tenné Minor szinten is az emelkedést. Az alábbi rajzon ezért úgy tekintem, bent van a csúcs, hacsak nem akad majd el az esés az eggyel alacsonyabb rendű negyedik hullám 1297-1277-es tartományában. Az érvelés további pár részletét a grafikonra írtam:

2012. január 23., hétfő

Nasdaq és SPX Elliott képek

Az indexek a pénteki zárásra, a korábban megjelölt szintek felet sem mutatták a bear lefordulás jeleit, viszont a piac nem vetette el végérvényesen a keddi értelmezést, amelyből a pár óra emelkedés után bekövetkező bearish kimenetelre következtettem [link a korábbi grafikonhoz]. A változatot a megnyúlt (v)-ös hullám lehetősége hagyja életben, amelyben tehát az római v-ös trendmozgató alhullámai közel akkora méretűre nőnek, mint amekkora hossz akár az v-tel azonos szinten lévő i-es és iii-as hullámok nagyságrendjének is megfelelne. Másképp fogalmazva, amikor meglátjuk az öt hullámot fel, akkor a trend mégsem fejeződik be, hanem az addig egyetlen arányos hullámnak látszó, "normális" esetben órákban mérhető Subminuette v-ös maga is egy jól tagolható, komplett ötössé növi ki magát, természetesen több nap alatt.

Noha úgy hiszem, itt nem feltétlenül ez a helyzet, azért szeretném szemléltetni a jelenséget az SPX grafikonján, mert az ilyen ötödik hullám megnyúlás, ami miatt soha, de soha nem vadászunk csúcsot, hanem kivárjuk a kritikus szint letörését. Vagy ha agresszívek szeretnénk lenni, akkor minimum egy, az egész trendhez mérten arányos első, alacsonyabb csúcs kialakulásáig nem lépünk a vonat elé. Egy ilyen megnyúlás, ha nem is Subminuette szinten, de mondjuk kettővel feljebb, Minute szinten képes lehet tönkretenni egy év teljesítményét, de ha nyakas tréderrel esik meg a dolog, akkor akár egy komplett tőzsdei karriert is végérvényesen kettétörhet.

Ha öt hullámot tudunk számolni, az még nem jelenti feltétlenül
a trend végét - nagyításhoz jobb klikk a képre

Ha most ezek után, az élő bizonyíték hatására sem fogadja meg valaki a bearish szignál ill. trigger kivárásárára vonatkozó tanácsomat, akkor megérdemli a lúzer érdemrendet. Ugyanis a Micro [5]-ös jelölésű hullám maga is mutathatja a magasabb rendű, befoglaló v-ös személyiségjegyeit, és egy hasonló megnyúlással elkocoghat akár 1333-1334-ig. Mindig mérjük fel, hol van az elképezelésünk bear és bull határa! Amíg nincs átfedés a kassza [1]-es hullám 1304.71-es szintjével, de inkább az 1302 körüli lokális csúcsokkal, addig én még az 5-perces grafikonon is kihagynám a short belépőket és legfeljebb 1 percesen engedném meg magamnak a kontratrend kereskedés luxusát. Legalábbis így készülök hétfőre.

Tessék 1-perces bontásban ránézni, a megnyúlás nélkül mikor lett volna komplett a teljes alakzat. Szerdán, január 18-án, magyar idő szerint pontosan 18:48-kor kellett volna egy impulzív hullámnak délnek indulnia, hogy kivegye a nyitás utáni minimumot. Az lett volna az intraday short jelzés, amley a napon túli pozícióra még mindig kevés lett volna. Helyette viszont kaptuk ezt az [2]-[3]-[4]-[5] felfelé megnyúlást. A lefordulás helyett még inkább felfelé kezdett növekedni a momentum. Visított a grafikon, hogy valami nincs rendben.

Van azonban egy alternatíva, amire szívvel-lélekkel csak a hétfői kereskedés után készülök áttérni, ha még mindig nem jön legalább a nap végén fordulat, de már most is jobbnak tartom a fenti értelmezésnél. Nem hagy nyugodni, hogy december 19-ről, majd 28-ról egész egszerűen csatornába lehet helyezni az emelkedést, semmi sem lóg ki, mintha egyetlen hullám lenne konstans volatilitás mellett. Olyan mintha még mindig csak a harmadik hullám utolsó harmadában tartanánk.

Itt nincs megnyúlás, csak egyszerűen a (iii) hullám halad előre töretlenül
egy nagyobb korrektív szerkezethez tartozó [c]-n belül

Ha most valaki ezen rajz hatására sem fogadja, meg, hogy bármilyen közelinek tűnik is a trend vége, ki kell várni a valamilyen szintű támasz elestét (ld. a rajzon a három "erősség" és idősik szempontjából eltérő típust), az a néhány bekezdéssel feljebb említett érdemrend csillagokkal ékesített fokozatát is kiérdemli. Érdemes követni a pirossal jelölt zónákat, mert azok nem akármilyen támaszok, hanem Elliott-i szempontból lényeges szcenáriókat igazoló, vagy elvető szintek.

A Nasdaq alábbi rövid távú értelmezéséhez kellett egy beszélgetés Károllyal, meg egy emlékkép erről [link] a háromszögről ott középen, egy még szeptember közepén készült ábráról.

Előre-hátra iterálva 2000-ig visszatekintve haladunk a megfejtéssel, de még nincs kész a kirakósjáték minden része. Ma a heti és a napi bontást szeretném itt megosztani az érdeklődőkkel:


Ez most így nagyon erősnek tűnhet, de az elképzelésben szereplő [B] flat-nek azért még nem tisztázott (számomra) a kontextusa, másrészt pedig egy másik bejegyzésben majd megmutatom, hogy a Nasdaq 2000 márciusa óta egészen más utakon jár, így itt az ideje a többi amerikai indextől eltérő jelöléseket alkalmazni rá.


Később még visszatérünk rá, hogy a Nasdaq (a), vagy [c] hullámot készül felfelé befejezni, addig itt van az a rajz, amelyet a rövid táv értelmezéseként készített Károly:

2012. január 17., kedd

Órák kérdése

A készülő, átfogó Elliott-os könyvemben szerepel egy mondat a korrekciók általános definiálásánál: "A korrektív mozgások többsége meglehetősen sok időt emészthet fel, így ha sikerül is megfejtenünk a szerkezetet, a piac gyakran a vártnál lényegesen lassabban teljesíti, amit az előrejelzésünkben optimálisnak becsültünk."

Most is ez a helyzet. SPX 1302-t, előtte 1305-06-ot ígértem január első napjaira, de csak ma érintettük először ezeket a szinteket. Mindig ezt az ábrát hivatkozom még decemberről: ["Január 5-6-ra véget érhet az Intermediate (2)-es" grafikon]. A lassúság tehát nem ok felülvizsgálni egy korrektív számozást. Épp ellenkezőleg, megerősíti azt.

Az S&P500 index a január 6-i napi maximumán pontosan érintette az imént említett garfikonon vastag fekete vonallal ábrázolt "nagy" fej-váll nyakvonalát, majd 12-én, azaz múlt csütörtökön a szaggatott vonalat, amely a korrekciót határoló csatorna teteje. Vagyis úgy tűnhet, a bika szépen lassan sorra hódítja a fontos szinteket. A lefelé folytatással kapcsolatos elképezeléseimet az kérdőjelezné meg, ha a piac nagyjából a mai maximum környékén (1302-1303) már nem ellenállásba ütközne, hanem felülről tesztelve a szintet, stabilan megtámaszkodna ott.

Egy ábra erejéig felejtsük el az Elliott-i jelöléseket és csak a dőlésszögekre vessünk egy pillantást! Az októberi mélypont után van egy meredek fel szakaszunk, majd egy közepesen sekély retrace, végül pedig egy egy újabb emelkedés, amely határozottan alacsonyabb szögben halad, mint ahogyan a megelőző emelkedő szakasz:


A W jelölésű hullám 18 napig tartott, az aktuális X mélypont után következő hullám holnap lesz épp 36 napos, azaz kétszer annyi időben, miközben az Y hosszának mindössze 2/3-át tette meg. Ez egy tipikus zigzag, vagy dupla zigzag sajátosság, feltéve, hogy nem robban ki az egész alakzat felfelé, még mielőtt elfogyna az összes momentuma. Mikorra fogy el benne a szusz? Az RSI-re nézve valószínűleg már holnap.

Figyelemre méltó a bullish extrém tartományban időző szentiment is, mármint az a szentiment, amely az AAII honlapján (ld. a linkgyűjteményt) olvasható. Két hete 17% a medvék aránya. Elliott úgy találta, a szentiment gyakran nem egy trendelő alakzat végén, hanem a fordulatot követően, az új trend második hullámában éri el a mélypontját, illetve esetünkben itt a lefelé tartó bear trendben a maximumát. Hiszen a második hullámok az új trend tagadásáról szólnak. Azt hiszem, itt most nagyon széles intézményesített szinten, sőt kormányzati szinten valósult meg a tagadás.

Elliott azonos szintű 2-4 és 3-5 pontokat összekötő csatornájára szükségünk lehet az alhullámok megtalálásához. A momentumos [a] hullám után a december 19-ről felfelé tartó Minute [c] záró ötös szerkezete meglehetősen kusza, de a most következő értelmezés kék csatornái felfedik, hogy valójában melyek az összetartozó részek. Ha nagyobb idősíkon nézzük őket, akkor a csatornák nélkül is látható a középső rész homogén egységessége, de most inkább egy rövid távú, 15 perces grafikonon tegyünk mindent a helyére:


Az értelmezés nyomán adódik a feltételezés: némi oldalazás és pár óra emelkedés van hátra a [c] hullámból, vele az Y-ból és vele az október óta felfelé tartó (2)-es hullámból. Viszont nem egyértelmű, hogy jó az értelmezés.

Mi van ha nem jó? Tömören összefoglalva, akkor - ebben az emelkedő szakaszban immár szokásosan - tévedek az időtartam vonatkozásában, amikor mindössze pár óra tiszta kereskedési időt jósolok még az emelkedésnek. Létezik ugyanis egy erős alternatíva, amelyben pontban, vagy százalékban ugyan szintén nem utazik már sokat felfelé, de a holnapi kereskedésbe nem fér bele a végjáték, ellenben felhasználja a hét még előttünk álló részét. Károly pénteken majdnem pontosan ezt [link] rajzolta, amiről beszélek.

Segítek megtalálni az eltérést az én fenti rajzomhoz képest. Az év utolsó napján volt záróban egy egész enyhe esés, amit ha komolyan veszünk, akkor be kell iktatnunk oda egy további trendszintet. Vagyis a január 3-i rés nem egy (i)-(ii)-i-ii utáni harmadik harmadikja hullám, hanem egy (i)-(ii)-i-ii-[1]-[2] bázis utáni kitörés. Bármelyik indexen rajzolhatnám, a fenti ábrán is jól látszik például, de ez alkalommal a Nasdaq határidőt választottam:


Valójában mindegy, a különböző szintű 4-es hullámok által képzett támaszok szintjét kell csak figyelni, és legkorábban a letörésük visszatesztjében elhelyezni a short belépéseket. Ezt a Dow Jones index esetében már láttuk, az S&P-ről pedig fentről puskázva könnyű elkészíteni a grafikon jelölését; 1.274-1.278 a támasz. Többet fizet az információért, viszont nagyobb biztonságban van, aki kivárja az átfedést az egyes hullámok maximumával, tehát csak 1.269 után lép.

Károly az új index rajzokat, a rendet, az arányokat látva kedvet kapott lerajzolni a medvét az EURUSD grafikonján. Átadta nekem, hogy tegyem közzé az érdeklődők számára:


A rajzon az alsó 2-es hullám még folyamatban, kedd estére nagyjából a fele volt meg.

2012. január 13., péntek

Túlcsordulva és újratöltve

A Kerülj előnybe Elliott hullámaival! tréningprogram áprilisi haladó csoportja a korai jelentkezők kedvezményes időszakában betelt. Ebben a 2,5 napos fázisban a résztvevők létszámát alacsony, maximum 15 fő szinten igértük tartani, ezért azok számára, akik az 'early bird' hetek végén gondolták a kedvezményt kihasználni, kizárólag egy új csoport beindításával tudjuk ezt lehetővé tenni. Így megnyitottuk a 2012. május 4-5-6-i időpontokra a jelentkezési lehetőséget. Az új időponthoz új 'early bird' kedvezményes időszak tartozik, amely február 8-án jár le.

Emlékeztetőül a program beharangozója itt: 10000 óra a szakmában
A részletes tájékoztató frissített aloldala itt: Kerülj Előnybe! Tréning 2012

2012. január 12., csütörtök

Dow Jones és EURUSD közelről

A legutóbbi, karácsonyi bejegyzés elsődleges értelmezésének [link az ábrához] útját járja a piac és még az is előfordulhat, hogy a keddi maximumokon bent van a csúcs. Egy pillanatra gondolotam rá, hogy benyitom a hosszú távra szánt shortokat, de attól, hogy öt hullámot tudunk számolni felfelé, még nem biztos, hogy az egy kész, komplett szerkezet. Az alábbi legvalószínűbb értelmezés szerint egészen közeli a kritikus támasz. Ezzel szemben akkora a tér lefelé, hogy érdemes a letörést kivárni, nehogy megnyúljon az (v) hullám fel. A Dow Jones ábráján mutatom, ahol a tovahaladó háromszög a helyzet kulcsa:


Az EURUSD vonatkozásában köszönöm a hozzászólásokat. Károllyal nagyjából ezt sütöttük ki, bár azon nagyon megoszlik az álláspontunk, hogy az ott valóban (narancs) B hullám-e fent, illetve ez C itt lent. Viszont nem ez a lényeg, hanem, hogy bárminek nevezzük is, még jó eséllyel nincs vége. Károly ábrája következik, amit ezúton az iránta érdeklődők figyelmébe ajánl:

2012. január 1., vasárnap

Alap korrektív formák: Zigzag és Flat

Flat 1x1 az Elliott Wave International szerkesztőségétől

Akinek esetleg Elliott tanulás szerepel a 2012-es fogadalmai között, már nem is kell tovább keresnie, íme egy post, amely alap szintű ismeretekkel foglalkozik. Továbbiak, saját szerzemények, pedig a blog Tudásbázis aloldalán.

Elliott elméletében a legelső, amit megtanultunk, hogy az egész képet nézve, a momentumos öt hullámból álló impulzív mozgásokat három hullámból álló korrekciók követik. Vegyük nagyító alá, hogy a kétféle alapvető korrektív forma tulajdonképpen miben is tér el egymástól. Miben különbözik a zigzag és a flat alakzat? Az EWI az alábbi cikkben [eredeti link] taglalta, milyen alapvető ismeretekkel érdemes rendelkeznünk az úgynevezett flat (=lapos) és zigzag (=cikkcakk) korrekciók felismerése érdekében.


Részlet az EWI Basic Tutorial 3. leckéjéből


A zigzag korrekció felfelé tartó bull piac idején a legyegyszerűbb lefelé irányuló A-B-C betűjelzéssel ellátott korrektív alakzat. Képlete, azaz az alhullámok száma az egyes szakaszokon belül 5-3-5. A 'B' hullám legmagasabb pontja ebben a szituációban szignifikánsan elmarad az 'A' hullám kiindulási pontjától, akár csak itt ezen a szerkezeti ábrán:

Zigzag korrekció szerkezeti ábrája bull piacon

Bear piacon a zigzag korrekció az ellenkező irányba, felfelé halad. Alkalmanként ezért a szakirodalom fordított zigzag korrekciónak is nevezi az ilyen előfordulást.

Zigzag korrekció szerkezeti ábrája bear piacon

[Kiegészítés Cimballitól]: Mielőtt továbblépünk az 5-3-5-ös tagolású korrekció típusunkról, egy magyarázat az alakzat elnevezéséhez. Egy a trenddel élesen szemben, cikk-cakk formában haladó hullámmozgásról van szó, innen ered a nagyon hasonló angol kifejezés a zigzag, vagy rövidítve ZZ. Magam soha nem fordítom, mert leírni és kiejteni is könnyű az eredeti angol elnevezést. Sőt, úgy gondolom a hasonló hangzású magyar megfelelője miatt emlékezetben tartani sem nehéz, de az eredeti kifejezést használva legalább mindannyian tudjuk, ez nem egy "akármilyen" cikk-cakk, hanem R.N. Elliott zigzag alakzata.


Részlet az EWI Basic Tutorial 4. leckéjéből


A flat, magyarul lapos vagy tompa korrekció 3-3-5-ös belső szerkezeti képlete tekintetében (is) különbözik a zigzag alakzattól. Mivel a korrekció első, fő trenddel szemben haladó szakasza - 'A' hulláma - nélkülözi azt az erőt, amely teljes öt hullámot tudna kialakítani, mint a zigzag esetében azt láttuk, ezért a 'B' hullám már-már szinte teljesen trendelő mozgásnak tűnik és eljut az 'A' hullám kiindulási pontjának közvetlen közelébe. Cserébe azután a már valóban öt hullámból álló 'C' szakasz épp csak kevéssel haladja meg az 'A' pontot, ellentétben a szignifikásan 'A' hullámon túlra jutó zigzag formációval.

Flat korrekció szerkezeti rajza bull piac idején - a "szabályos" változat

Lefelé trendelő, bear piac idején a fordított flat kép így tárul elénk:


A flat alakzat általában kisebb részét (százalékát) korrigálja a megelőző impulzusnak / trendszakasznak, mint amennyit a zigzag visszavesz. Jellemzően hosszabb és erőteljesebb trendek idéjén tűnik fel, amikor is szinte mindig megnyúlás követi, vagy előzi meg. Minél erősebb az uralkodó trend, annál rövidebb lesz a flat korrekció. Impulzuson belül leggyakrabban a negyedik hullámok veszik fel a flat formát, lényegesen többször, mint a kettes korrekciók.

A flat, vagy "lapos" megjelölés tulajdonképpen egy gyűjtő elnevezése minden 3-3-5 alhullámra tagolódó A-B-C korrekciónak. Elliott a flat alakja szerint három eltérő megjelenést azonosított. Egy úgynevezett "szabályos" (regular) flat korrekcióban a 'B' hullám az 'A' kiindulási pontjával hozzávetőleg azonos szinten ér véget, majd a 'C' éppen csak túlhalad az 'A' hullámon, ahogyan az a fenti sematikus ábrákon látható. Sokkal gyakoribb azonban az expanded, azaz megnyúlt lapos korrekció változat, amely során az alakzat a 'B' hullám alatt létrehoz egy új extrém értéket, a megelőző impulzus végén túl. Maga Elliott "irregular", azaz szabálytalan flat korrekciónak hívta az ilyen megjelenést, ami egy elég szerencsétlen elnevezés, hiszen sokkal gyakrabban fordul elő, mint a szabályos változat.

---

Az Elliott Wave International (EWI) angol nyelvű alap tananyagát úgy állították össze, hogy mindenről tartalmazzon annyi ismeretet, amennyi az önálló elemzői munka megkezdéséhez szükséges. A hozzáféréshez előbb ingyenes Club EWI regisztráció szükséges itt: FREE Elliott Wave Tutorial - Get 10 Lessons [link]

Rendszeres olvasók

Alakzatok bar grafikonon

ALAKZATOK AZONOSÍTÁSA

Prechter könyv

Kötvénybaj

Europai válogatás

A Mánia vége

Alapleckék

Magunk döntsünk

Diverzifikáció?

FOREX video

10 piaci tévhit

Mítosz a Fed körül

8 könyvrészlet

Theorist '09. nov.

15 írás ill. video a hitelválságról

Mozgóátlagok

Címkék

200 SMA (3) AAPL (2) adósság (5) Amibroker (2) André Kostolany (1) arany (4) aritmetikus (1) Barack Obama (2) báziscsatorna (4) belső nap (1) Ben Bernanke (1) Birger (1) Bollinger (1) Brikka (1) BUX (6) carry-trade (1) CFD (1) Charles Collins (2) Charles Dow (1) Club EWI (18) Conquer the Crash (2) csorda (4) csordaszellem (5) csúzli (3) DAX (6) defláció (4) depresszió (8) deviza (13) diagonal triangle (6) Dick Diamond (2) divergencia (4) DIX (1) dollárerősödés (12) double key reversal (2) Dow Jones (36) dupla hármas (7) dupla kulcsforduló (3) E-mini future (46) ék (8) Elliott magyarul (7) Elliott Wave Principle (9) Elliott Wave Theorist (9) Elliott-ciklus (18) előfizetés (8) elsődleges trend (12) ending diagonal (10) erősödő dollár (4) EURHUF (1) EURJPY (1) eurozóna (3) EURUSD (30) evening star (1) expanded flat (9) extension (12) extrém ármozgás (1) ezüst (3) FED (8) fej-váll alakzat (8) Fibonacci (33) flash crash (8) flat (17) Forex (6) Fotex (1) földgáz (1) fraktál (11) FTSE (1) Futures Junctures (4) GBPJPY (1) Goldman Sachs (3) Görögország (3) Hang Seng (1) háromszög (20) hatékony piac (2) hope (2) hullám személyiségjegye (11) infláció (1) inside day (1) IOU dollárok (1) Japán (3) Jason Farkas (2) Jeffrey Kennedy (11) jelzálog (2) Kína (3) kollektív hangulat (8) kombináció (10) korrekció (20) könyvajánló (4) kőolaj (1) kötvény (1) külső nap (1) leading diagonal (1) lineáris gondolkodás (3) logaritmikus skála (1) MACD (5) Mandelbrot (1) megnyúlt hullám (2) mérés (6) Minyanville (1) momentum (8) Morgan Stanley (1) mozgóátlag (3) munkaállomás (1) Nasdaq (28) Newsweek (1) NFP (4) Nikkei (2) Nonfarm Payrolls (3) nyersolaj (2) NYSE (4) opció (1) óriás szuperciklus (14) OTP (3) outside day (4) pánik (6) pit noise (1) Ralph Nelson Elliott (8) regular flat (3) remény (4) Robert Prechter (28) RSI (11) Russel (3) short (3) Short Term Update (3) slingshot (4) social mood (5) Socionomics (6) SP500 (107) spirál (2) SPY (55) Steve Nison (1) Stochastic (1) Stocklandyard (2) stop loss (2) szándékos csőd (1) szentiment (1) szignálvonal (1) szójabab (2) tananyag (25) Thomas Bulkowski (1) throw-over (2) tovahaladó háromszög (4) trendcsatorna (22) trendvonal (2) tréningprogram (12) túladott (5) túlvett (5) TWS (1) USD (14) USDCHF (1) valószínűség a tőzsdén (3) Vancouver (3) Venezuela (1) vertical spread (1) vezérlőelv (8) Wyckoff (1) XLE (1) Zaner (4) zigzag (35)