AZ ELLIOTT WAVE INTERNATIONAL AJÁNLÁSÁVAL:

Oldalak

2012. június 25., hétfő

Egy ellentmondó S&P karakterjegy

Maradunk a tervnél, de minden lehetőséget körbejárunk

Mindig ott motoszkál a kis gonosz szabotőr, amely azt hajkurássza, "meglátod, most is csavart labdát dob rád a piac". Kedd estére el is kezdtem duplagondolni magam, de igazi meggyőző, kézzelfogható bullish elképzeléssel nem tudtam előállni (magam számára sem). A piac pedig a létező legegyszerűbb, csavaroktól mentes megoldást választotta egy JUN04-JUN20 között órára pontosan Fibonacci 13 kereskedési napon és át tartó zigzag korrekció formájában. Majd látni fogjuk valóban zigzag, valóban a legegyszerűbb alakzat, de a kontextusa és a momentumképlete körül maradtak kérdőjelek.

Az elsődleges elképzelésem szerint korábbi bejegyzéseimben, hozzászólásaimban a szerdai csúcsra piros 4-es számot gondoltam felhelyezni, mert sem a Nasdaq-on, sem pedig az S&P500-ban nem sérültek az ennek ellentmondó kritikus ellenállás szintek. Az S&P cash indexben 1358 fölé zárást jelöltük meg kizáró feltételnek. Egy eddig 12 darab heti vagy 50< napi gyertyából álló alakzatnál elegendő a napi zárókat figyelembe venni. A nem záró, 3-4 pontos napon belüli átfedéseket tekintsük nyugodtan zajnak. Hangsúlyozom, kizárólag az ilyen időben és pontban nagy kiterjedésű összefüggéseknél. Ne feledkezzünk meg arról, hogy Elliott számára még ismeretlenek voltak a japángyertyák és a bar grafikonok, ezért csütörtök után ő maga ezt látná a napos bontású grafikonon:

Csütörtökön az S&P500 cash index napos nézete. Átfedés nélkül fogta a 62%-os
maximális Fib. 4-es hullám retr. szint, így noha az arányai messze nem tökéletesek,
a piac életben hagyta ezt a változatot.
Az ábra mindössze azt hivatott bemutatni, hogy a piac végül miként hagyta az asztalon a piros Minor 4 elképzelést és nem azt, hogy ez lenne a tuti befutó. Mert itt van mindjárt az előző bejegyzésben is [ábrázolt] Minor 2, vagy Intermediate (2) lehetőség, amely így az ábrára tekintve legalább olyan jó megfejtéssé vált, mint az én 4-es lehetőségem. Ha viszont 2-es, akkor én már egy kicsit másképp rajzolnám, méghozzá a Dow május 1-i új csúcsa (sőt új maximum zárója) miatt:

Május 1-i csúcsból kiindulva keresnék fogást a 2-es után 3-as hullámban vagyunk változaton.
Ha így nézzük, a piros 2-es hullám ideális helyen ért véget két optimális Fibonacci célszint között 12.898-nál. Be kell ismernem így arányosabb, mint az én 4-es változatom.

Az egyetlen biztosan megállapítható tény minden index grafikonján, hogy volt egy szerkezetileg tiszta impulzív mozgás 01/MAY - 04/JUN között! Hogy egészen áprilistól impulzus volna, abban már nehéz és nehéz is marad közös nevezőre hozni az amerikai indexeket.

Szóval van egy 4-es, vagy 2-es dilemmánk: Kell-e választani? Nem! Épp ez adja a helyzet szépségét, hogy bármelyik is legyen folyamatban jó darabig egy csapáson haladnak, ezért akadémikus lenne a kérdés megválaszolása érdekében hosszabb értekezést levezetni. Egyelőre egyedül azt szükséges lefektetni, hogy a közelebbi célárral rendelkező, kevésbé mélyre jutó felső változat, amely Minor 5-ös esést prognosztizál, meddig jut.

SPX célár tekintetében csak ismételni tudom magam, egy hete pontosítottam 1191-re, amely júliusban ideális lenne Minor 5 végének. A számítás hibás, úgyhogy felejtsük is el ezt a számot. 1.236 a helyes érték, ott lenne arányos az impulzus. 1236-nál számítok a május közepén publikált értelmezés [link] Középtávú (1)-es végére. Az akkori elképzeléshez képest egyetlen változás került a programba: a Minor 4-es egy kissé túlméretes lett.

Viszont ezzel csak két szcenáriót rendeztünk le, miközben éppen két másikra kell még fél szemmel figyelni. Ígérem logikusan rangsorolom őket, nem hagyom a kelleténél jobban kétségek között aki velem tart a kirándulás második felében.

Haladjunk lépésről lépésre. A júniusi emelkedés biztosan zigzag, ehhez kétség nem fér. Két impulzív szakasz megszakítva valami nehezen felfogható egyértelműen nem jelölhető oldalazó csapkodással. Legtisztább szerkezeti útmutatót a Nasdaq (NDX) adott hozzá, de minden indexen felfedhető az 5-3-5-ös zigzag képlet:

Az ötös szerkezetű [a], a háromszög [b] és a kissé túl lelkes ugyancsak ötös szerkezetű [c] a
Nasdaq cash index grafikonján - az már tény, hogy zigzag korrekciót láttunk haladni északnak
A kedd-szerdai megingásomat mégsem lenne szerencsés egyszerűen a csütörtöki esés után egy mellveregetéssel meg nem történté tenni. A legkevésbé sem, mert a grafikonról leolvasható objektív oka volt és van a bizonytalanságomnak.
Idézem a hozzászólást:"[Azt vártam, hogy a hét végéig] pedig a piac hol oldalazik, hol pedig lassuló ütemben emelkedik, [majd lefordul]. Hétfőn ez még megállta a helyét, lassult a piac, de [kedden] gyorsulás jött és a felfelé kör még mindig nem tűnik befejezettnek. Lassulás helyett, gyorsulás. Az emelkedés karaktere óvatosságra int. Egy ekkora momentum elnyeléséhez vagy nagyon éles fordulat, vagy 4-5 nap erre hivatott ármozgás szükséges. Lehet, hogy a csütörtökön [jún 14-én] indult emelkedésnek még csak a derekán járunk?"

A tipikus zigzag momentuma C alatt elmarad A hullámtól, kettes hullám zigzag C-je végén leggyakrabban elhal az emelkedés, megáll a bikában az élet. Itt pedig mindkét szakasz igen erőteljes és meredek lett és egy pillanatra sem volt megállás. Ettől még zigzag. Viszont érdemes elgondolkodnunk rajta, hogy a június 14-től mutatkozó momentum tényleg képes-e így köddé válni, vagy valahol még visszaköszön és valójában a tiszta, de haladási tempó szempontjából messze nem optimális zigzag még nem a teljes, komplett alakzat.

Ha nem a teljes alakzat, akkor valamilyen dupla korrekció W hulláma lehet, vagy egy diagonál 1-es szakasza. Utálatos dolog, hogy ilyen kiskapukkal kell foglalkoznunk, de a piac útjai csak így kifürkészhetőek. Hogy ne érjenek meglepetések, dolgozzuk fel ezt a két lehetőséget és tegyük a helyükre őket a rangsorban.

W - meg sem rajzolom, máris elvetem. Általában az alacsonyabb rendű B hullám területe, annak is leginkább az alsó fele fogná meg az esést, az SPX-nél ez a tartomány 1337-1306 széles sáv. Még semmi nem múlt el belőle, akár teljesülhetne is, de nem tudok választ adni a kérdésre, hogy miért lenne értelme akár időben, akár pontban ráduplázni erre júniusi felfelé korrekcióra. A korrekció folytatása rendkívül aránytalanná tenné és szerintem érvénytelenítené mind a 2-es, mind pedig a 4-es lehetőséget. Elértük a 62%-os retrace szintet északnak, időben is arányos a három hét (13 kereskedési nap), az eddig felsorolt bear változatoknak már nem hiányzik a felfelé korrekció folytatása és végül egy dupla-zigzag kialakítása.

Diagonál 1-es - A záró diagonál első hulláma lehetőséget veszem komolyan. Nem hétfőn, vagy a héten kell majd vele foglalkozni, de ha a piac a jelenlegi esés folytatásából képes lesz felállni és akár egyetlen ponttal is meghaladni a mögöttünk hagyott szerdai, valamint csütörtöki maximumokat, akkor majd erre az alternatívára állunk át. Ez az egyetlen (nagyobb kép) bull változat, amelyet még el tudok képzelni és amely a mai tudásom szerint a szcenáriók rangsorában a harmadik helyet foglalja el, messze elmaradva a továbbra is és még azután is nagyon sokáig bearish 2-es, vagy 4-es változat esélyeitől. A tágabb képen vegyük át, hogy mi az értelme:

A tartalék záró diagonál bull változat - csak akkor van értelme beszélni róla, ha 2-es pontnál elakad az esés és a júniusi lokális maximum fölé emelkedik a piac

Egyelőre azonban marad az várakozás, hogy folytatódik az esés és azon az úton járunk, amelyet a május 17-i és május 19-i bejegyzésemben felvázoltam és azóta is frissítek, nyomon követek.

2012. június 17., vasárnap

Rövid passzok után

10 napja időigényes, összességében nagyjából oldalazó konszolidáció várakozásnál hagytuk abba, amikor is kereskedési receptnek céláras, "rövid passzos" játék eszközkészletét javasoltam. A hét első felében sem volt értelme másban gondolkodni, de rövid távon csütörtökön bull irányba rázódott össze a napos és a 240 perces. Feloldotta a 'nehogy-nagyobb-idősíkon-próbálj-távoli-stoppal-messzire-engedni-pozíciót' képletes tiltásom. Elviekben akkor jöhet a következő felfelé szakasz, amely C hullám lesz és amelyről szinte reménytelen megmondani, hogy pontosan melyik trendszintet képviseli. Viszont nem is feltétlen erre az információra van szükségünk.

Az RSI három magasabb idősíkon egyszerre jelezte a bika időleges visszatérését
az ES határidő folytonos grafikonján

Az új felfelé szakasz [b] hullám (c) szakasza, vagy 4-es hullám [c]-je, vagy végül és szándékosan nem elsőnek a sorban 2-es [c]-je lehet. A felsorolás rajzok nélkül, szárazon túl bonyolultnak tűnik. A közös tulajdonságuk a lényeg és a helyzet egyszerű summázata: a soron következő felfelé körből egyik esetben sem jön ki új csúcs az április eleji maximumok fölé. A felsorolt lehetőségek a várható emelkedés hosszában és időtartamában térnek el. Mint ahogyan eltérnek a trend szintjében. (c) = Minuette, [c] = Minute.

Az ingyenes, június 21-ig tartó EWI U.S. részvénypiaci hét apropóján kezdjük azzal a változattal, amit szolgáltatás házigazdája Tom Prindaville kékkel jelöl. Az ő kék értelmezése megegyezik az eddig itt a blogban egyetlen alkalommal sem rajzolt, de a legutóbbi bejegyzésben emlegetett tartalékos (értsd. másodlagos) 1-2 elképzelésemmel. Tom elsődleges, vagyis az én alternatív várakozásom szerint az emelkedés vége egy Minor 2-es, esetleg Intermediate (2)-es lehetne majd leghamarabb csütörtök este - péntek reggel magasságában (június 21-22-én).

A nálam még alternatív SP500 Minor 1-2 értelmezés órás grafikonon (balra),
illetve [a] ponton túli események alábontása 10 percesen (jobbra)

A naponta húsznál több grafikont legtöbbször 15 és 30 perces idősíkon értelmező szolgáltatást június 21-én csütörtökön 18:00 óráig lehet ingyenesen kipróbálni - [link a DJIA, az S&P 500 és a Nasdaq] folyamatos előrejelzések előszobájához.

Visszatérve az ábrához: akkor jön a képbe ez a változat, ha S&P500 képes lesz elérni és egy esetleg két nap fölé is zárni az 1358-as szintnek és az előttünk álló hét végénél előbb nem jön fordulat. Addig pedig a piac hol oldalazik, hol pedig lassuló ütemben emelkedik. Az 1358 kulcs szint (az ábrán KR), aminek elérésével a Minor 2-es Elliott-i értelmezés - Tom kék számozása - , kiemelkedne az elsődleges, preferált változat rangjára. (A kulcs szint itt egy választóvonal két nagyobb kép bearish szcenárió között).

1358 felett valószínűleg ebben az esetben sem lesz képes sokáig megmaradni a piac. 1-2 nap vitézkedés után hamar kifullad a magaslati levegőn és visszaeshet a kulcs ellenállás alá. Nemsokára be is gyorsulna a lejtmenet, ezért júliusban kitartó és jelentős esésnek néznénk elébe, hiszen 3-as hullám következne délnek. Lehetséges. Nincs semmi technikai kifogásom ezzel a várakozással kapcsolatban, nekem csak a bizonyíték hiányzik hozzá, illetve jelenleg egy kicsit még mindig kiegyensúlyozottabb az a változat, amelyet a bejegyzéseimben én preferálok és amely történetesen eggyel lassabb forgatókönyv, ugyancsak a medve oldalán.

Legutóbbi bejegyzésemben így nézett ki a Minor 4-es fel értelmezés: [link] - "éles, momentumos [a] hullám indult fel... háromszög vagy zigzag következik".



Milyen egyensúlyról beszélek én? Mitől jobb ennek a még csak negyedik hullámnál tartó értelmezésem balansza? A mai bejegyzés első napos ábráján elhelyeztem egy kék dobozt, amely a nagy kettes hullám flat korrekció kiterjedését hivatott szimbolizálni. 15 nap széles és kb. 4% magas volt. A június 4-i mélypontról indult aktuális emelkedés 10 napos kort élt meg eddig és 1330-nál lépte át a 4%-ot. Vagyis a pénteki záróban nagyjából azonos területű négyszög határolná. Sőt még az is belefér, hogy további 2-3 bullish nap alatt elér 1350 környékére, amivel 13 kereskedési nap alatt végül 5,5%-ot halad északnak. Egy impulzus negyedik hulláma szemre inkább kissé nagyobb megjelenésű, mint az azonos rendű kettes. A fordított helyzet (a ritka nagyobb kettes) akkor fordul elő, amikor a második hullám oldalazó flat, a négyes pedig éles zigzag. Itt éppen flat 2-es hullámot láttunk, ezért érdemes komolyan észben tartani Tom kék számozását. Viszont nem állok vigyázzban miatta, ha ugyanis a mai második ábra lép érvénybe, akkor azt majd észreveszem és kiigazítom a stratégiám. Előbb az tűnik fel, hogy egész a hét végéig kitart a bika és eljut 1358 fölé. Később pedig abból láthatom, hogy ahol az elsődleges elképzelésem alapján a majdani lefelé ötödik hullám végére számítok júliusban, ott nem következik be fordulat, hanem épp ellenkezőleg, begyorsul az esés.

Emlékeztetőül itt a július második felére várt alj ábrázolása: [link] május 18, napos kép. Akkor 1205, vagy alacsonyabb (1)-es végpont célár szerepelt, amit most pontosítok cash SPX 1191-re.

A harmadik változatban, amely a valószínűségi rangsorban is hátul kullog, már hétfőn este úgy az 1345-1348-as szinttel bezárólag bekövetkezik a lefordulás. Az egész korrekció egy még időigényesebb szerkezetté fejlődik és noha a hét első fele határozott esést hoz, kitartanak a támaszok, maradunk korrektív felfelé rally üzemmódban. A későbbiekben végül még vissza is térünk a június 11-i és 15-i, esetleg 18-i index csúcsok fölé. Rajz szándékosan nincs hozzá, de dióhéjban ez a bevezetőben elhangzott [b] hullám (c)-je fel szcenárió. Az RSI pénteken azt mondja egyébként rá, hogy nagyon nem valószínű, Tom ábráin pedig itt-ott halvány szürkével tűnik fel a lehetőség, amit remélem a hétfői kereskedés levesz a térképről.

2012. június 7., csütörtök

SPX - 1285 alól

Pénteken nem egyszerűen napi, de heti(!) zárót láttunk a bika szempontjából május közepén kritikusnak nevezett 1.285-ös szint alatt. A cash S&P nem csak úgy fél ponttal épphogy belecsorgott a bearish tartományba, hanem napi minimuma közelében 1.278-on zárt. Hétfőn erre erősített rá a piac egy újabb mélyponttal. 1.266,74 a hivatalos minimum, ami már szignifikánsan átlépett 1.285 alá. Szépek, arányosak, jó ütemben érkeztek az eső szakaszok, semmi okunk megkérdőjelezni, hogy a trendforduló utáni befejezetlen impulzus számozás van folyamatban [link emlékeztető - május 18-ról].

Majdnem pontosan a helyükön is hagyhattam az akkori várakozásokat megfogalmazó jelöléseket, legjobb tudásom szerint ilyesmi elrendezés tűnik a legcélszerűbbnek:

SPX cash órás: a május 1-ről délnek tartó eső szakaszból
úgy indult az újabb felfelé korrekció, ahogy kell, egy éles, momentumos [a] hullámmal.
Háromszög, vagy zigzag következik.

A hétfőn nekilódult emelkedés tipikusan [a] hullámnak tűnik és én a magam részéről azt gondolom, hogy most látott neki a piac a piros 1-2 szakasz 4-es párjának kialakításához. Jogos volt az erőteljes emelkedés, hiszen a trend több szintje ért véget. A piros 3-as felett két római ötös jelölést is találunk, ráadásul ebből (v)-ös megnyúlt hullám volt, ami után - ahogyan az Építőelemek füzetben is szerepel - "drámai" fordulat következik. Ez a heves lelkesedés azonban majd egyre lassuló ütemben végül 1.323-1.340 tartományba juttatja csak a long oldalon elköteleződő harcosokat.

Ha 1.340-en túlra kerülnénk, mi több, 1.358 fölé zárogatnánk, akkor sem sérülnek a bearish kilátások, csupán le kellene cserélnem a 4-es jelölést valamilyen szintű kettesre - még akár (1)-(2)-1-2 is képbe kerülhetne. Befejeződhetett egy április 2-től egészen most hétfőig tartó ékelődésre emlékeztető leading diagonal egyes hullám is, de erről még elhamarkodott lenne rajzot készíteni. Akkor fogok először foglalkozni vele, ha ez a mostani felfelé korrekció flat formát ölt. Egy flat alakzat másképp nehezen illeszthető ebbe az aktuális kontextusba.

Ha a várakozásaimnak megfelelően működik a célszint (ellenállás-zóna), akkor a piros Minor 5 valamikor júliusban következhetne délnek, vagyis lehet, hogy ebben a hónapban már nem látunk újabb minimumot az amerikai indexekben. Így vagy úgy, ne rohanjunk előre, egyszerre elég most a valószínűleg holnap befejeződő 'Minute [a] hullám a piros 4-es korrekción belül' szcenárióra dolgozni. Időben elhúzódó, oldalazó konszolidálódás is jöhet, alacsonyabb rendű hullámokhoz igazított céláras setupok működnek majd jól.

2012. június 3., vasárnap

EURUSD - Kívül a báziscsatornán

Brikka rovata

Jeffrey Kennedy szerint érdemesebb az első gondolatunknál eggyel lassabb forgatókönyv-változattal számolni, amíg az ármozgás (a végső, az igazi indikátor) rá nem cáfol. Így legfeljebb pozitív meglepetésben lehet mindig csak részünk, nem pedig csalódásban a túlzottan agresszív elvárásaink miatt.

Februárban kezdtem el részletesebben foglalkozni az EURUSD devizapárral és ez a tanács mindig a szemem előtt lebegett. Még a mostani lefelé körben is elsődlegesen egy tágabb korrekciós szerkezetben gondolkodtam.

4 órás idősíkon az eleinte korrekcióként kezelt ármozgás - ez már a múlté
A célár teljesült, azonban az értelmezésem rossz volt. Nem jött a fordulat. Az indexek és az arany mellett nem nagyon foglalkoztam az EURUSD-vel, azonban pár napja visszanéztem az elképzeléseimet. Szeretném megtalálni, hogy hol hibáztam, mikor kellett volna agresszívabbá válnom.

Korrekcióban gondolkodom, akkor az árfolyam végig egy párhuzamos korrektív csatornában marad. Azonban ez a fontos mozzanat lemaradt a grafikonomról. Márpedig egy ilyen mankó nélkül igen nehéz eldönteni hol van a választóvonal impulzív trendelő mozgás és a korrekció közöt. Lehagyni ezt a fontos segédeszközt zöldfülű hiba volt. Egyből látszik, hogy mindkét lehetséges csatornából kilépett, majd sikeresen visszatesztelte őket a piac és ezek a felfelé kitérők rendre mind erőtlennek bizonyultak. Itt is igaz a mondás, hogy saját hibájából tanul az ember. Legközelebb nem felejtem el behúzni a korrektív csatornát!

4 órás idősíkon ugyanez az EUR lejtmenet de később és már a báziscsatornával
Végezetül szeretnék kitérni még a nagyobb képre. Sokáig elsődlegesen egy nagy háromszögben gondolkodtam (biztos sokan mások is) és az agresszívebb medve értelmezési lehetőségeket hátrébb soroltam magamban. Ezeket meg is osztottam a blogon: [HETI EURUSD egyik változat] ábra, március 4-ről és [itt a másik HETI változat] ugyanonnan.

Még nem tudom kizárni a háromszög verziót (amíg a feltételezett B pontot - 1.18 környékét - a piac meg nem haladja), az imént másodszorra hivatkozott ábra frissítése így néz ki:

2012. június 1., péntek

Elliott záró diagonálja

Elliott hullámokról, alakzatokról az első magyar nyelvű könyv

Amikor két éve a Tudásbázis cikkek között Elliott alakzatairól szóló sorozatomat írtam, akkor nem volt külön fejezete a záró diagonálnak. Ezt bőven pótoltam a Kerülj Előnybe Elliott hullámaival! tréning 64 oldal terjedelmű "Építőelemek" alapozó jegyzet kiadványomban. A mai bejegyzésben szinte szó szerint leközlöm a záró diagonál (ending diagonal) leírását.

A második rész, a kiadvány 28-64. oldala, melynek tartalomjegyzéke a következő:
Záró diagonál - Indító diagonál - Megnyúlás - Csonka impulzus - Zigzag és dupla zigzag - Flat - Háromszögek - A váltakozás vezérlőelve - Korrekciók mélysége vezérlőelv - Vezérlőelvek a DJIA történelmi grafikonján - Fibonacci matematika - Fibonacci retracement - Trendirányú Fibonacci kivetítés

A DIAGONÁL - ZÁRÓ VÁLTOZAT

A trendmozgató, tehát az eggyel magasabb rendű, uralkodó trenddel megegyező irányú, mindig ötös szerkezetű alakzatoknak két típusa van: az impulzus és a diagonál. Trendelő mozgásban a piac ezen két sematikus forma egyikének szabályszerűségeit követi.

Az impulzus szabályok tárgyalásakor már tisztáztuk, hogy a lökéshullám 1-es, 3-as és 5-ös alhulláma maga is minden esetben ötös szerkezetű trendmozgató alakzat, de közülük az 1-es és az 5-ös nem minden esetben impulzus (lökéshullám). Ebben a két pozícióban állhat ugyanis a konvergáló trendvonalak által határolt, ék formára emlékeztető diagonál elnevezésű alakzat is. Noha az impulzus párhuzamos csatornájával szemben a két konvergáló határoló trendvonal a diagonál legelső szembetűnő ismertetőjegye, ennek ellenére nem kötelező kelléke. Sőt, esetenként az alsó és felső határoló vonal teljesen párhuzamos. Két változata létezik, a „záró” és az „indító” megjelenési forma.

Az ending diagonal (rövidítve: ED), vagyis záró diagonál a trendmozgató alakzatok közül az a típus, amely elnevezéséhez híven trendet záró 5-ös és korrekciót befejező C hullámok pozíciójában tűnik fel, azaz kizárólag egy lökéshullám, vagy korrekció utolsó egysége lehet. Az alakzat megjelenése a meglévő árfolyammozgás kifulladására utal, ami egy, vagy két, a korrekciókra jellemző tulajdonság megjelenésében jelentkezik. Olyan, mintha a ciklus jobb (impulzív) és bal (korrektív) oldalának szabályszerűségei keverednének benne. Elliott szavai szerint akkor tűnik fel, amikor a megelőző hullám(ok) „túl messzire, túl gyorsan” haladt(ak). Az alábbi ábra sematikus példája azt a kontextust mutatja, amelyben a záró diagonál egy Elsődleges rendű lökéshullám végén a Középtávú (5)-ös jelölésű hullám pozícióját foglalja el.

8. ábra: Záró diagonál (5) hullám pozícióban.
(Nem az egész alakzat az ED, hanem csak az (4)-(5)-ös jelölésű szakasz)

A legfontosabb eltérést az impulzushoz képest az ED 1-es, 3-as és 5-ös alhullámaiban találjuk, ugyanis azok nem ötös, hanem hármas szerkezetűek, mindannyian a korrektív alakzatok között később tárgyalt zigzag formációk. Élő grafikonon a diagonál kialakulásának folyamatát követve ne fektessünk túl sok energiát az zigzag alhullámainak minden áron való beazonosítására. Azt vegyük csak észre, hogy a trendirányú szakaszok, noha viszik előre a piacot, sehogyan sem látszanak ötös tagolású egységnek. Nincs meg bennük az impulzusok tiszta képe.

A szakirodalom szerint a közbeeső 2-es és 4-es korrekciók ugyancsak zigzag szerkezetek, bár véleményem szerint a négyes alhullám pozíciójában ritkán feltűnhet éles ’a’ szakasszal induló háromszög is. A záró diagonál szerkezeti képlete így 3-3-3-3-3 lesz, szemben az impulzus közismert 5-3-5-3-5-ös tagolásával.

A másik korrektív alakzatoktól kölcsönzött ED sajátosság, hogy 1-4 alhullámai hajlamosak átfedésbe kerülni egymással. Ez ismét csak nem kötelező kellék, de ritka az olyan előfordulás, amikor a negyedik hullám nem az egyes területén végződik. Azaz a diagonálra nem érvényes az impulzusokat definiáló, átfedésektől mentes szerkezetet előíró kardinális szabály. Ettől még 3-as alhullám a diagonálban sem lehet a legrövidebb, és sem a 2-es, sem pedig a 4-es alhullám nem korrigálhat 100%-nál többet.

A záró diagonál trend irányában haladó alhullámai tehát már egyáltalán nem tudnak teljes öt hullámból álló alakzattá fejlődni, ráadásul szinte mindig 1-4 átfedés alakul ki - mindez Elliott olvasatában az eggyel magasabb trendszint közelgő végére utal. Az egész struktúra arról tanúskodik, hogy a piacnak már nincs elegendő ereje minden részletében szabályos lökéshullámot létrehozni. Az alakzat végén bekövetkező le-, illetve kitörésben a piac kétszer-háromszor akkora sebességgel halad, mint a megelőző időszakban, a záró diagonál kialakulása idején. Ha például 20 periódusra (pl. órára) volt szükség a diagonál öt hullámának kialakulásához, akkor a piac 7-10 periódus alatt eléri az ED kiindulási pontját. Elliott így fogalmaz: „A [záró] diagonál végén drámai fordulat következik be, amely nyomán az árfolyam igen meredek szögben teszi meg az utat az alakzat kiindulási pontjáig és még valamennyit.”

Ha a záró diagonált követő elmozdulás nem hozza ezt a „drámai” karaktert, akkor vagy nem fejeződött még be az alakzat, vagy pedig az alakzat kontextusa körül nincs minden rendben. Ha a trend valóban vezető szintjén találunk rá, akkor ritkán marad el a hirtelen elmozdulás. Bármilyen szintű 5-ös vagy C hullám lehet ED. Például egy impulzus harmadik hullámának ötödik alhulláma is. Az utóbbi eset az Építőelemek könyv 5. ábráján szemléltethető. A konkrét helyzetben a diagonálunk a (3)-as jelölésű hullám Minor 5-ös alhullám szakaszában jelentkezik, akkor az ugyan véget vet az Intermediate (3)-as emelkedésnek, de amint az uralkodó trendszint logikájából következik, a piac a (4)-es oldalazást hajtja végre, és legfeljebb a (4)-es A szakaszában tapasztalunk valamennyi „drámát”. Jóllehet az sem éri el a diagonál kiindulási pontját. A záró diagonál a legpontosabban időzíthető, ezért viszonylag könnyen kereskedhető alakzat, ennek ellenére mindig figyelmet szükséges fordítani a kontextus körültekintő definiálására.

9. ábra: Minor szintű bearish záró diagonál belső szerkezete és jelölése

Az emelkedő záró diagonál mindent összevetve bearish, a délnek haladó előfordulása pedig bullish. A bekezdés felett és után látható két ábra útmutatást ad a belső szerkezet megértéséhez és a jelölések helyes alkalmazásához. Amíg az ED öt fő hullámát számokkal, addig az eggyel alacsonyabb rendű zigzag alkotóelemeit betűjelölésekkel látjuk el még a trend irányába is. Az utolsó [v]-ös végpont ritkán igazodik az [i]-[iii]-as határoló vonal meghosszabbításához, hanem az esetek nagy részében túllendül rajta.

10. ábra: Bullish záró diagonál belső szerkezete és jelölése

A záró diagonálra vonatkozó kötelező érvényű szabályok gyűjteménye:

- Öt hullámból álló, befejező alakzat kizárólag 5, vagy C hullám pozíciójában;
- Minden hulláma három alhullámra tagolódik, így a képlete 3-3-3-3-3;
- A 3. hullám nem lehet az 1-es, 3-as, 5-ös hullámok közül a legrövidebb;
- A 2-es hullám nem mehet az 1-es kiindulási pontján túlra, valamint a 4-es mindig kevesebb mint 100%-ot korrigál a 3-as hullámból.

A szabályok, mint objektív érvényességi határok megsértése a diagonál esetén is az értelmezés hibáját bizonyítja, ezért az ily módon tévesnek bizonyuló szcenáriót elveti.

Kiadó: Nagyferenczi László, (c) 2012 Minden jog fenntartva
A könyv ára PDF formátumban 3.000 forint, vagy PDF és EPUB együtt 4.000 forint. Megrendelhető: az Cimballi weboldalon.
További info: cimballitrading@gmail.com

A könyvet bárki megvásárolhatja, nem szükséges hozzá tréningen részt vennie.
Tovább a megrendeléshez - Építőelemek könyv

A kiadványt 4 MB méretű PDF formátumban forgalmazzuk, de epub-ot is tudunk biztosítani Az elektronikus formátum miatt nincs postaköltség és a vételár megfizetése után 24 órán belül megküldöm a letöltési linket.
Részletes instrukciókért a fenti email címre kérek megrendelést.

Rendszeres olvasók

Alakzatok bar grafikonon

ALAKZATOK AZONOSÍTÁSA

Prechter könyv

Kötvénybaj

Europai válogatás

A Mánia vége

Alapleckék

Magunk döntsünk

Diverzifikáció?

FOREX video

10 piaci tévhit

Mítosz a Fed körül

8 könyvrészlet

Theorist '09. nov.

15 írás ill. video a hitelválságról

Mozgóátlagok

Címkék

200 SMA (3) AAPL (2) adósság (5) Amibroker (2) André Kostolany (1) arany (4) aritmetikus (1) Barack Obama (2) báziscsatorna (4) belső nap (1) Ben Bernanke (1) Birger (1) Bollinger (1) Brikka (1) BUX (6) carry-trade (1) CFD (1) Charles Collins (2) Charles Dow (1) Club EWI (18) Conquer the Crash (2) csorda (4) csordaszellem (5) csúzli (3) DAX (6) defláció (4) depresszió (8) deviza (13) diagonal triangle (6) Dick Diamond (2) divergencia (4) DIX (1) dollárerősödés (12) double key reversal (2) Dow Jones (36) dupla hármas (7) dupla kulcsforduló (3) E-mini future (46) ék (8) Elliott magyarul (7) Elliott Wave Principle (9) Elliott Wave Theorist (9) Elliott-ciklus (18) előfizetés (8) elsődleges trend (12) ending diagonal (10) erősödő dollár (4) EURHUF (1) EURJPY (1) eurozóna (3) EURUSD (30) evening star (1) expanded flat (9) extension (12) extrém ármozgás (1) ezüst (3) FED (8) fej-váll alakzat (8) Fibonacci (33) flash crash (8) flat (17) Forex (6) Fotex (1) földgáz (1) fraktál (11) FTSE (1) Futures Junctures (4) GBPJPY (1) Goldman Sachs (3) Görögország (3) Hang Seng (1) háromszög (20) hatékony piac (2) hope (2) hullám személyiségjegye (11) infláció (1) inside day (1) IOU dollárok (1) Japán (3) Jason Farkas (2) Jeffrey Kennedy (11) jelzálog (2) Kína (3) kollektív hangulat (8) kombináció (10) korrekció (20) könyvajánló (4) kőolaj (1) kötvény (1) külső nap (1) leading diagonal (1) lineáris gondolkodás (3) logaritmikus skála (1) MACD (5) Mandelbrot (1) megnyúlt hullám (2) mérés (6) Minyanville (1) momentum (8) Morgan Stanley (1) mozgóátlag (3) munkaállomás (1) Nasdaq (28) Newsweek (1) NFP (4) Nikkei (2) Nonfarm Payrolls (3) nyersolaj (2) NYSE (4) opció (1) óriás szuperciklus (14) OTP (3) outside day (4) pánik (6) pit noise (1) Ralph Nelson Elliott (8) regular flat (3) remény (4) Robert Prechter (28) RSI (11) Russel (3) short (3) Short Term Update (3) slingshot (4) social mood (5) Socionomics (6) SP500 (107) spirál (2) SPY (55) Steve Nison (1) Stochastic (1) Stocklandyard (2) stop loss (2) szándékos csőd (1) szentiment (1) szignálvonal (1) szójabab (2) tananyag (25) Thomas Bulkowski (1) throw-over (2) tovahaladó háromszög (4) trendcsatorna (22) trendvonal (2) tréningprogram (12) túladott (5) túlvett (5) TWS (1) USD (14) USDCHF (1) valószínűség a tőzsdén (3) Vancouver (3) Venezuela (1) vertical spread (1) vezérlőelv (8) Wyckoff (1) XLE (1) Zaner (4) zigzag (35)