AZ ELLIOTT WAVE INTERNATIONAL AJÁNLÁSÁVAL:

Oldalak

2011. március 27., vasárnap

Előnyben vagy?

A profi sport és a kereskedés

A cikk végére kiderül, miért ez az illusztráció
A tőzsdén elvileg akkor lépünk pozícióba, ha legalább egy kicsit jobbak az esélyeink a velünk szemben, a pozíció ellentétes oldalán álló másik tréderrel / befektetővel szemben. Vagy szándékunk szerint így lenne jó.



A határidős és az opciós piac kimondottam, de az idő nagy részében, rövid távon bármelyik azonnali piac egy majdnem pontosan zéró összegű játék. Miként lehet, hogy az emberek túlnyomó többsége kisebb megszakításokkal mégis folyamatosan veszít egy zéró összegű partiban? Nézetem szerint azért történik így, mert nem gondolnak bele, hogy olyasvalakivel játszanak, akinek ott a pozíció túlsó oldalán előnye van velük szemben. És itt ne bennfentes információkra gondoljunk, mert az igazán nagy és likvid piacokon a "jól informáltság" sokszor inkább hátrány, mint előny!

Egyáltalán, miben kell előnybe kerülni a tőzsdén? Az iménti állításom alapján ezek szerint az is elég lenne, ha emberünk a vesztes többségből épp mindig az ellenkezőjét tenné annak, amit valójában tesz. Vétel helyett eladna, short pozíció helyett longot nyitna.

Azért mégsem ilyen egyszerű, mert egy idő után "elfelejtené", mi az eredeti, a tömegben cselekvés mint pszichológiai hatás nyomán született kereskedési ötlete és mi az inverz másik oldal. Más szavakkal, eleinte az lenne a gond, hogy irányát tekintve annyira kontraintuitív amit lépnie kellene, hogy azt nem venné be a gyomra, ha pedig végül mégis képes lenne cselekedni, akkor nyerne, ezért múlna a félelme és a félelem mint irányító motívum hiányában immár nem tudna többé tájékozódni, tehát ismét veszítene. A leghelyesebb, ha nem játszunk ilyen kegyetlen pszicho-játszmákat magunkkal. Annál is inkább, mert szélmalomharc. Vegyük tudomásul, hogy vannak érzéseink, mindig is lesznek, ezért a döntéseinket olyan objektív tájékozódási pontokra és reális elvárásokra kell alapoznunk, amivel egyrészt semlegesítjük az érzelmi hatást, másrészt ténylegesen, tartósan, ismételten előnybe kerülünk.

A 2011. júniusi "Kerülj előnybe Elliott hullámaival!" tréningprogram első napját azzal kezdtük, hogy felmértük, mi jelent előnyt a tőzsdei kereskedés igencsak kiélezett versenyében. Így lehet megérteni, hogy hol segít nekünk Elliott felfedezése a mentális, a filozófia és a matematikai előnyünk megszerzésében és megtartásában. Erre irányul több játékos gyakorlat és a money menedzsmentről szóló blokk is, amikor a helyes pozícióméretezés és a tudatos kockázatvállalás lesz a téma. Talán feltűnt, hogy következetesen a tréningprogram kifejezést használom a tanfolyam helyett, mert fejlődésünk érdekében nemcsak egy elméleti anyag "felmondása" az előttünk álló feladat, hanem a mentális felkészülés, azaz tréningezés.

Az elméleti háttér teljes rendszerezésén kívül saját, első kézből szerzett tapasztalatainkra alapozva szeretnénk elmondani, hogy szerintünk egyáltalán, mi a "reális" előny. Sokak számára meglepő, milyen apróságok választják el a sikert a kudarctól.

Vonatkoztassunk el egy pillanatra és nézzük az előny dolgát a profi sport példáján keresztül, hogy végre értelmet kapjon a post indító illusztrációja. Mit jelent az előny az észak-amerikai profi jégkorong liga (NHL) csapatai között?

Az számítana, hogy ki tud ilyen, vagy ennél furfangosabb, trükkösebb gólt szerezni, azaz nagyobbat villantani? (érdemes a lassítást alaposan szemügyre venni)



Megmondom, NEM. Sőt, szerintem egyáltalán nem. Mint ahogy a kereskedésben sem az számít, hogy a múlt héten ki tudta a legnagyobb nyerő instrumentumot felpiramisozva aljtól a tetőig "koppanásig" letrédelni.

A legendás indikátor tréder, Dick Diamond receptje úgy kezdődik, hogy mindenek előtt, állandóan legyen tökéletes a védekezésed! Ha a profi sport analógiát hoztam fel, akkor hát nézzük, melyik két csapat költ legtöbbet az NHL-ben védőjátékosokra? A Philadelphia Flyers és a Vancouver Canuncks. Hogyan áll a tabella?

03.27-én vezet a Canucks, második a Flyers, forrás: nhl.com

Vagyis a legfontosabb képesség és kontroll a kezünkben a tőkénk aktív védelme a következeteség jegyében. A jó védekezés (kockázatkezelés) hatékonysága az eredményességünkre legerőssebb kihatással bíró tényező.

Nézzük tovább, mit tud az éllovas Vancouver? Miben leg-leg? Találtam egy érdekességet, nevezetesen, hogy esetükben minden csapattal szemben 50% felett van a bulikból (játékvezetői bedobásokból) elhozott korongok aránya. Szép számmal vannak olyan mérkőzéseik, ahol meghaladják a 75% is. Van egy Ryan Kesler nevű specialistájuk, aki az egész mezőny leghatékonyabb játékosa, ha bulikról van szó. Láttam olyan meccset, ahol 28-ból 26 alkalmommal hozta el a korongot, a kommentátor már nem hitt a szemének. El lehet képzelni, hogy azon a meccsen a buli szinte egyenlő volt azzal, mintha a játékvezető odaadná a pakkot a Canucks csapatának.

Vegyük észre, fontos tanulság, hogy a profi sportban mindent visszamérnek, statisztikáznak, ezért figyelünk fel az ilyen erősségekre ill. gyengeségekre. A másik, hogy nem kell mindenhez értenünk, de amilyen módszert használunk, azaz például amilyen indikátort figyelünk, annak valóban a mestere legyünk; legyen egy sajátos, egyéni előnyünk benne! Kesler nem a legnagyobb gólvágó, mégis meghatározó előnye van, amiért az első sorban játszik.
Mi a Kerülj előnybe! haladó program RSI-vel foglalkozó napján olyan előnyöket is megmutatunk, amelyek nemcsak az un. túlvett, vagy túladott indikátorértékekhez köthetőek, hanem az indikátorpanel közepén keletkeznek és olyanokat, amelyekre a többség még csak nem is gondol.

Mi van még a csapat statisztikái között? Ők szerzik a 30 csapatból álló mezőnyben a legtöbb gólt a harmadik harmadban. Ezek szerint szívósak, kitartóak, úgy képesek végig összpontosítani, ahogyan más nem és ha kell, kivárják a meccs kétharmadát, amíg elő nem áll az igazi lehetőség. Hányszor van, hogy már nem vagyunk ott lélekben, precizitásban, vagy akár fizikálisan, mikorra végre elénk ugrik a grafikonról a jó belépési szituáció?

Az előző gondolatom alátámasztására végül az emberelőnyös statisztikákra néztem rá. A Canucks váltja gólra legnagyobb százalékban, ha az ellenfél csapatából kiállítanak valakit. Vagyis, amikor két perce megnyílik a lehetőség, akkor agresszív módon lecsapnak rá.

Akit érdekel, mivel kerülhetne előnybe a tőzsdei kereskedésben, szeretne Elliott hullámairól, ÉS a Relative Strength Index indikátorról még többet, intenzívebben tanulni, az a következő néhány hétben használja ki a gyors jelentkezőknek járó kedvezményeket.

2011. március 24., csütörtök

Szélsőségek (Nasdaq)

Két erőteljes elmozdulást hozó értelmezésen gondolkodom, de egy kicsit messzebbre kitekintve a forgalom alakulására végül csak az egyiket rajzoltam. Azt, amelyiken a piac 1-2-[i]-[ii] mozgást mutat be egy lefelé tartó meredek harmadik hullám előtt. Kritikus ellenállás: SPX 1.332, DJIA 12.318, NDX 2.375, bár szerintem a feltüntetett trendcsatorna-rendszernek előbb meg kellene fognia az emelkedést.

A második ábrán megmutatom azokat a tényadatokat, amelyek miatt az elsődleges számozásként ezt az agresszív változatot alkalmazom. Ha valaki azt mondja, március 17-én véget ért egy lefelé tartó zigzag korrekció, és ez itt már az új csúcsra tartó következő emelkedés eleje, nos, nem mondhatom, hogy téves az elképzelése. Nem kizárható. Akkor viszont az emelkedés egy kisebb egy-kettő-egy-kettő és holnap, vagy legkésőbb péntek reggel jelentős elmozdulásnak kell következnie, csak éppen felfelé, azaz ellenkező irányban, mint az elsődleges értelmezés.

Itt a probléma! A két legjobb értelmezés homlokegyenest ellentmond egymásnak, ezért egy picit ki kell várni, legalább az első bizonyítéko(ka)t egyik, vagy másik irány mellett. Ha mindkét szcenárió egy irányba mutatna, csak éppen az elmozdulás mértéke lenne kérdéses, akkor lazábban lehetne venni a pozíció felvételét. Most nem a célárazás a probléma, hanem egyáltalán az irány megfejtése.


Amint utaltam rá, a második ábrán tehát az egyes szakaszokon belüli átlagos forgalmi adatok összehasonlítása látható. Ez körülbelül azt a történetet meséli, hogy az erő immár a shortosokkal van, de a fórumoldalakon hangos és a gazdasági médiában ismétlődő "vedd az esést" mozgalom még jelentős ellenállást képez. Magyarán van kinek adni. Folyik a disztribúció, de a piac még simán felszívja a felkínált növekvő mennyiséget is.

2011. március 20., vasárnap

Árupiaci hét

Ingyenesen, érthetően

Szerdán (03/23), magyar idő szerint délután 17:00 óráig tart az EWI ingyenes hete, amelynek keretében egyszerű, kötelezettségek nélküli regisztrációval hozzáférhetünk a havi, heti és napi Futures Junctures szolgáltatáshoz. Jeffrey Kennedy vadászterülete ez, ő üldözi itt a hullámokat letölthető, vagy akár kinyomtatható grafikonokon, valamint hetente öt alkalommal videoelemzés formájában.

A Beszélgetések Elliottról decemberi számában említettem, hogy amikor kedvem tartja, ezt a szolgáltatást szoktam néha én is követni, idézem, "ezzel edzem, fejlesztem magam, mert Jeffrey lenyűgözően ötvözi Elliott elveit és a többi technikai módszert. Rengeteget lehet tőle tanulni, ahogyan sajátos módszerességével, reménytelenül bonyolult hullámkombinációkat is képes pontosan átlátni és kibogozni." Ráadásul el nem mulasztaná sajátos elméleti kitérőit, amelyben bemutatja trükkjeit és megindokolja, miért helyezett a valószínűségek rangsorában egy adott értelmezést előre, vagy éppen hátra.

Javaslatomra egyik kedves ismerősöm nem olyan rég kipróbálta a napi változatot, ami mély benyomást tett rá: "Te, ez a srác olyan, mintha uralná a hullámokat". Hát, van benne valami. Az biztos, hogy nem vallottam vele soha szégyent, ha valakinek beajánlottam, mert Jeffrey egy sallangoktól és a "sóbiznisztől" mentes surranópálya a mai zajos elliottos kínálatban.

Tovább az ingyenes hétre [link] >

Bejelentkezés, vagy az ingyenes Club EWI regisztráció után a Subscribers fülön balra így találjuk a Futures Junctures szolgáltatásokat:


Sokan nem veszik észre, hogy a napi (Daily) csomaghoz tartozik egy péntekenként jelentkező heti zárás, a Weekly Wrap-Up, amely minden árupiaci termék elemzését tartalmazza legalább két idősíkon. Ráadásul hetente egyszer ilyenkor láthatjuk Jeffrey olajra és rézre vonatkozó elképzelését. Mutatom a fület, ahol az összefoglalót megtaláljuk:

A piros nyíl mutat a pénteki összegzés fülére

Ha ez is megvan, akkor érdemes még jobbra a "Trader's Toolbox" szerszámosládába elkalandozni. Évente egyszer lehet csak benevezni egy ilyen ingyenes próbakörre. Nézd meg most, vagy várj egy egész évet!

2011. március 16., szerda

Egy harmadik hullám vége

A mai nap árfolyammozgása úgy látszik, igazolja a hétfői "háromszögtelenítve" elnevezésű értelmezést [link]. Azért publikálok most így szokatlan módon, nap közben, másfél órával a kereskedés vége előtt, mert ha igaz, amit lent a rajzommal mondok, akkor a hullámok méretéből immár az a valószínűbb, hogy a trend megfordult és a piacok tartósan délnek tartanak. Persze, amikor így előállnak a bizonyítékok, akkor általában éppen egy fontos támasznál, vagy ellenállásnál lelassul a piac. Ettől lesz pikáns, fűszeres a tréderek élete. Most is ez történik, szerintem az (1)-es - talán Intermediate szintű - hullám 4-es, oldalazó alhullámát kezdtük a mai mélyponton. Mutatom a képet is:

A képre kattintva jól látható méretre felnagyítható

Azért a NASDAQ FUT kontraktust vettem elő, mert azon látszik a legszebben a szerkezet, ráadásul egészen kivételesen tökéletes arányokkal.

Továbbra is él a tegnapi bejegyzésben linkelt ajánlat, illetve ingyenesen letölthető a Theorist.

3/3 áttekintés Prechtertől

Előbb egy kedvezményes EWI ajánlat, majd egy új ingyenesen letölthető írás Prechtertől, végül egy kis filozofálgatás a részemről. Így áll össze a mai vegyes tartalom.

Péntekig, március 18-ig szól az elmúlt évben népszerű EWI csomagajánlat, amelynek keretében 99 USD három hónapra a "Financial Forecast Service". Ebben benne foglaltatik a hetente háromszor az amerikai indexeket és az EURUSD-t, valamint az aranyat értelmező Short Term Update, Prechter havi Theorist magazinja és egy ugyancsak havi publikáció "EW Financial Forecast" címmel. A csomag teljes ára 234 USD lenne, ezért mondom, hogy ha valaki mostanában tűnődik az előfizetés kipróbálásán, akkor ezzel az akcióval érdemes lépnie. Első előfizetőknél jár hozzá az ingyen Elliott-könyv is. A csomagról, illetve a három termékről részletesen írtam egy éve itt: [link]. Magához az aktuális ajánlathoz a Bearish? You Bet elnevezésű oldalon keresztül vezet az út, ahol a lap legalján a "Learn more about a limited-time special offer now" feliratra kattintva jelenik meg a konkrét információ az árról és a feltételekről.

A következő ajánlat viszont ingyenes, Prechter februári 12 oldalas Theoristja ugyanis Club-EWI tagsággal, kötelezettségek nélkül letölthető azonnal. Itt a link hozzá:
FREE Theorist
Központi témája, hogy a magas rendű harmadik hullámok harmadik alhulláma, azaz a felismerés pillanata előtt milyen paraméterek, személyiségjegyek és más tulajdonságok jellemzik a piacot. Tanulságos olvasmány, ami azóta elhíresült ugyanis ez tartalmazza a "barlangi értelmezést". A többit fedezze fel mindenki a PDF dokumentumban egészen jövő hét keddig.

---

Van a Socionomics tudományában egy kitétel, amivel nem értek egyet maradéktalanul. Nevezetesen az események nem hatnak vissza a piacokra. Szerintem a társadalmi események nem hatnak vissza, mert csak okozatok, eredmények viszont a társadalmi folyamatokon kívülálló történések igenis kihatással vannak a globális hangulatra és a hangulatot leképező árfolyamokra. A Japán katasztrófa egyértelmű, hogy nem a társadalmi hangulat által létrehozott esemény, viszont bizonytalanságot szül, s mint ilyen hasonlóan mechanizmust hoz létre a Soros-féle visszahatás elvéhez. Ráadásul mindezt egy olyan pillanatban, amikor a piac már amúgy is korrekcióban volt, így további lökést adhatott neki.

Azaz, míg máskor vonakodom hírek, események nyomán létrejövő mozgások irányába kereskedni, sőt, ahogy a tréningen mutattam, bizonyos feltételek mentén épp az ellentétes irány lekereskedésére keresem az okot, addig most mintha nem lenne hiba a japán eseményket lekövetni, mert kézzelfoghatóan és nem is csak átmenetileg növelik a félelemfaktort.

Ha Yoda-t is segítségül hívjuk, akkor azt mondaná, "zavart érzek az erőben"...
Én meg csak a hullámokban; olyan, mintha eltorzult volna a hullámszerkezet ebben a kétségtelenül szokatlan helyzetben. Kusza, ellentmondó információk szerte a grafikonokon. Célszintet értünk el, fordultunk róla, de nálam már megint nem komplett az alakzat délnek, hiányzik még legalább egy új minimum. Ilyenkor az a legjobb, ha egy lépéssel hátrábbról, itt akár a napi grafikonon igyekszünk értelmezni az eseményeket, hátha csak nem látjuk a fától az erdőt.

Magam úgy döntöttem, kimaradok egy napot a számozásból, azaz az egyik ma este hozzászóló társunk tökéletesen aktuális, idevágó megjegyzését követem. Valamikor úgyis itt volt az ideje beajánlanom a fenti két linket.

2011. március 15., kedd

Háromszögtelenítve

A tegnapi harmadik ábra [link] kapcsán megemlítettem, hogy a március 4-i lokális maximumnál több index új csúcsra ment, ezért ha azon a ponton az SPX és a Dow hajszálnyi lemaradásától eltekintünk, akkor van sokkal egyszerűbb és kézenfekvőbb értelmezési lehetőségünk, ami ugyanazt mondja, de tisztábban, mint az említett tegnapi rajz. Azért is érdemes odafigyelnünk rá, mert a napi bontású grafikonok forgalmi adatai három hete erős disztribúcióról árulkodnak.


Szokatlanul, a határdidős Dow grafikonján demonstrálom a mondandómat, méghozzá 24 órás nézetben a kifutó márciusi kontraktuson, hogy a "rollover" hatása ne torzítsa az ábrázolást. Kicsit alakítottam a tegnap még piros korrektív trendcsatornán, aminek ha leteszteljük az alját, akkor jöhet az emelkedés, ha viszont átszakítjuk, akkor előlép egy sokkal jelentősebb esés báziscsatornájává. Ez utóbbi esetben az "[i] vagy [b]" felirat helyett valószínűleg simán az [i] feltüntetése kell a február 24-i mélypontnál.

2011. március 14., hétfő

SPX: ish-ish

Csütörtök-péntek új mélypontjai és a belső szerkezet igazolta, hogy előzőleg a február 18-24. szakasz az amerikai piacokon impulzív volt. Azonban rögtön fel is merül a kérdés, nem ért-e már véget az alakzat a friss 1.288-as SPX minimumnál. Ezt a változatot támogatja egy [c] = 0,618 x [a] Fibonacci arány is. Hogy mennyit ér az értelmezés, azt majd a piac megmutatja, ebben az esetben ugyanis hétfőn a 1.295-1.289 támaszzóna éles tesztelését látjuk, amiből ismét emelkedés majd előbb-utóbb a piros kritikus ellenállás áttörése, sőt majd egyszercsak (talán még nem a héten) új maximum következik 1.344 felett. A gondolatmenet az egy héttel ezelőtt felvázolt háromszöges értelmezés [link] folytatása, amelyen a (d) pontot a hétfői minimumra kellett igazítanunk:

A háromszög értelmezés bullish folytatása

Magam sokat adok arra, hogy a [c] hullám milyen hosszú és milyen meredekségű, itt pedig a mérete úgy "éppencsak hát-hát" súrolja a minimumot, viszont a meredeksége túlságosan nagy, ezért nem szeretem ezt az értelmezést. De nem is kell, mert nem ez az egyetlen lehetőség. Ugyanis az is lehetséges, hogy egy nagyobb expanded flat korrekció 'b' hulláma volt a pénteki mélypont, de ennek megértéséhez jelentősen át kell szabnunk a rajzot. Hétfőn ebben az esetben ugyanaz a visszateszt esedékes, mint amit az első ábra kapcsán említettem, azonban már kedd-szerda magasságában újra az 1332-t fogja támadni északon a piac, sőt talán végül eljut a korábban szimpatikusnak tartott 1336-ig, még mielőtt a hét második felében tényleg átütné az 1294-1289-es padlót. A számozáson ne keressük a háromszöget, mert nincs, nem is volt, csak átmenetileg hasonlított rá a befejezetlen alakzat képe.

A "csapdázó" átmenetileg bullish flat korrekció (3-3-5)

Az értelmezés teljesíti azt, amit a piactól várunk, nevezetesen, hogy olyan utat válasszon magának, ami a legtöbb spekulánsnak okoz bosszúságot. Először itt a shortokból préselik ki a levegőt 1.310+ felett, majd 1330-nál, azután pedig a lelkes BTFD long tulajdonosok számlája látja kárát a lefelé gyorsulásnak. Eddig ez tetszik a legjobban.

Miután egész héten zárójelben ugyan, de napirendben volt a horizontális kombináció lehetősége, a szerdai kereskedés után már konkrétabban is megfogalmaztam, ami itt lejjebb egy harmadik ábrán most be is mutatok: "a háromszög az (e) pozícióban felveti annak a lehetőségét is, hogy mégsem háromszög az egész alakzat, hanem egy kombináció háromszög végződéssel".

Agresszív értelmezés a medve teljes uralmáról

Ez egy nagyon bearish számozás és abba az irányba mutat, hogy teljes trendforduló zajlik. Ebben az esetben a piacok talán, de nem feltétlenül még egyszer újra nekiugranak az első ábrán piros vastag ellenállásnak, ami holnap 1318-nál halad, de lefordulnak róla és hamar, akár már kedden kiütik a 1288-as minimumot, sőt az ezek szerint báziscsatorna alja körül a hét második felében bekövetkezik az esés gyorsulása is. Agresszorok figyelmébe ajánlom ezt a változatot, no meg a stop loss megbízás nélkül longoló sporiknak.

Lehet választani. A piac biztosan fog, amint kimozdul az 1290-1310-es "senkiföldje" tartományból.

Végül emlékeztetőül: a Globex devizáknál és a határidős E-mini kontraktusoknál péntek óta a június a domináns lejárat, illetve Észak-Amerikában előreállították az órákat, így most a kereskedés magyar idő szerint 14:30-kor indul.

2011. március 7., hétfő

Játék a középpályán

A bearish háromszög

Az első mai grafikon keresem a fogást, hogy miképp lehetséges, hogy a két hete elért csúcsról az esés első szakasza esetleg nem impulzív. Akkor ugyanis nem kellene egy következő lefelé tartó impulzussal számolni. Szerintem az S&P cash index akárhonnan nézem, impulzív volt február 18-24. között, ezért a határidős ES grafikonját vettem elő, hátra rámutat nekem valamire, amitől meggondolom magam. Olyat nem tudott mutatni, amitől azt mondanám, "Óh, alapvető tévedésben voltam, az esés első szakasza is korrektív, így az elmúlt héten csak mákom volt a jelölésekkel, azért nem ment új csúcsra még a piac." 11 hullámot rá lehet ugyan erőltetni a márciusi határidős S&P grafikonjára, ami ugye, Elliott rendszerében korrektív alakzatot jelent(ene), de egyetlen Fibonacci arány sem jön össze és a momentumra vonatkozó vezérlőelvek is sántítanak, ha így tripla zigzag alakzatnak próbálom számozni az esést. Úgyhogy íme, vethetünk egy pillantást arra, amiről beszélek az E-mini kapcsán, de magam gyorsan vissza is térek utána a plusz egy lefelé hullámmal kapcsolatos várakozásom latolgatására:


Péntekre vártam még egy rövid intraday le-fel mozgást majd az esést. Le-fel mozgás nem volt, de nyitás után azonnali esés, majd újabb rally igen, ami hármas szerkezetűvé tette a szerdáról induló emelkedést és annak mutatja a legfrissebb pénteki lejtmenetet. Ha hármas hármast követ, akkor keressünk háromszöget, de úgy, hogy közben az 1.344-1.294 szakasz impulzív. Íme, és ezzel azt gondolom, válaszoltam a kérdező hozzászólásokra:


Ha valóban háromszöggel van dolgunk, akkor az nem lehet [ii]-es hullám, ezért vegyük észre, hogy onnan, ahová egyébként az alakzat végét várom lekerült a "[ii], vagy [b]" jelzés s helyette csak egy [b]-t tüntettem fel. Mindaddig így lesz, amíg a háromszögnek van esélye kibontakozni.

2011. március 3., csütörtök

Csak megfejtem

Ahogyan napközben a hozzászólásokban is elhangzott visszatértem a két nappal ezelőtt felvázolt, majd tegnap elvetett zigzag elképzeléshez [link]. Újra előtérben tehát az 1.336-os célár.
Nehéz kitalálni, mire akar kilyukadni a piac, ugyanis minden irányban impulzusok futkároznak, de az alábbi értelmezés megbirkózik a problémával. Elég nagy a csapkodás az órás grafikonokon, ami azért jó, mert ez segíti a medvét, míg ugye, a csökkenő volatilitás a bikának kedvezne.

A képre kattintva új ablakban felnagyítva tanulmányozható

Ma nincs alternatív számozás, de ha rajzolnék valamit, az már bullish lenne és valószínűleg be kellene vele hozni egy ritka eshetőséget, miszerint tegnap 1.302-nél egy fordítva álló zigzag Minuette (c), vagy Subminuette 'c' lába rövidre sikeredett, így a zigzag egészében csonka maradt, ti. a 'c' nem tudott 'a' ponton túlra jutni. Ezt viszont nem számozhatjuk élő grafikonon, mert mindaddig messze a kevésbé valószínű szcenárió, amíg a piac ténylegesen 1.344 fölé, új csúcsra nem megy. Ebben az esetben mondjuk, legalább az rendben van, hogy (c) hossza 61,8%-a volt (a)-nak, azaz az első eső szakasznak, aminek a fenti ábrán most "[i] vagy [b]" a jelölése. Mégis, paradox módon a hozzárendelhető valószínűség miatt kereskedhetetlen szituáció.

Mutatok viszont egy másik ábrát jelölések nélkül: 2010. április 26-tól ugyanez a (látszólag) minden irányban impulzív ámokfutást láttuk az S&P-n. Tessék összevetni a grafikonokat! Elképesztő a hasonlóság, persze ahhoz, hogy láthatóvá tegyem, kicsit csaltam: visszavettem az akkori grafikon idősíkját 8-percesre, szemben a felső 15-ös ábrával. Fraktál ide, vagy oda, lökéshullám fel és le, nem lefutott meccs ez még.


Összességében azért rajzoltam ma is egy rövid felfelé emelkedés után délnek, bőven 1.300 alá mutató értelmezést, mert egy fontos érvem van mellette. Az SPX 1.344-1.294 szakasz impulzív ötös szerkezetű és egy impulzus nem lehet önmagában a teljes korrekció. Vagyis egy lényegesen nagyobb alakzat első felét-harmadát látjuk még csak a grafikonokon.

Továbbra is kérem, hogy akit érdekel a soron következő "Elliott és a többiek" tréningprogram, az szavazzon az időpontról jobbra fent. Most épp teljesen döntetlenre áll, azaz egyetlen szavazat is billenti a mérleget egyik, vagy másik irányba. Köszönöm.
Előzetesen annyit, hogy a nagy Elliottos program mellett újdonság lesz egy kizárólag indikátorokról szóló egy napra tervezett műhelymunka.

À la carte

S&P cash index

A tegnapi két értelmezés közül a piac az alsó rajzon szereplőt [link] választotta. Nem véletlenül, hiszen az volt az 'elsődleges' (=legvalószínűbb) számozás. Nyitásban befejezte a keddi monoton eső Subminuette kis római harmadik hullámot, majd egyértelmű korrektív táncba kezdett. Ezt az oldalazást agresszíven és kevésbé agresszíven értelmezhetjük, így áll elő a mai két friss ábra. Mindkettőnek van gyenge pontja, amire vonatkozóan a megjegyzéseimet feltüntettem.

Úgy látszik, a piac rendre a bearish változatokat választja, ennek ellenére ma a kevésbé medveképűt vettem előre elsődlegesnek. Szeretném hangsúlyozni, hogy a bekövetkezés valószínűsége tekintetében csupán árnyalatnyi a különbség az aktuális két értelmezés között. Vagy lényegesen kevesebb, mint tegnap. Ha az alsó szcenárió útjára lépne a piac, akkor is mértékkel bánjunk a shortokkal, mert a keddi 1332,66 felett ott látjuk a "[ii] vagy [b]" feliratot, így ha a Minute [b] lenne a helyes, akkor csak SPX 1.279-1.270-ig látjuk majd esni az árfolyamot.



Nupagagyi, azért a napi értelmezést alternatívákkal ne szokd meg, nem lesz rendszeres :)

2011. március 2., szerda

SPX változatok

Szöveg nélkül



Rendszeres olvasók

Alakzatok bar grafikonon

ALAKZATOK AZONOSÍTÁSA

Prechter könyv

Kötvénybaj

Europai válogatás

A Mánia vége

Alapleckék

Magunk döntsünk

Diverzifikáció?

FOREX video

10 piaci tévhit

Mítosz a Fed körül

8 könyvrészlet

Theorist '09. nov.

15 írás ill. video a hitelválságról

Mozgóátlagok

Címkék

200 SMA (3) AAPL (2) adósság (5) Amibroker (2) André Kostolany (1) arany (4) aritmetikus (1) Barack Obama (2) báziscsatorna (4) belső nap (1) Ben Bernanke (1) Birger (1) Bollinger (1) Brikka (1) BUX (6) carry-trade (1) CFD (1) Charles Collins (2) Charles Dow (1) Club EWI (18) Conquer the Crash (2) csorda (4) csordaszellem (5) csúzli (3) DAX (6) defláció (4) depresszió (8) deviza (13) diagonal triangle (6) Dick Diamond (2) divergencia (4) DIX (1) dollárerősödés (12) double key reversal (2) Dow Jones (36) dupla hármas (7) dupla kulcsforduló (3) E-mini future (46) ék (8) Elliott magyarul (7) Elliott Wave Principle (9) Elliott Wave Theorist (9) Elliott-ciklus (18) előfizetés (8) elsődleges trend (12) ending diagonal (10) erősödő dollár (4) EURHUF (1) EURJPY (1) eurozóna (3) EURUSD (30) evening star (1) expanded flat (9) extension (12) extrém ármozgás (1) ezüst (3) FED (8) fej-váll alakzat (8) Fibonacci (33) flash crash (8) flat (17) Forex (6) Fotex (1) földgáz (1) fraktál (11) FTSE (1) Futures Junctures (4) GBPJPY (1) Goldman Sachs (3) Görögország (3) Hang Seng (1) háromszög (20) hatékony piac (2) hope (2) hullám személyiségjegye (11) infláció (1) inside day (1) IOU dollárok (1) Japán (3) Jason Farkas (2) Jeffrey Kennedy (11) jelzálog (2) Kína (3) kollektív hangulat (8) kombináció (10) korrekció (20) könyvajánló (4) kőolaj (1) kötvény (1) külső nap (1) leading diagonal (1) lineáris gondolkodás (3) logaritmikus skála (1) MACD (5) Mandelbrot (1) megnyúlt hullám (2) mérés (6) Minyanville (1) momentum (8) Morgan Stanley (1) mozgóátlag (3) munkaállomás (1) Nasdaq (28) Newsweek (1) NFP (4) Nikkei (2) Nonfarm Payrolls (3) nyersolaj (2) NYSE (4) opció (1) óriás szuperciklus (14) OTP (3) outside day (4) pánik (6) pit noise (1) Ralph Nelson Elliott (8) regular flat (3) remény (4) Robert Prechter (28) RSI (11) Russel (3) short (3) Short Term Update (3) slingshot (4) social mood (5) Socionomics (6) SP500 (107) spirál (2) SPY (55) Steve Nison (1) Stochastic (1) Stocklandyard (2) stop loss (2) szándékos csőd (1) szentiment (1) szignálvonal (1) szójabab (2) tananyag (25) Thomas Bulkowski (1) throw-over (2) tovahaladó háromszög (4) trendcsatorna (22) trendvonal (2) tréningprogram (12) túladott (5) túlvett (5) TWS (1) USD (14) USDCHF (1) valószínűség a tőzsdén (3) Vancouver (3) Venezuela (1) vertical spread (1) vezérlőelv (8) Wyckoff (1) XLE (1) Zaner (4) zigzag (35)