Minden második bejegyzésem az EURUSD-vel kapcsolatos. Lesz majd más is, vagy átnevezem a blogot Ájrousdé és többiekre, legalább előbbre kerül, ha valaki abc sorrendben tartja nyilván a látogatott webhelyeit.
Itt a Portfolio.hu, december 17-i Meghökkentő jóslatok 2010-re cikkéből egy részlet:
"A Saxo Bank véleménye szerint valamikor 2010 folyamán az amerikai fizetőeszköz árfolyama visszapattanhat, mert a dollárban felvett hitelt magas kamatozású devizában elhelyezni túlságosan könnyű és nyilvánvaló ügylet ahhoz, hogy túl sokáig büntetlenül lehessen folytatni. Ráadásul a japán jen sem fejezi ki hűen a hatalmas adósság és az öregedő lakosság terhével küszködő japán gazdaság valóságos helyzetét, összességében tehát a jen gyengülhet a dollárral szemben a jelenlegi 90 körüli szintről 110-ig."
A technicista olvasónak ebből a félig-meddig fundamentális magyarázatból egy valamin meg kellett, hogy akadjon a szeme. "Túlságosan könnyű és nyilvánvaló ügylet". Erről szól a december! Meg a karácsonyról. Ending diagonal alakzatok (ékelődés) a részvénypiacon, többszörösen összetett 5. hullám az EURUSD devizapárnál. Túl egyértelmű trend, amikor a tömeg elfoglalja a helyét az egyik oldalon, miközben egyébként már lassú disztribúció folyik. Úgy értem, ekkor jelennek meg ezek az alakzatok.
Viszont ma nem filozofálgatni szeretnék, hanem egy rendhagyó Elliott-fogással következtetni a hullámok számozására és pár szóban kifejteni, hogy az elsődleges erősödő dollártrend milyen "meghökkentő" szinteken érhet véget.
Ha a mostani - napokra, egy-két hétre előremutató - helyzetet szeretnénk értékelni, ahhoz 60 perces grafikont kell elővenni és kb. "minuette" szinten számolgatni a hullámokat, ami azt jelenti, hogy az elsődleges trend szintjénél 3 (esetenként 4-5) szinttel lejjebb dolgozunk. Ezt csak azért mondom, mert a most következő ábrán a kék trendvonal mentén haladó a feltételezett "minute" v.-ig tartó óriásinak tűnő hullám valójában teljesen arányban van múltkori napi grafikonon zárójelben kis római számmal jelölt társaival. Ezen a szinten, - nem, másképp mondom ebben a "nagyításban" - borzalmas bonyolult számolgatások lehetségesek, ezért így könnyű hibát véteni. Elkészítettem ugyan a számozást, de azután mást gondoltam ki és inkább valami olyasmit mutatok, amit könnyebb követni, mintha kifejteném, hogy miért és milyen alhullámokra tagolódik a sorozat és miért épp a piros 11-es pontban lenne a helye a iii. számnak. Az egyszerűsítés során az imént említett iii. fel sem került csak a biztos C - i. - ii. hullámokat számoztam és előre jeleztem az v. lehetséges helyét. Közben egy piros tollat végigvezettem a grafikonon aszerint, hogy én mit láttam egy egységnek a trenden belül:
Ha bárki csak annyit tud, léteznek az megnyúlt (extended) hullámok, akkor annélkül, hogy évekig tanulná a számolgatásuk bonyolult tudományát simán következtethet arra, amit mondani szeretnék.
Nem törtünk lefelé tartó trendvonalat
Először is, többen rajzolták a fórumon azt a trendvonalat (például Lemir, Ha.), ami december 3-án indult és azóta töretlenül halad dél felé. Akkor ez nem lehet valamilyen szinten egyetlen Elliott-hullám, vagy csatorna? Az "eset" önmagáért beszél.
Mikor törik egy trendvonal?
Másodszor, akkor törik egy trendvonal, ha lefutott az összes alhullám. Ha nincs az impulse alegységeiben összetett szakasz, akkor - mindenki tudja - 5 hullám után, ha egy extension van, akkor újabb négy adódik hozzá, ezért tehát 9 után. Így lehet még 13, vagy 17, vagy 21. A lényeg, hogy közben kevés legyen az átfedés a hullámok között és szúrjuk ki a háromszögeket, az új extrém értékkel rendelkező megnyúlt lapos korekciókat és az ékeket, mert azok kibabrálnak velünk, ha úgy nekiállunk számolni, mint ahogy most tesszük. Mert most az következik, hogy megszámoljuk a piros szakaszokat. 19! Nem egy híjján húsz, hanem kettő híjján 21! A folyamatban lévő 20-as számú korrekció + egy új minimum kell és véget ér egy megnyúlásokat tartalmazó impulse hullám, ami leginkább az római v. lesz. Vagy esetleg még csak a iii. Egyet jegyezzünk meg: az összetett/megnyúlt impulse hullámok 9, 13, 17, 21 ... alhullám után érhetnek véget. Ennek a számozási metódusnak nagy tapasztalat nélkül is hamar hasznát vehetjük.
Mire készüljünk?
Harmadszor mi történik a trend törése után? Korrekció. Méghozzá, mivel tudjuk, hogy ez egy valamilyen szinten harmadik, vagy ötödik hullám volt, ezért vagy a teljes trend korrekciójára, vagy egy negyedik hullámra készülünk fel, ami utóbbi nem mehet az i.-es területére, azaz 1,4829 fölé.
Azért ha longolunk, a stop a 21. hullám után is legyen kéznél, mert ha újabb minimum jön, mielőtt még egy jelentős retrace kialakulna, akkor túlságosan messzire mentünk az egyszerűsítéssel. Jelentősnek tekinthető az 1,4600-ás szint megközelítése, ami Fib. 38,2%-nak felel(het) meg.
Mi a gyakorlati haszna a fenti okfejtésnek?
Ilyenkor feszesebbre húzom a stopot, ha még megvan a short, illetve agresszív fordítást is bevállalok, ha az ismert indikátorokon feltűnnek a divergenciák, amelyek a trend lassulására utalnak.
Sokan kérdezik, hogy hol lesz az elsődleges trend vége. Arról az erősödő dollártrendről van szó, amelyiknek a 2. hulláma november 25-én ért véget. Igazán valószínű célárat nem lehet még mondani, hiszen nagyon az elején járunk még a 3. elsődleges hullámnak. Következtetni viszont bármikor lehet.
Egy 3. mindig meghaladja az 1. hullám végét. Az EURUSD esetében ez 1,2330, még 2008. végén. A 4. hullámban a korrekció nem érhet majd fel eddig a szintig, így egy 38,2-es Fibonacci retraceben gondolkodva 1,0550-es szint adódik. Onnan a Fib. 38,2% 1,233.
Elvileg lehetne egyenlő az 1. és 3., ezért 1,17 is szóba jöhet, de akkor nem lesz hely a 4. hullámnak. Akárhogy is, ezek nagyon távoli (innen kereskedhetetlen) dolgok pipben is, meg időben is. Később kell rá visszatérni.
A Saxo jóslatára visszatérve: nem szeretem, ha bennfentes, szakértő körök velem egy irányba nyilatkoznak. Amúgy is mindig tépelődöm magamban és vitatkozom másokkal rajta, hogy valóban létezik-e a gigantikus mértékű dollár carry-trade, azaz, hogy felveszem a majdnem-ingyen-dollárhitelt, eladom a felmarkolt dollárt és a másik devizában vásárolok valamiket, amiknek magasabb a hozama. Vagy egyáltalán van hozama. Igen. Elvileg még akár forintra is lehetett váltani és betenni magyar államkötvénybe. Amerikai állam ad 0,25% + közvetítői haszon költségszinten dollárt, átváltom forintra, odaadom a magyar államnak 6-10+% között. Közben a forint erősödik 10-20+%-ot, azaz annyival több dollárt ér. Király! Mi kell még?
Megmondom! Időben LElépni, mielőtt a dollár beerősödik.
Kellemes Ünnepeket!
2009. december 22., kedd
EURUSD saga
Címkék:
carry-trade,
deviza,
diagonal triangle,
dollárerősödés,
ék,
EURUSD,
extension,
USD
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése