Elliott hullámai az utóbbi hónapokban mindvégig szépen jelezték, milyen zűrök lehetnek itt, a közvetlen szomszédságunkban Európában. Mai összefoglalásomban az Elliott Wave International előfizetői tartalmából emelek ki részleteket, illetve a február 26 - április 28. között publikált 9 grafikon segítségével adok mélyebb betekintést a folyamatba.
Az ingyenesen letölthető, korábban csak pénzért megvásárolható kiadvány címe és linkje: European Debt: An Elliott Wave Perspective, azaz "Az európai adósság az Elliott-hullámok szemszögéből".
Mára a kormányoknak jóval kevesebb erőforrása maradt a mentőcsomagokra, ahhoz képest, mint ami a válság elején, 2007-ben rendelkezésre állt, viszont a trend, amivel küzdeniük kell, egyre erősebb. Ráadásul a társadalmi szintű tiltakozóakciók nehezítik, lassítják, sőt politikailag felvállalhatatlanná teszik az újabb mentőakciókat.
Általánossá vált az európai politikában az "aki időt nyer életet nyer" megközelítés, vagyis betömjük a léket a hajón, nyugtatjuk egy kicsit magunkat, azután reménykedünk, hátha nem tör be újra a víz. A kérdés, mikor keletkezik egy akkora lék, amivel már nem lesz mit kezdeni.
A görögök példáján láthattuk, milyen gyorsan válik semmivé egy év - alacsony szögben - emelkedés, amikor újabb csontvázak esnek ki a szekrényből, majd elszabadulnak az indulatok.
Egyáltalán, miként válhat finanszírozhatatlanná egy egész állam? Na, ebből a szempontból igazán tanulságos a 2-éves görög állampapírhozam grafikonját közelebbről szemügyre venni a kiadvány 4., 5. és 7. oldalán, különös tekintettel arra, hogy az ábrák nagy része tartalmazza az akkori, élő Elliott-számozást. Ez az, amikor egy háromszögből, 6,5% körüli szintről előbb csak lassan indul el felfelé a hozam - mintha egy háromszög utáni könnyed ötödik hullámra készülne -, majd eldurvul a helyzet és pillanatok alatt 8%-nál, majd végül 18% felett találja magát a hozamszint.
Persze itt nem is Görögország a legnagyobb probléma; Európa elég erős és nagy, hogy egy ilyen lokális "helyzetet" megoldjon. Az igazi időzített bomba más országok költségvetéseiben ketyeg; az EU tagállamok jó részében bármikor megismétlődhet a "görög dráma". Egy olyan világban, ahol az emberek türelmetlenek, a politikusok gyengék és félnek, ezért a megoldási terveik abban merülnek, ki, hogy a kifizethetetlen adósságot miként helyettesítsék egy másik adóssággal, ott csak a mikor a kérdés. A lavina nem.
Ui.: A kiadvány letöltéséhez, az ábrák tanulmányozásához ingyenes Club EWI regisztráció szükséges. Akiknek még nincs, azoknak mondom, hogy egy név, jelszó és e-mail megadásából áll. Az EWI a világ legnagyobb piaci előrejelző cége, kellőképp komoly ahhoz, hogy a rábízott adatokat megfelelően kezelje.
Magukat az emlegetett ábrákat szerzői jogvédelmi okokból nem szúrhatom bele a bejegyzésem szövegébe, de magatok is simán hozzá tudtok férni, ezért ez nem lehet akadály.
Have a Stake in Europe's Financial Future? You Must Read This EXPLOSIVE New Free Report including nine charts >
Elliott Wave International's "European Debt: An Elliott Wave Perspective" is a timely five-page report jam-packed with analysis originally published only for paying subscribers. Download it now to see how Elliott wave analysis anticipated the Greece debt problem, and learn what the crisis means for the future of the euro -- and European solidarity.
2010. május 28., péntek
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése