Havi bontáson látszik igazán szépen, de itt a hetin mutatom 2009-ről az emelkedés dupla zigzag szerkezetét, amit meggondolandó esetleg szimpla zigzag formációnak jelölni, de ezekben a hetekben nincs jelentősége, hogy melyik valójában. Talán később még előkerül, azonban a mai bejegyzésben érdemibb kérdéssel leszek elfoglalva.
A zigzag első Elsődleges méretű fő trendszakasza minimum 26 hónapot haladt északnak és 2011-ben ért véget. Vagy [A], vagy [W] a legvalószínűbb értelmezése. A zigzag pedig nagyon szereti az A=C, illetve W=Y arányt, méghozzá időben. Egy bika november hónappal elérjük ezt az optimális időtartam-szimmetriát, azután decembertől már bármi jöhet. A hozzászólásaimban jeleztem, hogy lesz elég erő elérni az 1776-1777-es pontok tekintetében mutatkozó egyenlőséget. Sőt, mivel a kisebb idősíkokon a momentum és a belső szerkezet olvasata egyáltalán nem támogatta az azonnali fordulatot, ezért a kitörés pillanatában, 1777-nél így fogalmaztam: "Mivel a [napos és az intraday idősíkok] még nem rendeződtek össze, nem látszik erős fordulatra utaló kisebb timeframe momentumkonfiguráció, ezért a céláron túllendülés elég valószínű. A célár elérése önmagában nem ok szembe menni a piaccal."
Itt álljunk meg. A havi idősík szerkezete és kontextusa bearish, ezért beszélek Ciklus szintű bear trendről már elég rég óta. Ha valaki naposon néz rá a grafikonra, akkor ezt nyilván nem láthatja és teljes joggal mondja, mekkora bull van. Mert ott az van, de egy alacsonyabb rendű trend keretein belül, a legalább Ciklus szintű, oldalazó évtizedes bear kontextusában. Miként időzítsünk az ilyen ellentmondásban? Ha van egy idősík, amely bearish, azon shortolni majd akkor érdemes, ha a kontratrendnek tűnő szakasz (itt havin 2009-ről) arányosnak tekinthető és mutatkoznak a fordulat jelei. Mire lépnek akkor a havi idősík erős kezű medvéi? Mostanában a célár, vagy célár körüli csatorna fölé lépő erősebb havi gyertyára kicsit már jobban figyelnek, de nem cselekeszenek. Indokolatlanul agresszív, túl korai lépés lenne még. Egyrészt mert több célár is megfontolandó, másrészt mert a ciklus időben számított végéig még van előttük néhány hét, harmadrészt mert kisebb idősík (leginkább napos) alacsonyabb tetőnek semmi nyoma. Természetesen ha a november hónap nagy dög fordulós fekete gyertya lenne, arra aktivizálnák magukat, azonban ez a dolgok jelen állása szerint nem túl valószínű.
Ezen az alapon soha nem lenne fordulat, hiszen akkor ki "okozna" havi bear gyertyát, vagy napi idősík alacsonyabb tetőt. A megoldás a célárakhoz kötődik, mert egyrészt a célár közelében a bikák minimum feszesebb követő stopra váltanak, másrészt azért van ahol a medvék is alkalmazni kezdik a lépcsőzetes belépést (scale-in). És itt most az okos állatkertre tessék gondolni, a profikra, a konzisztensekre, akik racionális matematikai stratégiák mentén dolgoznak, valószínűségekben gondolkodnak és nem a "megérzéseik" hajtják őket. Szóval nekik mindegy miként szorítja őket az alsónemű, nem fognak félelemből vagy kapzsiságból cselekedni és legfeljebb viccrovat gyanánt olvassák a gazdasági, politikai érveléseket, vagy híreket.
Egy tonna havi cél áll előttünk, illetve egy - az 1777 - már mögöttünk. Az ábrán feltüntettem a Ciklus szintű piros "a" hullám fordított Fibonacci 138%-os, tovahaladó oldalazó korrekció célárát 1924-nél. Szerintem nem jutunk el addig, mert a havi arányok közül ide csoportosul 1812 és 1829, valamint a napos idősík lassuló trendben helyesen csak skalpolók 1802-1803-as célára. Közben a lila korrektív csatorna teteje "környéke" is célszint. Van még egy további lehetőség a mérésre, de csodák-csodája az is épp a már felsorolt 1924-re mutat.
Azonban még mindig nem mondtam el, hogy mire aktivizálódnak az eladások, ha a célzóna határán nincs fordulós gyertya. Honnan indul a fentebb említett lépcsős belépés folyamat? Maga a logika akkor működik, ha sikerül eltalálni a trend uralkodó idősíkját. Itt erősen a havira tippelek, azon ugyanis 20, illetve bő 20 gyertyából állnak az impulzív egységek. Mivel október elég masszív bull gyertya volt, ezért arra "várjunk ki egy gyertyát" megoldást választják. Ha a következő gyertya nem hoz közel azonos momentumot, akkor 1) a komplettnek értelmezhető trend kontextus, 2) a csökkenő momentum és 3) a célár elérése miatt a zárónál húzzák meg a vonalat és annak közvetlen közelében, vagy egy kevéssel feljebb elhelyezkedő kalkulált érték közelében és/vagy kisebb idősík bear szignálra lépnek először. Utóbbi itt heti lehetne talán. Ha nem csökken érzékelhetően a trend (itt teli fehér) gyertyák mérete, akkor természetesen nincs akciózás. Meg amúgy az egész gondolatmenet kiinduló feltétele, hogy a jelentős emelkedő szakasz már túl legyen a momentumos, tiszta középső szakaszán, ami esetünkben 2012. novembertől - 2013. májusig futott le.
Összességében azt mondom, nézzük meg majd jól magunknak a novemberi záróértéket.
Néhány nap múlva közelebbről, kisebb idősíkon, részletesen vizsgálom az utolsó 6 hónapot, vagyis a június - november időszakot. Előzetesen annyit, hogy a november 7-ről felfelé tartó emelkedő szakasz harmadik alhullámának tetőzése várható az előttünk álló hét elejére, majd egy bő 10-12 pontos korrekció lehetséges, azután újra fel, ideális esetben 1812-re, vagy 1829-re.
2013. november 17., vasárnap
2013. október 6., vasárnap
Az ékelődés üzenete - SPX
Diagonál lesz, vagy más záró szerkezet volt?
Az S&P500 előtt a még rövid távon mindig bull kinézetű Nasdaq grafikonon kezdem az értékelést. A technológiai index piacán az éppen egy évvel ezelőtti, októberi lejtmenet fordított (reverse) Fibonacci 200%-os célára 3261-nél található. A jelenlegi csúcs ettől mindössze 4 ponttal marad el. Gondolatom szerint a Nasdaq még egyszer megpróbál kilépni új maximumra, de jelentősen már nem haladja meg a korábbit. Tessék rugalmasan kezelni ezt a 3261-et, mert hiszen a heti bontáson érzékelhető magas idősík célár. Minden célár eleve egy arányosító becslés, itt ráadásul a rövidebb idősíkok egész más szintekre gyúrnak, ezért simán fölé ugorhat a piac. Inkább csak heti zárást nem várok már feljebb mint 3261, illetve egy magasabb heti záró esetén kezdenék kételkedni a kiválasztott mérés helyességében. Egyébként annak eltalálásához, hogy mikor lép be a heti idősík bear, túl zajos lesz egy 5-perces grafikonon vizsgálódni. Majd az előttünk álló hét valamelyik napos bear zárója kezdheti beindítani a fordulatot.
Az órás, vagy kisebb bontáson a csütörtök óta tartó emelkedés három hullámnak látszik, de úgy látom három hullámnak, mint ami egy befejezetlen, épülő szerkezet. A kis kettes jelölés helyett inkább öt hullámra kiegészülést várok tőle hétfőn-kedden. Elér-e új csúcsra? Nem tudni. Azt lehet megállapítani, hogy 1) egyre növekszik az oldalazó korrekció mérete és időtartama, ami közelgő fordulatra utal. Másrészt korai a napon túli short, mert 2) nincs hozzá jó stop helyszín. A divergáló 3257-es csúcs nem szolgálna elég megbízhatóan egy szving short setupot. Mindkettő tény, a többi csak következtetés. Továbbiak a grafikonon feltüntetve.
Egyébként akkora az alakzat, hogy még egy heti vizsgálat is túl kis idősík hozzá. A havin (most nincs hozzá ábra) tisztán hét hullám az emelkedés 2009-ről, ami a korrektív alakzatok szakaszainak tipikus száma - itt ebben az esetben dupla zigzag korrekcióra utal.
Hetin: Novemberben (2012-ben) legalább Középtávú korrektív aljnak feltételeztük a minimumot, ami azóta is megállja a helyét. Mostanára az emelkedésre feltehettünk egy trendvonalat (piros), aminek májusi csúcsba áttolásával adódik egy csatorna tetőnk. Amikor a piac csökkenő momentummal próbálkozik kimászni egy ilyen csatorna tetején, az ritkán eredményez fenntartható kitörést. Egyelőre böködi-böködi, de nem bírja szusszal. Sok az átfedés a heti gyertyák között. Ha lefordul akkor még egy ideig maradok a napon belüli 20-30 pontos trendek kereskedésénél, majd a kritikus szint törése után veszem komolyan, hogy itt cudar dolgok történhetnek.
Kevésbé bull vizekre evezünk a SPX vizsgálatával. Akarom mondani egy bear piacról lesz szó. Hozzászólásomban egy hete így következtettem: "Az esés rossz helyen találta a heti idősíkot. Olyan helyen, ahonnan a jelenleginél mélyebb korrekcióra, vagy majd később trendfordulóra lehet következtetni. A momentum elakadt a heti RSI 60-as értéke körül. ...[A hetin lehetnek] olyan bear folyamatok, ami miatt egy szóló bullish napos fordulós gyertya irreleváns, illetve ... túl kicsi léptékű információ. A domináns idősík szempontjából csak zaj."
A hetin zajló ékelődésre érdemes még felfigyelni. Szándékosan nem nevezem diagonálnak, mert nem lenne helyes következtetés. Klasszikus technikai analízis ékről van szó, ami többféle Elliott-i forma lehet. Sokszor említettem már, Elliott formációi sokkal egzaktabbak, pontosabban definiáltak. Ebben a mostani kontextusban alapvetően két eset van, vagy 4-5-4-5 széria, vagy pedig záró diagonál az "ékelődés". Ha az utóbbi, akkor az még nincs kész, ezért nem helyes komplett diagonálnak tekinteni. A diagonált ugyanis nem indíthatjuk előbb, mint június 24. Ami előtte volt, az nem lehet része ED-nek. Akkor pedig csak a diagonálon belüli 1-2-3 hullámot láttuk eddig, míg az utóbbi három hét esése a négyes hullám. Vagyis ami június 24 óta történt, az kevés záró diagonálnak. Mindegy, mindkét esetben egy záró szerkezetet figyelünk, de az egyiknél bent van a csúcs, a másiknál még hiányzik egy felfelé kör.
Melyik van? A lenti órás ábrával bemutatom a véleményem, de a kérdésben legjobb, ha mindenki maga mérlegel. Mindkét irányt látjuk, mindkettőre gyűjtjük az információt. Az egyik szcenárió felé billen a mérleg, az lesz a lehetőség, a kidolgozandó kereskedési ötlet, a stratégia alapja. A másik, amit így alternatívának tartunk a fenyegetés. Ezt jelenti a döntés a jelenlegi eső szakasz kontextusáról. Részben az emelkedő szakaszok impulzív szerkezete miatt nálam a "bent van a csúcs" 1730-nál megoldás felé billen a mérleg. A piac csak a későbbiekben dönt majd a meglátásom helyességéről, de az esést, amely a hét második felében megakadt, magam egy egyes hullámnak vélem az új eső trendben. Azaz bear trend eleji szituációban vagyok, ezért a 15-60 perces tetőzéseket keresem shortra, de amint az esés begyorsul, már kezdem is a csökkentést, majd bezárok mindent. Ilyenkor még olyan mélyek és erősek a felfelé tesztek, hogy azokat nem érdemes shortban kiülni. A zárás - újranyitás megy.
A szeptember 23-a óta zajló gyenge, majd az utóbbi napokban egyre erősödő vételi próbálkozások nem vezetnek jelentős kitöréshez, hanem rendre eladókra találnak. Kisebb idősíkok igyekeznek venni, de nem csatlakoznak be hozzájuk a távolabbi perspektívák játékosai, ezért nincs fel folytatás, csak alacsonyabb tetők sorozata.
Az S&P500 előtt a még rövid távon mindig bull kinézetű Nasdaq grafikonon kezdem az értékelést. A technológiai index piacán az éppen egy évvel ezelőtti, októberi lejtmenet fordított (reverse) Fibonacci 200%-os célára 3261-nél található. A jelenlegi csúcs ettől mindössze 4 ponttal marad el. Gondolatom szerint a Nasdaq még egyszer megpróbál kilépni új maximumra, de jelentősen már nem haladja meg a korábbit. Tessék rugalmasan kezelni ezt a 3261-et, mert hiszen a heti bontáson érzékelhető magas idősík célár. Minden célár eleve egy arányosító becslés, itt ráadásul a rövidebb idősíkok egész más szintekre gyúrnak, ezért simán fölé ugorhat a piac. Inkább csak heti zárást nem várok már feljebb mint 3261, illetve egy magasabb heti záró esetén kezdenék kételkedni a kiválasztott mérés helyességében. Egyébként annak eltalálásához, hogy mikor lép be a heti idősík bear, túl zajos lesz egy 5-perces grafikonon vizsgálódni. Majd az előttünk álló hét valamelyik napos bear zárója kezdheti beindítani a fordulatot.
Az órás, vagy kisebb bontáson a csütörtök óta tartó emelkedés három hullámnak látszik, de úgy látom három hullámnak, mint ami egy befejezetlen, épülő szerkezet. A kis kettes jelölés helyett inkább öt hullámra kiegészülést várok tőle hétfőn-kedden. Elér-e új csúcsra? Nem tudni. Azt lehet megállapítani, hogy 1) egyre növekszik az oldalazó korrekció mérete és időtartama, ami közelgő fordulatra utal. Másrészt korai a napon túli short, mert 2) nincs hozzá jó stop helyszín. A divergáló 3257-es csúcs nem szolgálna elég megbízhatóan egy szving short setupot. Mindkettő tény, a többi csak következtetés. Továbbiak a grafikonon feltüntetve.
A Nasdaq cash index növekvő oldalazásai óráson... |
Egyébként akkora az alakzat, hogy még egy heti vizsgálat is túl kis idősík hozzá. A havin (most nincs hozzá ábra) tisztán hét hullám az emelkedés 2009-ről, ami a korrektív alakzatok szakaszainak tipikus száma - itt ebben az esetben dupla zigzag korrekcióra utal.
Hetin: Novemberben (2012-ben) legalább Középtávú korrektív aljnak feltételeztük a minimumot, ami azóta is megállja a helyét. Mostanára az emelkedésre feltehettünk egy trendvonalat (piros), aminek májusi csúcsba áttolásával adódik egy csatorna tetőnk. Amikor a piac csökkenő momentummal próbálkozik kimászni egy ilyen csatorna tetején, az ritkán eredményez fenntartható kitörést. Egyelőre böködi-böködi, de nem bírja szusszal. Sok az átfedés a heti gyertyák között. Ha lefordul akkor még egy ideig maradok a napon belüli 20-30 pontos trendek kereskedésénél, majd a kritikus szint törése után veszem komolyan, hogy itt cudar dolgok történhetnek.
...amellyel a heti csatorna tetejével birkózik. Az ilyen csatornavonalak felett túl ritka lehet a levegő a bikáknak. |
Kevésbé bull vizekre evezünk a SPX vizsgálatával. Akarom mondani egy bear piacról lesz szó. Hozzászólásomban egy hete így következtettem: "Az esés rossz helyen találta a heti idősíkot. Olyan helyen, ahonnan a jelenleginél mélyebb korrekcióra, vagy majd később trendfordulóra lehet következtetni. A momentum elakadt a heti RSI 60-as értéke körül. ...[A hetin lehetnek] olyan bear folyamatok, ami miatt egy szóló bullish napos fordulós gyertya irreleváns, illetve ... túl kicsi léptékű információ. A domináns idősík szempontjából csak zaj."
A hetin zajló ékelődésre érdemes még felfigyelni. Szándékosan nem nevezem diagonálnak, mert nem lenne helyes következtetés. Klasszikus technikai analízis ékről van szó, ami többféle Elliott-i forma lehet. Sokszor említettem már, Elliott formációi sokkal egzaktabbak, pontosabban definiáltak. Ebben a mostani kontextusban alapvetően két eset van, vagy 4-5-4-5 széria, vagy pedig záró diagonál az "ékelődés". Ha az utóbbi, akkor az még nincs kész, ezért nem helyes komplett diagonálnak tekinteni. A diagonált ugyanis nem indíthatjuk előbb, mint június 24. Ami előtte volt, az nem lehet része ED-nek. Akkor pedig csak a diagonálon belüli 1-2-3 hullámot láttuk eddig, míg az utóbbi három hét esése a négyes hullám. Vagyis ami június 24 óta történt, az kevés záró diagonálnak. Mindegy, mindkét esetben egy záró szerkezetet figyelünk, de az egyiknél bent van a csúcs, a másiknál még hiányzik egy felfelé kör.
SPX heti ékelődés: diagonál, vagy más záró szerkezet? |
Melyik van? A lenti órás ábrával bemutatom a véleményem, de a kérdésben legjobb, ha mindenki maga mérlegel. Mindkét irányt látjuk, mindkettőre gyűjtjük az információt. Az egyik szcenárió felé billen a mérleg, az lesz a lehetőség, a kidolgozandó kereskedési ötlet, a stratégia alapja. A másik, amit így alternatívának tartunk a fenyegetés. Ezt jelenti a döntés a jelenlegi eső szakasz kontextusáról. Részben az emelkedő szakaszok impulzív szerkezete miatt nálam a "bent van a csúcs" 1730-nál megoldás felé billen a mérleg. A piac csak a későbbiekben dönt majd a meglátásom helyességéről, de az esést, amely a hét második felében megakadt, magam egy egyes hullámnak vélem az új eső trendben. Azaz bear trend eleji szituációban vagyok, ezért a 15-60 perces tetőzéseket keresem shortra, de amint az esés begyorsul, már kezdem is a csökkentést, majd bezárok mindent. Ilyenkor még olyan mélyek és erősek a felfelé tesztek, hogy azokat nem érdemes shortban kiülni. A zárás - újranyitás megy.
Az S&P három eső hete kibontva 30-percesen. Még mindig a felfelé körök elakadására, vagy rövid fals kitörésekre számítok - le [i], fel [ii]. |
A szeptember 23-a óta zajló gyenge, majd az utóbbi napokban egyre erősödő vételi próbálkozások nem vezetnek jelentős kitöréshez, hanem rendre eladókra találnak. Kisebb idősíkok igyekeznek venni, de nem csatlakoznak be hozzájuk a távolabbi perspektívák játékosai, ezért nincs fel folytatás, csak alacsonyabb tetők sorozata.
Címkék:
Elliott hullám,
ending diagonal,
Nasdaq,
RSI,
SP500
2013. augusztus 2., péntek
A fej-váll és a kontextus - II. rész
The trend is your friend? Akár!
A tőzsdei grafikonok fej-váll formáiról és a kontextus kereséséről szóló sorozat alapgondolata tulajdonképpen egy szortírozás az alakzatot befoglaló tágabb trend vizsgálatára alapozva. Mintha az alakzat alatt és után következő elmozdulás(ok) értelmét keresnénk magánál a kereskedési helyzetnél nagyobb időintervallumra kitekintve. Korábbi árfolyammozgásokhoz kapcsolódó információkat igyekszünk összhangba állítani a jelenleg zajló elmozdulásokkal. Komolyan és bonyolultan hangzik, de valójában egyszerűen a le és fel közlekedő szakaszok trendmozgató vagy korrektív szerepének beazonosítását végezzük el. Főleg a hozadékát számításba véve éri meg bajlódni a kontextussal. Kevesebb meglepetést, jobban illeszkedő stratégiát és magasabb találati arányt adhat.
Ha még eddig elmaradt volna, akkor most érdemes elolvasni a bejegyzés indító részét: [link] vissza az I. részre >>
Az előző szituációban (ld. I. rész) a fej-váll alakzatunk - korántsem váratlanul - "fordítva" sült el. Mutatok egy olyan ténylegesen pozíciókkal lekövetett Nasdaq határidős példát, aminek épp a nyakvonal alatti lendületére lehetett számítani. Miből? Igen-igen, a kontextusból. Jól fejbe is sikerült teremteni.
Július 23-át erőteljes eső trenddel indította a Nasdaq. Igazi harmadik hullám karakterrel. Maga a nyitó trend harmadik is volt, méghozzá egy Subminuette szintű 'c' hullámon belül. Jött utána a nap derekára a pihenő, egy emelkedő-oldalazó, de alapvetően párhuzamos csatornában közlekedő korrekció formájában. Itt a fej-váll alakzat ténylegesen délnek sült el, azonban nem trendfordító, hanem trendet szüneteltető "folytatólagos" szerepben állt. Épp ez a lényeg! A fej-váll is csak a lefelé haladó, bear szakaszon belüli kontextusban működik megbízhatóan nem pedig a bull trend csúcsán. Tekintsünk ki a "tágabb környezetére", - vagy immár elhagyva a fogalom állandó körülírását - a kontextusára 30-percben:
A fej-vállra mentem? Nem. Záró előtt hiányzott még egy eső szakasz, ezért amint a felfelé [4]-es hullámot komplett zigzag korrekciónak véltem, kezdtem keresni a belépési lehetőséget. Később megjelent a jobb váll, ami csak segítette a tájékozódást, de nála sokkal fontosabb szerepet játszott a döntéseimben a nagyobb kép Elliott-i kontextus. A fej-váll láttán inkább igyekeztem elkerülni a nyakvonal környékén akciózást, mert ott sokan lehetnek a gyenge idegzetű, izgága, érzelmi alapon kereskedők.
Volt fent a bevezető gondolatok között egy állításom, miszerint a kontextus dolga "egyszerű". Már mitől? Egy egyszerűsítő fogástól. Legtöbbször kétféle elképzelésünk, vagy Elliott-i értelmezésünk lesz a piac rövid távú kilátásait illetően. Válasszuk azt, legyünk elfogultak abba az irányba, amerre előzőleg a nagyobb idősík trend közlekedett. Fellélegezhetnek Elliott hullámelméletét valahogy megkerülni igyekvő kereskedők, mert a trend irányának meghatározásáról beszélek, amihez nem kell tudnunk elnevezni minden egyes kis eső, vagy emelkedő szakaszt. A megoldást sugallom az egész bejegyzéssel: ha délnek halad a trend, akkor a fej-váll függetlenül attól, hogy a bullish megjelenés került elénk (alul a nyakvonallal), vagy a fejjel lefelé inverz forma (fordított fej-váll), az hajlamos lesz inkább délnek törni és belendülni. Azaz, ha shortolni szeretnénk, akkor olyat válasszunk, amikor a teljes alakzat a korábbi abszolút csúcshoz viszonyítva alacsonyabb tetőt képez.
A dolog természetesen fordítva is igaz. Csak úgy, vadul bele a nagyvilágba ne vadásszunk aljat fej-váll alakzatot felfedezve egy momentummal eső árfolyamgörbén. Nézzük meg a kontextust és ha nem értjük, akkor vételre (long pozícióra) egyszerűen válasszunk olyat, ahol magasabb aljat formáz az alakzat.
Vagy ha nem akarjuk így elnagyolni és mégis inkább az Elliott-i rendszerben szeretnénk látni, érteni a trendet és annak rétegeit, akkor nyitva a lehetőség a jelentkezésre a következő, 2013. szeptember 15-én induló "Kerülj Előnybe! Elliottal és RSI-vel" programra [link]. Elliott mellett egy másik kézzelfogható technikát is mutatok és alkalmazok a trend irányának és korának meghatározására, a kontextus feltárására.
Olyan ez, mint a fordulós japán gyertyák kérdése. Minden trend csúcsán, illetve alján ott díszeleg belőle egy, ám közben hajlamosak vagyunk róla megfeledkezni, hogy előzőleg a trendmozgató szakaszok alatt hol itt, hol ott, hányszor fordult már elő belőle jó pár. Elégtelen kontextusban. A fej-váll tuti trendfordító szerepe is éppen ilyen figyelmetlen "félreértés". Kemény vagyok, ha egyenesen "tévhit"-nek nevezem? Mindegy is, a kontextus adja a belépési szituációhoz a bekövetkezés valószínűsége paramétert. Erről mond le az, aki nem figyel rá. Ha egy fordulatnak rossz a kontextusa, akkor talán csak 15-20% az esélye. Ha jól ágyazódik a korábbi árfolyammozgásba, akkor a valószínűség közelíthet az 50%-hoz. Kérdem én, minek játszani olyat, ahol nagyon kicsi az elképzelés esélye? A kérdést ma ennyiben is hagyjuk, másról szól a bejegyzés.
Van amivel még adós maradtam. Egyrészt nem mutattam még inverz fej-vállt, másrészt talán van, aki azt gondolja, hogy ó, hát az ábrák mindössze két kivételes és kiragadott esetet mutatnak. Aki tapasztaltabb, az tudja, hogy nem. Mert a piac lépten-nyomon ismételgeti ezeket a trend közepén, folytatólagos pozícióban hol jól, hol fordítva elsülő fej-váll képeket, mégis nagyon kevesen ismerik ki őket. Igazán nem kell sokat várni, hogy elénk kerüljön egy. Amikor sikerül fogást találnom egyik-másik kontextusán, akkor kifejezetten szeretek a fej-váll "rossz" oldalára állni. Ami persze másoknak meglepetés, de nekünk Elliott-tal élőknek a haszon. Íme egy vegyes csokor, amelynek összeállításakor szemtelen módon direkt nem mentem a fenti példáktól messzire. Maradtam ugyanígy a Nasdaq-nál, ugyanúgy csak a múlt hétre fókuszálva:
A példa jobb oldalán megfigyelhető inverz, vagyis fordított fej váll alakzat egyben illusztrálja a feljebb elhangzott tippemet: "Nézzük meg a kontextust és [...] vételre (long pozícióra) egyszerűen válasszunk olyat, ahol magasabb aljat formáz az alakzat". Nem véletlenül ment utána akkorát a bull kitörés.
Az amerikai piacokon a jelenlegi bull trend olyan fázisba ért, ahol egy következő fej-váll potenciálisan nagyot fordíthat az indexeken. Ha létrejön ilyen, akkor valóban a klasszikus trendfordító szerepet töltheti be a kontextus miatt. Az emelkedő szakasz pár nap múlva a trend több szintjét egyszerre zárhatja le. A fej nagyon fontos fej lehet, de egyelőre talán még a bal vállat sem látjuk:
A tőzsdei grafikonok fej-váll formáiról és a kontextus kereséséről szóló sorozat alapgondolata tulajdonképpen egy szortírozás az alakzatot befoglaló tágabb trend vizsgálatára alapozva. Mintha az alakzat alatt és után következő elmozdulás(ok) értelmét keresnénk magánál a kereskedési helyzetnél nagyobb időintervallumra kitekintve. Korábbi árfolyammozgásokhoz kapcsolódó információkat igyekszünk összhangba állítani a jelenleg zajló elmozdulásokkal. Komolyan és bonyolultan hangzik, de valójában egyszerűen a le és fel közlekedő szakaszok trendmozgató vagy korrektív szerepének beazonosítását végezzük el. Főleg a hozadékát számításba véve éri meg bajlódni a kontextussal. Kevesebb meglepetést, jobban illeszkedő stratégiát és magasabb találati arányt adhat.
Ha még eddig elmaradt volna, akkor most érdemes elolvasni a bejegyzés indító részét: [link] vissza az I. részre >>
Az előző szituációban (ld. I. rész) a fej-váll alakzatunk - korántsem váratlanul - "fordítva" sült el. Mutatok egy olyan ténylegesen pozíciókkal lekövetett Nasdaq határidős példát, aminek épp a nyakvonal alatti lendületére lehetett számítani. Miből? Igen-igen, a kontextusból. Jól fejbe is sikerült teremteni.
Egy kissé laposra sikerült negyedik hullám zigzag korrekció majd az ötödik hullám elején a Submicro (1)-(2) bázis is kiadhat egy fej-váll alakzatot. |
Július 23-át erőteljes eső trenddel indította a Nasdaq. Igazi harmadik hullám karakterrel. Maga a nyitó trend harmadik is volt, méghozzá egy Subminuette szintű 'c' hullámon belül. Jött utána a nap derekára a pihenő, egy emelkedő-oldalazó, de alapvetően párhuzamos csatornában közlekedő korrekció formájában. Itt a fej-váll alakzat ténylegesen délnek sült el, azonban nem trendfordító, hanem trendet szüneteltető "folytatólagos" szerepben állt. Épp ez a lényeg! A fej-váll is csak a lefelé haladó, bear szakaszon belüli kontextusban működik megbízhatóan nem pedig a bull trend csúcsán. Tekintsünk ki a "tágabb környezetére", - vagy immár elhagyva a fogalom állandó körülírását - a kontextusára 30-percben:
A karikázott részen kis negyedik alhullám pozícióban jelent meg a fej-váll és mivel a magasabb rendű trend délnek haladt, ezért "jól viselkedett", azaz lefelé tört. |
Volt fent a bevezető gondolatok között egy állításom, miszerint a kontextus dolga "egyszerű". Már mitől? Egy egyszerűsítő fogástól. Legtöbbször kétféle elképzelésünk, vagy Elliott-i értelmezésünk lesz a piac rövid távú kilátásait illetően. Válasszuk azt, legyünk elfogultak abba az irányba, amerre előzőleg a nagyobb idősík trend közlekedett. Fellélegezhetnek Elliott hullámelméletét valahogy megkerülni igyekvő kereskedők, mert a trend irányának meghatározásáról beszélek, amihez nem kell tudnunk elnevezni minden egyes kis eső, vagy emelkedő szakaszt. A megoldást sugallom az egész bejegyzéssel: ha délnek halad a trend, akkor a fej-váll függetlenül attól, hogy a bullish megjelenés került elénk (alul a nyakvonallal), vagy a fejjel lefelé inverz forma (fordított fej-váll), az hajlamos lesz inkább délnek törni és belendülni. Azaz, ha shortolni szeretnénk, akkor olyat válasszunk, amikor a teljes alakzat a korábbi abszolút csúcshoz viszonyítva alacsonyabb tetőt képez.
A dolog természetesen fordítva is igaz. Csak úgy, vadul bele a nagyvilágba ne vadásszunk aljat fej-váll alakzatot felfedezve egy momentummal eső árfolyamgörbén. Nézzük meg a kontextust és ha nem értjük, akkor vételre (long pozícióra) egyszerűen válasszunk olyat, ahol magasabb aljat formáz az alakzat.
Vagy ha nem akarjuk így elnagyolni és mégis inkább az Elliott-i rendszerben szeretnénk látni, érteni a trendet és annak rétegeit, akkor nyitva a lehetőség a jelentkezésre a következő, 2013. szeptember 15-én induló "Kerülj Előnybe! Elliottal és RSI-vel" programra [link]. Elliott mellett egy másik kézzelfogható technikát is mutatok és alkalmazok a trend irányának és korának meghatározására, a kontextus feltárására.
Olyan ez, mint a fordulós japán gyertyák kérdése. Minden trend csúcsán, illetve alján ott díszeleg belőle egy, ám közben hajlamosak vagyunk róla megfeledkezni, hogy előzőleg a trendmozgató szakaszok alatt hol itt, hol ott, hányszor fordult már elő belőle jó pár. Elégtelen kontextusban. A fej-váll tuti trendfordító szerepe is éppen ilyen figyelmetlen "félreértés". Kemény vagyok, ha egyenesen "tévhit"-nek nevezem? Mindegy is, a kontextus adja a belépési szituációhoz a bekövetkezés valószínűsége paramétert. Erről mond le az, aki nem figyel rá. Ha egy fordulatnak rossz a kontextusa, akkor talán csak 15-20% az esélye. Ha jól ágyazódik a korábbi árfolyammozgásba, akkor a valószínűség közelíthet az 50%-hoz. Kérdem én, minek játszani olyat, ahol nagyon kicsi az elképzelés esélye? A kérdést ma ennyiben is hagyjuk, másról szól a bejegyzés.
Van amivel még adós maradtam. Egyrészt nem mutattam még inverz fej-vállt, másrészt talán van, aki azt gondolja, hogy ó, hát az ábrák mindössze két kivételes és kiragadott esetet mutatnak. Aki tapasztaltabb, az tudja, hogy nem. Mert a piac lépten-nyomon ismételgeti ezeket a trend közepén, folytatólagos pozícióban hol jól, hol fordítva elsülő fej-váll képeket, mégis nagyon kevesen ismerik ki őket. Igazán nem kell sokat várni, hogy elénk kerüljön egy. Amikor sikerül fogást találnom egyik-másik kontextusán, akkor kifejezetten szeretek a fej-váll "rossz" oldalára állni. Ami persze másoknak meglepetés, de nekünk Elliott-tal élőknek a haszon. Íme egy vegyes csokor, amelynek összeállításakor szemtelen módon direkt nem mentem a fenti példáktól messzire. Maradtam ugyanígy a Nasdaq-nál, ugyanúgy csak a múlt hétre fókuszálva:
Egy nap ugrás és itt a következő csomag, van közte ilyen is, olyan is |
A példa jobb oldalán megfigyelhető inverz, vagyis fordított fej váll alakzat egyben illusztrálja a feljebb elhangzott tippemet: "Nézzük meg a kontextust és [...] vételre (long pozícióra) egyszerűen válasszunk olyat, ahol magasabb aljat formáz az alakzat". Nem véletlenül ment utána akkorát a bull kitörés.
Egy tisztán bullish inverz "fazon" |
Az amerikai piacokon a jelenlegi bull trend olyan fázisba ért, ahol egy következő fej-váll potenciálisan nagyot fordíthat az indexeken. Ha létrejön ilyen, akkor valóban a klasszikus trendfordító szerepet töltheti be a kontextus miatt. Az emelkedő szakasz pár nap múlva a trend több szintjét egyszerre zárhatja le. A fej nagyon fontos fej lehet, de egyelőre talán még a bal vállat sem látjuk:
Könnyen létrejöhet egy óráson megfigyelhető fej-váll augusztus derekára, amely a kontextus miatt valóban fontos csúcs lehet, hiszen legalább a kék 4-es pont közelébe jönne rá esés. |
Címkék:
E-mini future,
Elliott hullám,
Elliott magyarul,
fej-váll alakzat,
korrekció,
Nasdaq,
SP500,
tananyag,
zigzag
2013. július 26., péntek
A fej-váll és a kontextus - I. rész
Amikor fordítva sül el
Elliott hullámelméletét a kontextus megértésére használom. Igyekszem felmérni vele egy alakzat helyzetét a nagyobb képen belül, ugyanis ettől függ majd a kimenet "minősége" és az a stratégia, illetve agresszivitási szint, amivel a következő elmozdulásra lövök. Gyakorta emlegetem a kontextus dolgát, de talán sokak számára nem elég kézzelfogható, mit szeretnék mondani vele. A mostani, két részletre bontott bejegyzésben a kontextus nehezen megragadható fogalmáról rántom le a leplet.
Segítségül a klasszikus technikai elemzés tárházából közismert és kedvelt fej-váll alakzatot hívom. Azért hozom be a klasszikus analízist, mert az nem foglalkozik az alakzatok kontextusával. Szeretném megmutatni ugyanazt a helyzetet kontextus vizsgálatával és befoglaló környezet értékelése nélkül. A klasszikus technika a fej-válltól egyszerűen azt várja, hogy valahol a magasban egy emelkedő trend végén kialakul és hosszú időre megfordítja az árfolyam mozgását. Elismeri ugyan a fordítva elsülő, "hibás" alakzat létezését, de kb. statisztikai hulladéknak tartja az olyan formákat, amikor az esést sejtető bearish fej-váll után mégis bull trend következik. Ha a fej-vállként azonosított alakzatok 70-80%-a jól tudná ezt a neki szánt trendfordító dolgát (nevezetesen az alábbi képen szereplő bearish változat bear trendet hozna, az inverze pedig bullt), akkor valóban csak statisztikai hiba lenne a várakozással ellentétes irányba elmozduló megjelenés. Azonban a fej-váll az esetek jóval több mint 50%-ban nem tudja befordítani a trendet! O.K. most szinte látom, ahogy néhány olvasónak újra kell indítania az agyát... Hajrá! Mert még jön a ráadás. Oda szeretnék kilyukadni, hogy a legtöbb esetben előre prognosztizálni lehet, amikor a fej-váll csupán szünetelteti a meglévő trendet. Úgy is mondhatnánk, hogy trenderősítő szerepben áll.
Amikor a fej-váll alakzatból a megelőző trend folytatódik, akkor a hullámok alapelve szerint egy vagy több korrektív szakasz adja ki a jellegzetes formát. Azaz az Elliott-i kontextus kihámozásával el lehet dönteni, hogy a fej-váll után mikor következik inkább a korábbi trend folytatása. Például mikor lesz a bull trendben kialakuló bal váll kupac-fej csúcs-jobb váll kupac után további felfelé folytatás, vagyis érdemi, kereskedhető kitörés északnak. Máris jön az első részlet a múlt hét Dow mozgásával:
Íme, ha valaki csak az utolsó 5 kereskedési nap 15-perces bontású grafikonját követi, akkor mintegy kiszakítja a környezetéből a három csúcsot tartalmazó oldalazást és az egészet jól benézi bearish fej-vállnak. Az egyszeri kereskedő talán a jobb váll csúcsából lefelé jövet be is shortolja, mondván "eleget láttam, minek várni a nyakvonal letörésére - ha most lépek, többet nyerek".
Amit ellenben egy Elliott-os lát ebben a formában - persze hozzánézve a megelőző emelkedést - egy sekély oldalazó korrekció, amelyben a medvék három alkalommal is bepróbálkoznak. A harmadik lefelé kör után majd valószínűleg jól fel is adják. Olyan jófajta negyedik hullám karaktert érzünk mögötte. Talán vannak, akik már kitalálták mire ez a barkóba-szerű leírás: egy bullish tovahaladó háromszöget szeretnék vele mutatni á la Elliott. A trükk a háromszög 'b' csúcsában van, amely a korrektív alakzaton belül új csúcsot képes elérni, ezért kap az egyébként szimmetrikus háromszög egy "tovahaladó" jelzőt. Mintha a korrekció alatt is egy magasabb tető magasabb alj sorozattal haladna kicsit a trend. A tovahaladó háromszög sematikus ábrázolását az - erről a hivatkozásról beszerezhető - Építőelemek jegyzet 53. oldalán lehet tanulmányozni. Ez alkalommal a vizsgált helyzetre igazítottam kicsit a jelöléseket:
Nincs más dolgunk, mit ültessük át az elvi ábrát a konkrét Dow oldalazásos esetünkre. Most már a megelőző emelkedéssel együtt mutatom a helyzetet, Elliott-i jelölésekkel, amelyek egyértelműen állást foglalnak a kontextusról, hogy ez bizony egy kis negyedik hullám lehet, amely egy nagyobb harmadik hullámon belül alakult ki. A harmadik hullámok maguk is mindig öt hullámból álló impulzusok, és ezt már mindenkinek tudni illik.
Egyébként a példában szereplő háromszög az, amelyet múlt vasárnapi fórum hozzászólásomban emlegettem. Az alábbi megjegyzésről van szó. Figyeljünk a befoglaló hármas hullám kontextusából és az alakzat méretéből, vagyis az arányokból történő következtetésre:
Akkor ezek szerint érdemes megjegyezni, hogy erős trendben a fej-vállnak látszó három csúcs nagyon gyakran egy tovahaladó háromszög belépési pontját, majd B, végül D csúcsát fedi le és az alakzat után momentumos felfelé kitörés következik. Akkor mindenképp jusson eszünkbe a lehetőség, ha a bull trend után emelkedő "nyakvonalat" látunk és az egész fej váll csak igen keveset vesz vissza a megelőző emelkedésből. Az ilyen körülmények folytatólagos alakzat funkciót sejtetnek az egyébként fordulósnak látszó fej-váll tető mögött. A momentum nagy valószínűséggel a bikákkal lesz, a klasszikus fej-váll letörésnek pedig szinte esélye sincs.
Tovább [link] a II. részre >>>
Elliott hullámelméletét a kontextus megértésére használom. Igyekszem felmérni vele egy alakzat helyzetét a nagyobb képen belül, ugyanis ettől függ majd a kimenet "minősége" és az a stratégia, illetve agresszivitási szint, amivel a következő elmozdulásra lövök. Gyakorta emlegetem a kontextus dolgát, de talán sokak számára nem elég kézzelfogható, mit szeretnék mondani vele. A mostani, két részletre bontott bejegyzésben a kontextus nehezen megragadható fogalmáról rántom le a leplet.
Segítségül a klasszikus technikai elemzés tárházából közismert és kedvelt fej-váll alakzatot hívom. Azért hozom be a klasszikus analízist, mert az nem foglalkozik az alakzatok kontextusával. Szeretném megmutatni ugyanazt a helyzetet kontextus vizsgálatával és befoglaló környezet értékelése nélkül. A klasszikus technika a fej-válltól egyszerűen azt várja, hogy valahol a magasban egy emelkedő trend végén kialakul és hosszú időre megfordítja az árfolyam mozgását. Elismeri ugyan a fordítva elsülő, "hibás" alakzat létezését, de kb. statisztikai hulladéknak tartja az olyan formákat, amikor az esést sejtető bearish fej-váll után mégis bull trend következik. Ha a fej-vállként azonosított alakzatok 70-80%-a jól tudná ezt a neki szánt trendfordító dolgát (nevezetesen az alábbi képen szereplő bearish változat bear trendet hozna, az inverze pedig bullt), akkor valóban csak statisztikai hiba lenne a várakozással ellentétes irányba elmozduló megjelenés. Azonban a fej-váll az esetek jóval több mint 50%-ban nem tudja befordítani a trendet! O.K. most szinte látom, ahogy néhány olvasónak újra kell indítania az agyát... Hajrá! Mert még jön a ráadás. Oda szeretnék kilyukadni, hogy a legtöbb esetben előre prognosztizálni lehet, amikor a fej-váll csupán szünetelteti a meglévő trendet. Úgy is mondhatnánk, hogy trenderősítő szerepben áll.
Amikor a fej-váll alakzatból a megelőző trend folytatódik, akkor a hullámok alapelve szerint egy vagy több korrektív szakasz adja ki a jellegzetes formát. Azaz az Elliott-i kontextus kihámozásával el lehet dönteni, hogy a fej-váll után mikor következik inkább a korábbi trend folytatása. Például mikor lesz a bull trendben kialakuló bal váll kupac-fej csúcs-jobb váll kupac után további felfelé folytatás, vagyis érdemi, kereskedhető kitörés északnak. Máris jön az első részlet a múlt hét Dow mozgásával:
Klasszikus fej-váll alakzat a Dow-ban, 15.509-es maximummal. Egy ilyen helyzetben tényleg lefelé lenne az előny? |
Íme, ha valaki csak az utolsó 5 kereskedési nap 15-perces bontású grafikonját követi, akkor mintegy kiszakítja a környezetéből a három csúcsot tartalmazó oldalazást és az egészet jól benézi bearish fej-vállnak. Az egyszeri kereskedő talán a jobb váll csúcsából lefelé jövet be is shortolja, mondván "eleget láttam, minek várni a nyakvonal letörésére - ha most lépek, többet nyerek".
Amit ellenben egy Elliott-os lát ebben a formában - persze hozzánézve a megelőző emelkedést - egy sekély oldalazó korrekció, amelyben a medvék három alkalommal is bepróbálkoznak. A harmadik lefelé kör után majd valószínűleg jól fel is adják. Olyan jófajta negyedik hullám karaktert érzünk mögötte. Talán vannak, akik már kitalálták mire ez a barkóba-szerű leírás: egy bullish tovahaladó háromszöget szeretnék vele mutatni á la Elliott. A trükk a háromszög 'b' csúcsában van, amely a korrektív alakzaton belül új csúcsot képes elérni, ezért kap az egyébként szimmetrikus háromszög egy "tovahaladó" jelzőt. Mintha a korrekció alatt is egy magasabb tető magasabb alj sorozattal haladna kicsit a trend. A tovahaladó háromszög sematikus ábrázolását az - erről a hivatkozásról beszerezhető - Építőelemek jegyzet 53. oldalán lehet tanulmányozni. Ez alkalommal a vizsgált helyzetre igazítottam kicsit a jelöléseket:
Ugye, hogy a tovahaladó háromszög, a létező legbiztosabb trenderősítő alakzat is fej-vállnak látszik? Igyekezzünk elnevezni a fej-váll csúcsait és csakhamar rájövünk, mit várhatunk tőle. |
Nincs más dolgunk, mit ültessük át az elvi ábrát a konkrét Dow oldalazásos esetünkre. Most már a megelőző emelkedéssel együtt mutatom a helyzetet, Elliott-i jelölésekkel, amelyek egyértelműen állást foglalnak a kontextusról, hogy ez bizony egy kis negyedik hullám lehet, amely egy nagyobb harmadik hullámon belül alakult ki. A harmadik hullámok maguk is mindig öt hullámból álló impulzusok, és ezt már mindenkinek tudni illik.
Egyébként a példában szereplő háromszög az, amelyet múlt vasárnapi fórum hozzászólásomban emlegettem. Az alábbi megjegyzésről van szó. Figyeljünk a befoglaló hármas hullám kontextusából és az alakzat méretéből, vagyis az arányokból történő következtetésre:
Cimballi 2013. július 21., vasárnap 1:35:00 CEST ...errefelé még csak a [iii]-as lokális tetőt várom... ...[alternatívaként elképzelhető, hogy] a leginkább a Dow-ban szépen kivehető július 11-17-i oldalazás a várt [iv]-es háromszög, amiből itt még lesz 2-3 nap felfelé vitézkedés, de már az előttünk álló héten elérheti a végső csúcsát a piac. Azért csak második helyen álló alternatíva, mert szerintem az említett háromszög túl kicsi, inkább csak a [iii]-as hullám alatti még kisebb (iv)-es pullback és az újabb kitöréssel mostanára csak a [iii]-as végéhez jutottunk. Törlés |
Akkor ezek szerint érdemes megjegyezni, hogy erős trendben a fej-vállnak látszó három csúcs nagyon gyakran egy tovahaladó háromszög belépési pontját, majd B, végül D csúcsát fedi le és az alakzat után momentumos felfelé kitörés következik. Akkor mindenképp jusson eszünkbe a lehetőség, ha a bull trend után emelkedő "nyakvonalat" látunk és az egész fej váll csak igen keveset vesz vissza a megelőző emelkedésből. Az ilyen körülmények folytatólagos alakzat funkciót sejtetnek az egyébként fordulósnak látszó fej-váll tető mögött. A momentum nagy valószínűséggel a bikákkal lesz, a klasszikus fej-váll letörésnek pedig szinte esélye sincs.
Tovább [link] a II. részre >>>
2013. július 2., kedd
A nagyobbik korrekció alternatívái
Egész egyszerűen a jelenlegi, valószínűleg hetes idősíkon zajló kékkel jelölt Minor 4-es korrekció 2-es párját keressük és máris elég sokat tudunk a jelenlegi helyzetünkről. Két változatot találok valószínűnek.
Az elsőnél múlt decemberben alakult ki a kék flat 2-es (december 31-i nyitással bezárólag), ezért a váltakozás vezérlőelve szerint ide fentre jól passzol egy egyszerű zigzag. Így egy hete SPX 1.560-nál akár készen is lehetett a teljes kék 4-es korrekció, amely legalacsonyabb napi zárójának pillanatában épp 38,2%-ot vett vissza a kék 3-as emelkedésből.
Van azonban egy másik lehetőség [második kép], amelyben a kék 2-es alj már november 16-án megvolt, ám éles zigzag formájában. Ekkor 4-esnek az ismét éles zigzag nem valószínű. Inkább egy oldalazó alakzat, legelőször talán háromszög dukál, aminek még csak az [a] alhullámát látjuk egyelőre, és talán a jövő héten a [b] csúcsot. Az alakzat nagy darálót ígér mire az ortodox aljához - az [e] ponthoz - vonszolja magát.
A felső képen SPX 1.737-es célárat tüntettem fel a várhatóan őszi csúcsra, de az utolsó hullámok ritkán érik el az ilyen idealizált kalkulációkkal létrehozott szinteket. A most folyamatban lévő, vagy az augusztus végétől esedékes kék 5-ös az utolsó Minor szintű trendmozgató szakasz a 2009 óta tartó Ciklus b hullám alatt. Megvolt ebből a nagyságrendből 11 darab, még egy hiányzik fel. Nála három trendszinttel nagyobb a befoglaló (uralkodó) Ciklus b, ezért ilyen helyzetekben szokott tipikusan előfordulni, hogy a jóval kisebb 5-ös hullám nem jut új csúcsra, hanem csonka marad. Nem kell neki feltétlenül csonkának lennie, de előfordulhat. Az ilyen új csúcs nélküli végződést előrejelezni nem lehet, ne is álmodjunk róla. Részemről mindez nem várakozás, csak figyelmeztetés: nem érdemes beleszeretni a célszintbe, mert simán előfordulhat, hogy - főleg a háromszög verziónál - végül már 1.667-körül véget ér a bul(l)i.
Az elsőnél múlt decemberben alakult ki a kék flat 2-es (december 31-i nyitással bezárólag), ezért a váltakozás vezérlőelve szerint ide fentre jól passzol egy egyszerű zigzag. Így egy hete SPX 1.560-nál akár készen is lehetett a teljes kék 4-es korrekció, amely legalacsonyabb napi zárójának pillanatában épp 38,2%-ot vett vissza a kék 3-as emelkedésből.
Van azonban egy másik lehetőség [második kép], amelyben a kék 2-es alj már november 16-án megvolt, ám éles zigzag formájában. Ekkor 4-esnek az ismét éles zigzag nem valószínű. Inkább egy oldalazó alakzat, legelőször talán háromszög dukál, aminek még csak az [a] alhullámát látjuk egyelőre, és talán a jövő héten a [b] csúcsot. Az alakzat nagy darálót ígér mire az ortodox aljához - az [e] ponthoz - vonszolja magát.
A képre kattintva felnagyítható - bal oldalt a heti, jobbra a napos grafikon az elsődleges értelmezéssel. |
Arra is érdemes egy alternatívát letenni, ha unalmas, szűkülő oldalazásba fordulna át az emelkedés, akkor a zigzag esés csak az első építőelem. Még korai áttérni erre a változatra. |
A felső képen SPX 1.737-es célárat tüntettem fel a várhatóan őszi csúcsra, de az utolsó hullámok ritkán érik el az ilyen idealizált kalkulációkkal létrehozott szinteket. A most folyamatban lévő, vagy az augusztus végétől esedékes kék 5-ös az utolsó Minor szintű trendmozgató szakasz a 2009 óta tartó Ciklus b hullám alatt. Megvolt ebből a nagyságrendből 11 darab, még egy hiányzik fel. Nála három trendszinttel nagyobb a befoglaló (uralkodó) Ciklus b, ezért ilyen helyzetekben szokott tipikusan előfordulni, hogy a jóval kisebb 5-ös hullám nem jut új csúcsra, hanem csonka marad. Nem kell neki feltétlenül csonkának lennie, de előfordulhat. Az ilyen új csúcs nélküli végződést előrejelezni nem lehet, ne is álmodjunk róla. Részemről mindez nem várakozás, csak figyelmeztetés: nem érdemes beleszeretni a célszintbe, mert simán előfordulhat, hogy - főleg a háromszög verziónál - végül már 1.667-körül véget ér a bul(l)
Közelről kibontva az elmúlt egy hónap értelmezése és az előttünk álló 1-2 nap alternatívái. |
Címkék:
E-mini future,
Elliott hullám,
háromszög,
SP500,
tovahaladó flat,
zigzag
2013. május 19., vasárnap
Erő? Eufória? Kimerülés? Túlzás?
SP500 Elliott hullámokkal három idősíkon
Pótolom a májusi rajzaimat az amerikai részvénypiacról. A rajzok esszenciája, hogy a bika még a kék Minor 5-ös hullámban is képes volt olyan kitörést végrehajtani, ami egy jó ideig mozgásban maradhat. Ettől a nagyobb kép bear elképzelést megtartjuk, de a következő napokban induló esést csupán valamilyen négyes hullám korrekciónak érdemes feltételeznünk. Az április 18-ról felfelé haladó trendben eddig legnagyobb kiterjedésű korrekció következik és valószínűleg nem a teljes trendforduló. A kereskedés "egyirányú" bullish képe jól működő kisebb idősík támaszokkal a hét közepéig maradhat, a magasabb idősik (C) hullám bullish dominanciája viszont még hetekig, mire elérjük a Ciklus b végpontot (ld. napos bontás).
A 10-perces ábra tetejéről, ahol az idealizált v és egyben (v) véget ér, lemaradt a piros [iii]-as jelölés. Azt még hozzá kell képzelni, de jobbra a piros kis római [iv] szögletes zárójelben azért mutatja, hogy mit tennék a héten esedékes lokális csúcsra. Az 1679-81 mindössze a hiányzó [iii]-as jelölésre kalkulált becslés. Kedden-szerdán elérhető.
Pótolom a májusi rajzaimat az amerikai részvénypiacról. A rajzok esszenciája, hogy a bika még a kék Minor 5-ös hullámban is képes volt olyan kitörést végrehajtani, ami egy jó ideig mozgásban maradhat. Ettől a nagyobb kép bear elképzelést megtartjuk, de a következő napokban induló esést csupán valamilyen négyes hullám korrekciónak érdemes feltételeznünk. Az április 18-ról felfelé haladó trendben eddig legnagyobb kiterjedésű korrekció következik és valószínűleg nem a teljes trendforduló. A kereskedés "egyirányú" bullish képe jól működő kisebb idősík támaszokkal a hét közepéig maradhat, a magasabb idősik (C) hullám bullish dominanciája viszont még hetekig, mire elérjük a Ciklus b végpontot (ld. napos bontás).
Naposon a (C) hullám impulzus novemberről - piros [iv]-es, vagy ALT: kék 4-es nagyságrendű SPX korrekciót várok elsődlegesen |
A még befejezetlennek tűnő kék Minor 5-ös részletezett kibontása 30-percesen |
A hamarosan esedékes piros [iv]-es lehetséges változatai 10-percesen - a héten majd mutatja magát |
A 10-perces ábra tetejéről, ahol az idealizált v és egyben (v) véget ér, lemaradt a piros [iii]-as jelölés. Azt még hozzá kell képzelni, de jobbra a piros kis római [iv] szögletes zárójelben azért mutatja, hogy mit tennék a héten esedékes lokális csúcsra. Az 1679-81 mindössze a hiányzó [iii]-as jelölésre kalkulált becslés. Kedden-szerdán elérhető.
2013. május 10., péntek
Beszélgetés - május
Gyorsan kirakom ide Brikka tegnapi EUR ábráját, alatta Tomko kérésére, kényelmesen többszöri görgetés nélkül tudtok beszélgetni. Az ábrához és az EURUSD párhoz magam mindössze annyit adok hozzá, hogy a május 1-i maximum meggondolandó, mint egy A hullám csúcs a nagyobb, április 4-én indult oldalazó 2-es hullám flat korrekción belül. Kicsit meglepődtem, hogy a pár nem jutott fel 1,3285-ig, vagy feljebb mint azt korábban (minimum) vártam, másrészt úgy érzékelem, az esés egyelőre nélkülözi a harmadik hullám karaktert, de legalábbis kezd hasonlítani egy B-re. A piac talán letesztelni készül a március végi minimumokat (1,27xx) és onnan még egyszer fel. Közben 1,2925-nél is számon tartok egy fontos támaszt. A napos RSI-n is ideális lenne visszacsúszni nagyjából a 40-es érték közelébe és onnan beindítani a C hullámot északnak. Bárhogyan is legyen, érdemes az asztalon tartani egy olyan gondolatsort, amely szerint a felfelé korrekció még nem ért véget. Brikka utal is a lehetőségre, amikor az ábrán feltünteti, egyelőre "nem lehet kizárni egy háromszög B hullámot". Igaz, ez egy másik lehetőség, mint amit én hoztam fel, de mindkettő erős versenyző.
Az SPX-ről annyit, hogy a sikeres short esélyei még mindig legfeljebb csak intraday lehetőségekben adottak. Május 6-án létrejött egy napos szünetgyertya, amely long momentumbelépőket triggerelt és mivel mostanára 2R kockázatnál jóval messzebb jutott, ezért gyakorlatilag megerősítette a bikákat. A szignál rendesen elsült, nem lett belőle behalt kitörés. Ez azért fontos, mert én úgy tartom, a trendforduló egyik kötelező kelléke a folytatólagos szignálból (trendkövető momentum belépési lehetőségből) fals kitörés. Ilyen helyzetben egy most következő lejtmenet elsőre általában gyorsan és határozottan támaszra talál a szignál minimumában - itt SPX 1613-1614 körül.
A momentum alakulását vegyük még ehhez. Idézem a múlt vasárnapi hozzászólásom:
"A momentum [RSI] törni készül a [január 29-ről] eső divergenciavonalat, amitől majd az érzelmi túlfűtöttséget kezdjük számolni. Onnan a trend fenntarthatósága erősen megkérdőjelezhető, az ilyen kitörésre cselekedni legtöbbször túl késő. 74,50, kerekítve 75 a napos RSI max, ami alatt a jelenlegi emelkedő szakasz potenciálisan a kis ötödik záró szakasza a november óta tartó emelkedésnek. 1622-nél holnap [hétfőn], vagy holnapután [kedden] 66-67 lenne az értéke, szóval feljebb kellene mennie, a 70 -72 körüli momentum simán belefér".
1626 volt a hétfői maximum 67-es RSI-vel, majd 69-ig tudott emelkedni kedden, azonban valószínűleg ezzel még csak a momentumcsúcs, azaz a haladási sebesség maximuma van bent és nem pedig a végleges árfolyamcsúcs. Azért (is) tartom ezt valószínűbbnek, mert a legutóbbi bull szignál simán, rendben működött, ezért nincs gondban lévő friss long a rendszerben. Ugyanakkor amint a divergenciavonalról szólva mondtam, erős emocionális állapotban van a piac, közel a karakter gyökeres megváltozásához és egy fordulathoz, mivel egészségtelenül gyors és meredek hullámot produkált egy több hónapon át tartó emelkedő szakaszra ráfejelve. Ez nagyon rossz kontextus egy ilyen erős lelkesedéhez.
Brikka ábrája csütörtök vacsora időben |
Az SPX-ről annyit, hogy a sikeres short esélyei még mindig legfeljebb csak intraday lehetőségekben adottak. Május 6-án létrejött egy napos szünetgyertya, amely long momentumbelépőket triggerelt és mivel mostanára 2R kockázatnál jóval messzebb jutott, ezért gyakorlatilag megerősítette a bikákat. A szignál rendesen elsült, nem lett belőle behalt kitörés. Ez azért fontos, mert én úgy tartom, a trendforduló egyik kötelező kelléke a folytatólagos szignálból (trendkövető momentum belépési lehetőségből) fals kitörés. Ilyen helyzetben egy most következő lejtmenet elsőre általában gyorsan és határozottan támaszra talál a szignál minimumában - itt SPX 1613-1614 körül.
A momentum alakulását vegyük még ehhez. Idézem a múlt vasárnapi hozzászólásom:
"A momentum [RSI] törni készül a [január 29-ről] eső divergenciavonalat, amitől majd az érzelmi túlfűtöttséget kezdjük számolni. Onnan a trend fenntarthatósága erősen megkérdőjelezhető, az ilyen kitörésre cselekedni legtöbbször túl késő. 74,50, kerekítve 75 a napos RSI max, ami alatt a jelenlegi emelkedő szakasz potenciálisan a kis ötödik záró szakasza a november óta tartó emelkedésnek. 1622-nél holnap [hétfőn], vagy holnapután [kedden] 66-67 lenne az értéke, szóval feljebb kellene mennie, a 70 -72 körüli momentum simán belefér".
1626 volt a hétfői maximum 67-es RSI-vel, majd 69-ig tudott emelkedni kedden, azonban valószínűleg ezzel még csak a momentumcsúcs, azaz a haladási sebesség maximuma van bent és nem pedig a végleges árfolyamcsúcs. Azért (is) tartom ezt valószínűbbnek, mert a legutóbbi bull szignál simán, rendben működött, ezért nincs gondban lévő friss long a rendszerben. Ugyanakkor amint a divergenciavonalról szólva mondtam, erős emocionális állapotban van a piac, közel a karakter gyökeres megváltozásához és egy fordulathoz, mivel egészségtelenül gyors és meredek hullámot produkált egy több hónapon át tartó emelkedő szakaszra ráfejelve. Ez nagyon rossz kontextus egy ilyen erős lelkesedéhez.
2013. április 7., vasárnap
Elliott diagonálja - április
Omlik a légvár?
A célszinteket elértük, komplett korrektív szerkezetünk lehet a 2009-es minimumról, az emelkedés aktuális szakasza 2012 novemberéről ugyancsak tartalmaz minden szükséges szerkezeti elemet. Esésünk is van, ami kivette a minimális feltételként meghatározott rövid távú kritikus támaszt.
Egyedül a hetes momentumkép nem támogatja a fordulatról szóló meglátásom, ha az SPX-re, vagy Dow Jones indexre tekintünk. Ennél a két indexnél a hetes RSI vizsgálata alapján fenntartható és a közeljövőben folytatódó stabil bull szakasznak látszik az emelkedés. A rövidre sikerült februári korrekció és az ezzel szemben a vártnál kb. két héttel tovább tartó záró emelkedő szakasz hatására a hetes RSI kicsúszott a medve karmai közül. Jelenleg kizárólag a momentumkép alapján nem anticipálható egy azonnali trendváltás. A momentum bullish üzenete ellenére úgy gondolom, a végleges csúcs bent van, több éves bear szakasz kezdődött, de igazán komoly lejtmenetre majd csak egy későbbi, konvergáló alacsonyabb tető után kerül sor. Néhány hét múlva esedékes igen mély retrace-t (62-100%-os visszaemelkedést) várok ezért. Más szavakkal, majdnem a jelenlegi esés kiindulási pontjáig visszakúszó korrekcióra és valószínűleg nem újabb csúcsokra figyelmeztet bennünket a momentum bullish alakulása. Az előttünk álló héten folytatódó esésre számítok, még később pedig az említett erős bullish próbálkozásra, amely az április 2-i csúcs közelében, de várhatóan a 1574-es szint alatt jelentős eladói nyomásra talál.
Ilyen körülmények között a kéthetes bontású grafikonon kialakult első szép fordulós jelzés (hasonló mint a bal oldali 2-napos ábra) még korainak tűnik a tartós pozíció felvételéhez. Nem a shortra korai, hanem a pozíciók napon túli tartogatására. Megéri ezért a jelenlegi esést kisebb idősíkon kihasználni és egy második heti, vagy kétheti fordulós szignált kivárni a hosszú távú belépéssel. A hosszabb trendek meglovaglására akkor nyílik lehetőség, amikor nemcsak az Elliott-i feltételezés, nemcsak az arányos szerkezet és a szignál adja magát, hanem amikor egy nagyobb idősík momentum konfiguráció is támogatja a potenciális lehetőséget. Amíg ez nincs, addig egészségesebb kontratrend kereskedési helyzetként menedzselni a short lehetőségeket.
Közben még az európai indexek is szépen mutatják a fordulatot, a DAX például egy szélesedő indító diagonál 1-es hullámot produkált délnek eddig.
Egyáltalán nem kétértelmű, ellenben tankönyvbe illően tanulságos a helyzet állt elő a Nasdaq-ban, ezért ez alkalommal az NQ határidőn illusztrálom a véleményemet. A lenti két ábrán bemutatott jelölés a teljes nagy hullámszerkezet diagonál voltától eltekintve az SPX-re is felvezethető lenne. Ott az egyetlen különbség, hogy a 4,5 hónapon át tartó emelkedés piros 1-től 5-ig simán egy impulzus. Mint ilyen, elsősorban Intermediate (C) lehet, míg a bikák számára esetleg (A) a megfontolás. Nyilván az utóbbi egyelőre nem zárható ki, de nálam a (C) és vele [Y] és Ciklus b az operatív vélemény.
A célszinteket elértük, komplett korrektív szerkezetünk lehet a 2009-es minimumról, az emelkedés aktuális szakasza 2012 novemberéről ugyancsak tartalmaz minden szükséges szerkezeti elemet. Esésünk is van, ami kivette a minimális feltételként meghatározott rövid távú kritikus támaszt.
Egyedül a hetes momentumkép nem támogatja a fordulatról szóló meglátásom, ha az SPX-re, vagy Dow Jones indexre tekintünk. Ennél a két indexnél a hetes RSI vizsgálata alapján fenntartható és a közeljövőben folytatódó stabil bull szakasznak látszik az emelkedés. A rövidre sikerült februári korrekció és az ezzel szemben a vártnál kb. két héttel tovább tartó záró emelkedő szakasz hatására a hetes RSI kicsúszott a medve karmai közül. Jelenleg kizárólag a momentumkép alapján nem anticipálható egy azonnali trendváltás. A momentum bullish üzenete ellenére úgy gondolom, a végleges csúcs bent van, több éves bear szakasz kezdődött, de igazán komoly lejtmenetre majd csak egy későbbi, konvergáló alacsonyabb tető után kerül sor. Néhány hét múlva esedékes igen mély retrace-t (62-100%-os visszaemelkedést) várok ezért. Más szavakkal, majdnem a jelenlegi esés kiindulási pontjáig visszakúszó korrekcióra és valószínűleg nem újabb csúcsokra figyelmeztet bennünket a momentum bullish alakulása. Az előttünk álló héten folytatódó esésre számítok, még később pedig az említett erős bullish próbálkozásra, amely az április 2-i csúcs közelében, de várhatóan a 1574-es szint alatt jelentős eladói nyomásra talál.
Ilyen körülmények között a kéthetes bontású grafikonon kialakult első szép fordulós jelzés (hasonló mint a bal oldali 2-napos ábra) még korainak tűnik a tartós pozíció felvételéhez. Nem a shortra korai, hanem a pozíciók napon túli tartogatására. Megéri ezért a jelenlegi esést kisebb idősíkon kihasználni és egy második heti, vagy kétheti fordulós szignált kivárni a hosszú távú belépéssel. A hosszabb trendek meglovaglására akkor nyílik lehetőség, amikor nemcsak az Elliott-i feltételezés, nemcsak az arányos szerkezet és a szignál adja magát, hanem amikor egy nagyobb idősík momentum konfiguráció is támogatja a potenciális lehetőséget. Amíg ez nincs, addig egészségesebb kontratrend kereskedési helyzetként menedzselni a short lehetőségeket.
Közben még az európai indexek is szépen mutatják a fordulatot, a DAX például egy szélesedő indító diagonál 1-es hullámot produkált délnek eddig.
Egyáltalán nem kétértelmű, ellenben tankönyvbe illően tanulságos a helyzet állt elő a Nasdaq-ban, ezért ez alkalommal az NQ határidőn illusztrálom a véleményemet. A lenti két ábrán bemutatott jelölés a teljes nagy hullámszerkezet diagonál voltától eltekintve az SPX-re is felvezethető lenne. Ott az egyetlen különbség, hogy a 4,5 hónapon át tartó emelkedés piros 1-től 5-ig simán egy impulzus. Mint ilyen, elsősorban Intermediate (C) lehet, míg a bikák számára esetleg (A) a megfontolás. Nyilván az utóbbi egyelőre nem zárható ki, de nálam a (C) és vele [Y] és Ciklus b az operatív vélemény.
2013. március 10., vasárnap
Ciklus b csúcs lehetősége
„Nem az események zavarják az embereket, hanem az eseményekről alkotott vélemények" - Epiktétosz
Március végére vártuk, de lehet, hogy előbb bekövetkezik a Ciklus szintű trendforduló, amely a 2009 tavasza óta felfelé haladó korrekciót fordítja vissza a több évtizedes Szuperciklus szintű bear trend irányába. Jön egy éveken át tartó lefelé kör.
Az USA indexekben február 19-ről oldalazó 4-es hullám korrekciót vártam nagyjából három hét időtartammal. A korrekció bekövetkezett, a mérete rendben is volt, de nem oldalazó lett, ezért lényegesen kevesebb időt fogyasztott, mint amint előzetesen gondoltam. Vagyis a 4-es végpontból az emelkedés február 26-tól indult meg és nem március 15. előtt valamivel, mint ahogy az arányos lett volna. A 4-es hullám minimumából nagyjából "bő két hét emelkedés és egy utolsó új csúcs" az elvárás, ami lassan le is telt.
Induljunk ki a nagy képből, ahol napokon belül elkészül 7 szépen kifejlett hullám a 2009-es minimum óta. 7 hullám = dupla zigzag korrekció. A hetes szám a kontratrend szerkezetek ismertetőjegye, itt konkrétan (A)-(B)-(C)-[X]-(A)-(B)-(C). Publikáltam egy ábrát novemberben, amelyen a tényleges árfolyamkép alatt szerepelt a megértést segítő sematikus kifejtés is: NOV16_S&P_weekly_sematikussal.
A még nagyobb kép 2000-től komplex flat alakzat szabályait és vezérlőelveit követi. A flat (magyarul lapos) korrekciók tulajdonképpen sávozások, amelyek alatt sokszor fals le-, és kitörések alakulnak ki. A támaszok és az ellenállások átmeneti átlépése medve- és bikacsapdát képez. Sok esetben ugyanazon alakzat B és a C hulláma is megteszi ezt a beugratást. A sematikus ábra balra az Építőelemek füzetből való, a havi grafikonon lent pedig a valós Dow Jones index, amelyen szépen beazonosítható a tankönyvi lapos korrekció bear piac.
Végül a jelenbe érkezve a hetes ábrán (B)-vel jelölt novemberi aljtól az órás részletezés tiszta képet és közel komplett szerkezetet mutat. A (B)-(C) szakasz a korábban hiányzó hetedik hullám a teljes felfelé korrekcióban:
Emlékeztetőül a 2012. augusztusi ábra, amelyhez képest semmi változás sincs.
AUG31_SPX_weekly_lassu.JPG
Ott volt szó róla először, hogy lesz egy flat (B) hullám, ami után "4,5M", vagyis 4,5 hónap emelkedés következik. November 16-án volt meg a (B) hullám ortodox végpontja, a 4 és fél hónap így március végén járna le, de úgy tűnik, a bika azt már nem éli meg.
A devizapiacon megállíthatatlanul beindult a dollárerősödés, a nyersanyagok piacán innen pedig egyenes út vezet a deflációhoz. 1-2 hét kérdése lehet, hogy mikor lép utánuk délnek a részvénypiac. Az EURUSD történet összerakását is kezdjük a heti bontással és rögtön két alternatívával, aminek érdekessége, hogy nagyjából ugyanoda mutatnak:
A naposon a fő trend fordulóját követő slingshot fejti ki a hatását és igyekszik még egy nem túl távoli új aljra vinni az EUR-t mielőtt komolyabb felfelé korrekció alakulna ki. Hiányzik az utolsó négy-öt az impulzushoz. Az alsó képen csak az esés belső szerkezetét vizsgálva feltűnik a többszörösen összetett divergencia, amely a bear piac tartósságára utal.
Március végére vártuk, de lehet, hogy előbb bekövetkezik a Ciklus szintű trendforduló, amely a 2009 tavasza óta felfelé haladó korrekciót fordítja vissza a több évtizedes Szuperciklus szintű bear trend irányába. Jön egy éveken át tartó lefelé kör.
Az USA indexekben február 19-ről oldalazó 4-es hullám korrekciót vártam nagyjából három hét időtartammal. A korrekció bekövetkezett, a mérete rendben is volt, de nem oldalazó lett, ezért lényegesen kevesebb időt fogyasztott, mint amint előzetesen gondoltam. Vagyis a 4-es végpontból az emelkedés február 26-tól indult meg és nem március 15. előtt valamivel, mint ahogy az arányos lett volna. A 4-es hullám minimumából nagyjából "bő két hét emelkedés és egy utolsó új csúcs" az elvárás, ami lassan le is telt.
Induljunk ki a nagy képből, ahol napokon belül elkészül 7 szépen kifejlett hullám a 2009-es minimum óta. 7 hullám = dupla zigzag korrekció. A hetes szám a kontratrend szerkezetek ismertetőjegye, itt konkrétan (A)-(B)-(C)-[X]-(A)-(B)-(C). Publikáltam egy ábrát novemberben, amelyen a tényleges árfolyamkép alatt szerepelt a megértést segítő sematikus kifejtés is: NOV16_S&P_weekly_sematikussal.
A még nagyobb kép 2000-től komplex flat alakzat szabályait és vezérlőelveit követi. A flat (magyarul lapos) korrekciók tulajdonképpen sávozások, amelyek alatt sokszor fals le-, és kitörések alakulnak ki. A támaszok és az ellenállások átmeneti átlépése medve- és bikacsapdát képez. Sok esetben ugyanazon alakzat B és a C hulláma is megteszi ezt a beugratást. A sematikus ábra balra az Építőelemek füzetből való, a havi grafikonon lent pedig a valós Dow Jones index, amelyen szépen beazonosítható a tankönyvi lapos korrekció bear piac.
Végül a jelenbe érkezve a hetes ábrán (B)-vel jelölt novemberi aljtól az órás részletezés tiszta képet és közel komplett szerkezetet mutat. A (B)-(C) szakasz a korábban hiányzó hetedik hullám a teljes felfelé korrekcióban:
Emlékeztetőül a 2012. augusztusi ábra, amelyhez képest semmi változás sincs.
AUG31_SPX_weekly_lassu.JPG
Ott volt szó róla először, hogy lesz egy flat (B) hullám, ami után "4,5M", vagyis 4,5 hónap emelkedés következik. November 16-án volt meg a (B) hullám ortodox végpontja, a 4 és fél hónap így március végén járna le, de úgy tűnik, a bika azt már nem éli meg.
A devizapiacon megállíthatatlanul beindult a dollárerősödés, a nyersanyagok piacán innen pedig egyenes út vezet a deflációhoz. 1-2 hét kérdése lehet, hogy mikor lép utánuk délnek a részvénypiac. Az EURUSD történet összerakását is kezdjük a heti bontással és rögtön két alternatívával, aminek érdekessége, hogy nagyjából ugyanoda mutatnak:
A naposon a fő trend fordulóját követő slingshot fejti ki a hatását és igyekszik még egy nem túl távoli új aljra vinni az EUR-t mielőtt komolyabb felfelé korrekció alakulna ki. Hiányzik az utolsó négy-öt az impulzushoz. Az alsó képen csak az esés belső szerkezetét vizsgálva feltűnik a többszörösen összetett divergencia, amely a bear piac tartósságára utal.
3 év és 3 hónap blogírás után ezúton búcsúzom rendszeres olvasóimtól. Idén már nem teszek közzé várakozásokat, aktuális értelmezéseket. Legfeljebb maradok annál, aminek a blogírást eredetileg szántam és egy évben 2-3 alkalommal írok "tutorial", azaz ismeretterjesztő, tanulást segítő bejegyzéseket. Köszönöm az eddigi türelmet és lelkesedést: 2009-ben, amikor belevágtam, akkor pár tucat olvasóra számítottam, ehhez képest néhány hét múlva már 600-nál több látogató nézett be hozzám, ami idővel tovább fejlődött és kisebbfajta vállalkozás lett az egyszerű szándékból. A célokból, hogy Elliott nagyszerű felfedezése körüli félreértéseket tisztázzam talán sikerült valamit elérni. Akik továbbra is érdeklődnek a módszer iránt, azoknak nagy ritkán itt is akad majd valami, de rendszeres, megbízható, sőt egyre jobb tartalmat Ad-nál találnak. Egyébként: Kitartás a nehéz időkben, és long live rock and roll. |
Címkék:
Dow Jones,
E-mini future,
Elliott hullám,
EURUSD,
óriás szuperciklus,
RSI,
SP500,
SPY,
zigzag
2013. február 23., szombat
A tartomány kijelölése
Mekkora legyen Elliott negyedik hulláma?
Az Elliott-ciklusban a négyes hullámok behatárolásához van a legtöbb információnk, a legtöbb segédeszközünk. Amennyiben helyes a megállapítás és az eséssel valóban a kék Minor 4-es hullámot látjuk, akkor annak legelőször is a funkciójával illik tisztába lennünk. A 4-es az azonos - kék Minor - trendszinthez tartozó, 2-3 szakaszban létrejövő elmozdulás korrekciója. A kék 2-3 emelkedéshez képest kell arányosnak bizonyulnia, annak nevezetes pontjai alapján érdemes következtetnünk rá. Egy hete a hozzászólásomban így utaltam erre: "[...] a kék 3-as pontból várom a december 31-én indult emelkedő szakasz arányos, 23,6-38,2%-os korrekcióját. Ez a dolga a kék 4-es esés-oldalazásnak." Íme egyetlen ábrába sűrítve a DEC31 - FEB19, 3-as hullám szakasz Elliott-i iránymutatása:
Az ábra jobb oldalán a szürke "lehetséges elrendezés" találgatással leginkább azt szeretném szemléltetni, hogy mennyire a korrekció kezdeti fázisában járunk. A teljes kék 4-es a legegyszerűbb esetben is [a]-[b]-[c] hullámokból fog állni és akkor még nem esett szó a komplexebb lehetőségekről. Jelenleg valószínűleg csak az [a] hullám (a) építőeleme - le - és esetleg talán a (b) - fel - van készen. Az újabb lefelé kör egyre csökkenő momentummal még csak az [a]-t fogja lezárni, ami mindössze a teljes alakzat első harmada.
A jövő vasárnap induló márciusi Kerülj előnybe Elliott-tal és RSI-vel! program [link] "Balansz" napja részletesen bemutatja azt a folyamatot, amelyben a 4-5 hullámok sorozata lezárja, kiegyensúlyozza az impulzust. A ciklus ezen fázisának kereskedési jelentősége a sok támpont segítségével elérhető magas találati arányban rejlik. Ma itt a bejegyzésben inkább a karakterjegyek szempontjából szeretném részletezni a kiaknázható lehetőséget.
A negyedik hullámok kész állapotukban általában enyhe esés, inkább oldalazás képét mutatják. Elliott szerint elindulásukat bullish impulzuson belül a váratlan csalódottság pszichológiai állapota okozza. Szerintem a négyes első szakasza, az A hullám tipikusan éles és pánikszerű profitrealizálás, amely egyre lassul az idő előrehaladtával. A gyorsan, baljós meredekséggel induló korrekció összhangban van Elliott hangulatra vonatkozó iménti megállapításával. Szerdán így írtam a négyes megjelenéséről: "A kék 4-est oldalazóra várhatjuk, ami durva esést tud produkálni néhány napig, de azzal ki is jelöl egy sávot, amelyben onnantól oszcillál. Sőt, kisebb, gyorsan behaló kitörési kísérletekkel akár nem szignifikáns új csúcsra is kitévedhet."
Előrehaladott állapotában a negyedik így már kevésbé a megállíthatatlan mély esés érzetét kelti. Tipikusan inkább ritmusváltás, megtorpanás, amely alatt azért magas szintre emelkedik a volatilitás és gyakorivá válik az éles irányváltás. Amint a kedélyek lecsillapodnak, vagy a piac második alkalommal kísérli meg a ki-, ill. letörést az első A hullámmal azonos irányba, abban a pillanatban visszatér a négyes hullámot megelőző trend (itt épp északnak).
E konkrét szituációban várhatóan hamar, a jövő hét közepére kialakuló mélypont és a korábbi csúcs által kijelölt sávban le-fel mozgás folytatódik még heteken át. Amplitúdója egyre csökken, míg teljes csend és unalom nem áll be, azután végül egyszer még utoljára felfelé tör ki a piac. Vagy a másik négyes virtus szerint egy ideig fennmarad az ideges kapkodás, majd újabb letörés következik, de az villámgyorsan kudarcba fullad és a piac élesen északnak veszi az irányt. E két szcenárió egyike történik, ha valóban Minor 4-es korrekcióba léptünk.
A naiv külső szemlélő perspektívájából a negyedik hullám bemeneti oldala legtöbbször hirtelen és váratlan. A kimeneti oldal, az ötödikbe átfordulás ezzel szemben lassú és kései. Bennünket, Elliott hullámaiban gondolkodókat felkészülten ért a lefordulás SPX 1.531-ről. Most pedig ne ijedjünk meg túlságosan néhány nagy fekete napos gyertyától, hanem tegyünk egy lépést hátra a grafikontól, értékeljük reálisan, melyik a legnagyobb idősík vagy trendszint, amelyen számottevő rombolást végzett az eddigi esés. Vegyük figyelembe azt is, amit a négyes hullámok és az A szakaszok karakterjegyeiről eddig összeszedtünk.
Annak ellenére, hogy nálam nem nyer elsődleges rangot, hasznos, hozzáértő perspektíva Charlie egyik csütörtöki rajza: [link]. Ő is alternatívának szánja. Viszont ezt az alternatívát csak az láthatta, aki nagyobb idősík nézetre váltva felfogta: a bika napos és hetes viszonylatban köszöni, jól van. Az alt. felvetés Charlie-tól pedig még mindig jogos; csak 1495-től lefelé zárható ki végleg.
Megnyugtatok mindenkit, aki a véleményemre kíváncsi, a 3-as csúcs szerintem bent van. A következő napokban egy további, 1.480-87 közé érkező gyengébb eső szakaszt várok. Azonban az újabb lefelé körre vonatkozó várakozásom a jelenlegi napos RSI csúzli alapján (balra) majdnem vakmerő kijelentés. Szerencsére a momentum-konfiguráció ebben a méretben csak közepes megbízhatósággal bír. Reális esélyt hagy az S&P500 lecsorgásának 1.487 alá.
Végül itt (ld. lent) a rövid távú jelölgetés, amiből a sok elágazási lehetőségen túl a hét első felére még valamennyi esés következik, majd újra kétoldalúvá válik a kereskedés. A rövid short időszak után ismét a sáv stratégia nyújthatja majd a legjobb hatékonyságot. 1.475 alatti momentum után nem bíznék a felfelé folytatásban és kezdeném shortolni az emelkedő A-B-C szerkezeteket. Addig azonban minden bullish értelmezés előbbre való, mint a pár, ki nem zárható ultra bearish szcenárió. A Minor 4-es összevetve a totális trendfordulóval azért is valószínűbb, mert semmilyen négyes hullám kulcs támasz nem esett még el. Egyelőre ezért hiba a csütörtöki mélypontot (i)-es, vagy [i]-es jelöléssel ellátni és főleg a csütörtöki minimum alatt alig mélyebben elhelyezkedő céltámaszok környékén, újabb bizonyítékok nélkül a short oldalon trendkövetést erőltetni. Mert erre való Elliott! Kiválaszthatjuk, vagy kizárhatjuk vele az "algoritmust" ami alapján optimális, vagy épp nem célravezető kereskedni.
Az Elliott-ciklusban a négyes hullámok behatárolásához van a legtöbb információnk, a legtöbb segédeszközünk. Amennyiben helyes a megállapítás és az eséssel valóban a kék Minor 4-es hullámot látjuk, akkor annak legelőször is a funkciójával illik tisztába lennünk. A 4-es az azonos - kék Minor - trendszinthez tartozó, 2-3 szakaszban létrejövő elmozdulás korrekciója. A kék 2-3 emelkedéshez képest kell arányosnak bizonyulnia, annak nevezetes pontjai alapján érdemes következtetnünk rá. Egy hete a hozzászólásomban így utaltam erre: "[...] a kék 3-as pontból várom a december 31-én indult emelkedő szakasz arányos, 23,6-38,2%-os korrekcióját. Ez a dolga a kék 4-es esés-oldalazásnak." Íme egyetlen ábrába sűrítve a DEC31 - FEB19, 3-as hullám szakasz Elliott-i iránymutatása:
Elliott 4-es hullám vezérlőelvei gazdagon az órás SPX grafikonon. Ezekből a szintekből tessék válogatni. |
Az ábra jobb oldalán a szürke "lehetséges elrendezés" találgatással leginkább azt szeretném szemléltetni, hogy mennyire a korrekció kezdeti fázisában járunk. A teljes kék 4-es a legegyszerűbb esetben is [a]-[b]-[c] hullámokból fog állni és akkor még nem esett szó a komplexebb lehetőségekről. Jelenleg valószínűleg csak az [a] hullám (a) építőeleme - le - és esetleg talán a (b) - fel - van készen. Az újabb lefelé kör egyre csökkenő momentummal még csak az [a]-t fogja lezárni, ami mindössze a teljes alakzat első harmada.
A jövő vasárnap induló márciusi Kerülj előnybe Elliott-tal és RSI-vel! program [link] "Balansz" napja részletesen bemutatja azt a folyamatot, amelyben a 4-5 hullámok sorozata lezárja, kiegyensúlyozza az impulzust. A ciklus ezen fázisának kereskedési jelentősége a sok támpont segítségével elérhető magas találati arányban rejlik. Ma itt a bejegyzésben inkább a karakterjegyek szempontjából szeretném részletezni a kiaknázható lehetőséget.
A negyedik hullámok kész állapotukban általában enyhe esés, inkább oldalazás képét mutatják. Elliott szerint elindulásukat bullish impulzuson belül a váratlan csalódottság pszichológiai állapota okozza. Szerintem a négyes első szakasza, az A hullám tipikusan éles és pánikszerű profitrealizálás, amely egyre lassul az idő előrehaladtával. A gyorsan, baljós meredekséggel induló korrekció összhangban van Elliott hangulatra vonatkozó iménti megállapításával. Szerdán így írtam a négyes megjelenéséről: "A kék 4-est oldalazóra várhatjuk, ami durva esést tud produkálni néhány napig, de azzal ki is jelöl egy sávot, amelyben onnantól oszcillál. Sőt, kisebb, gyorsan behaló kitörési kísérletekkel akár nem szignifikáns új csúcsra is kitévedhet."
Előrehaladott állapotában a negyedik így már kevésbé a megállíthatatlan mély esés érzetét kelti. Tipikusan inkább ritmusváltás, megtorpanás, amely alatt azért magas szintre emelkedik a volatilitás és gyakorivá válik az éles irányváltás. Amint a kedélyek lecsillapodnak, vagy a piac második alkalommal kísérli meg a ki-, ill. letörést az első A hullámmal azonos irányba, abban a pillanatban visszatér a négyes hullámot megelőző trend (itt épp északnak).
E konkrét szituációban várhatóan hamar, a jövő hét közepére kialakuló mélypont és a korábbi csúcs által kijelölt sávban le-fel mozgás folytatódik még heteken át. Amplitúdója egyre csökken, míg teljes csend és unalom nem áll be, azután végül egyszer még utoljára felfelé tör ki a piac. Vagy a másik négyes virtus szerint egy ideig fennmarad az ideges kapkodás, majd újabb letörés következik, de az villámgyorsan kudarcba fullad és a piac élesen északnak veszi az irányt. E két szcenárió egyike történik, ha valóban Minor 4-es korrekcióba léptünk.
A naiv külső szemlélő perspektívájából a negyedik hullám bemeneti oldala legtöbbször hirtelen és váratlan. A kimeneti oldal, az ötödikbe átfordulás ezzel szemben lassú és kései. Bennünket, Elliott hullámaiban gondolkodókat felkészülten ért a lefordulás SPX 1.531-ről. Most pedig ne ijedjünk meg túlságosan néhány nagy fekete napos gyertyától, hanem tegyünk egy lépést hátra a grafikontól, értékeljük reálisan, melyik a legnagyobb idősík vagy trendszint, amelyen számottevő rombolást végzett az eddigi esés. Vegyük figyelembe azt is, amit a négyes hullámok és az A szakaszok karakterjegyeiről eddig összeszedtünk.
Annak ellenére, hogy nálam nem nyer elsődleges rangot, hasznos, hozzáértő perspektíva Charlie egyik csütörtöki rajza: [link]. Ő is alternatívának szánja. Viszont ezt az alternatívát csak az láthatta, aki nagyobb idősík nézetre váltva felfogta: a bika napos és hetes viszonylatban köszöni, jól van. Az alt. felvetés Charlie-tól pedig még mindig jogos; csak 1495-től lefelé zárható ki végleg.
Megnyugtatok mindenkit, aki a véleményemre kíváncsi, a 3-as csúcs szerintem bent van. A következő napokban egy további, 1.480-87 közé érkező gyengébb eső szakaszt várok. Azonban az újabb lefelé körre vonatkozó várakozásom a jelenlegi napos RSI csúzli alapján (balra) majdnem vakmerő kijelentés. Szerencsére a momentum-konfiguráció ebben a méretben csak közepes megbízhatósággal bír. Reális esélyt hagy az S&P500 lecsorgásának 1.487 alá.
Végül itt (ld. lent) a rövid távú jelölgetés, amiből a sok elágazási lehetőségen túl a hét első felére még valamennyi esés következik, majd újra kétoldalúvá válik a kereskedés. A rövid short időszak után ismét a sáv stratégia nyújthatja majd a legjobb hatékonyságot. 1.475 alatti momentum után nem bíznék a felfelé folytatásban és kezdeném shortolni az emelkedő A-B-C szerkezeteket. Addig azonban minden bullish értelmezés előbbre való, mint a pár, ki nem zárható ultra bearish szcenárió. A Minor 4-es összevetve a totális trendfordulóval azért is valószínűbb, mert semmilyen négyes hullám kulcs támasz nem esett még el. Egyelőre ezért hiba a csütörtöki mélypontot (i)-es, vagy [i]-es jelöléssel ellátni és főleg a csütörtöki minimum alatt alig mélyebben elhelyezkedő céltámaszok környékén, újabb bizonyítékok nélkül a short oldalon trendkövetést erőltetni. Mert erre való Elliott! Kiválaszthatjuk, vagy kizárhatjuk vele az "algoritmust" ami alapján optimális, vagy épp nem célravezető kereskedni.
Címkék:
csúzli,
E-mini future,
Elliott hullám,
Elliott-ciklus,
Fibonacci,
hullám személyiségjegye,
slingshot,
SP500,
SPY
2013. február 14., csütörtök
Valami van, de még nem az igazi
Szerda esti lecke a tények feldolgozásáról
A szerdán nap közben bekövetkezett lefordulással kapcsolatban szeretném megragadni az alkalmat, hogy csak az előrejelzésből és nem a kontextus alapján kereskedők tipikus elvi problémájára hívjam fel a figyelmet. E hét közepére és 1524-1525-re mutattak a különböző trend rétegek alhullámai alapján elvégzett arányosításaim. Mivel igen kicsi volt a célértékek szórása, ezért vettem a bátorságot és felírtam a számszerűsített várakozást a publikált grafikonjaimra, sőt még a legutóbbi bejegyzésem címébe is belefoglaltam. Azonban egyelőre semmi más nem történt, mint hogy a 2013. február 13-i kereskedés napi SP500 maximuma 1524,69 lett. Pont.
Mielőtt azt gondolnánk, hogy Cimballi biztosan megtalálta a Szent Grált és innentől minden úgy lesz, ahogy megrajzolja, inkább vegyünk vissza a lelkesedésből és tegyük kontextusba az információt, ami a rendelkezésünkre áll. Elliott-i elemzés alapján várhatunk ide egy Minor szintű fordulatot, ami 2-3 hét megtorpanást hoz és a mélypontján 35-45 SPX ponttal távolodik el a csúcstól. Vegyük észre, hogy jelen időben beszélek: a célárat pontosan elérte a piac, de más nem történt. A csúcsról nem tudjuk, hogy bent van-e. A szerda esti záróig az S&P500 nem válaszolta meg nekünk egy letöréssel. A február 7-én 1.498-ról indult emelkedő szakasz kulcs szintje előtt megállt az egyébként impulzívnak tűnő esés.
Mi az a kulcs szint? Az a támasz, amitől már erősen megcsappan az olyan értelmezési lehetőségek odssza, amelyek alapján a piac tovább folytathatná az útját felfelé. Olyan pont, amelynek átlépésével egész valószínű, hogy megállja a helyét az előzetes várakozásom. A kulcs szint alatt még ugyan nem lehetetlen a bika dolga, de már nem valószínű a sikere. A rövid távú összefüggéseket (kontextust) tekintve ez az érték SPX cash 1.513. Mivel a napi minimum 1.516 lett, ezért ebben a pillanatban sajnos azt kell mondanom, hogy még csak olyan 40% körül lehet a kereskedhető fordulat esélye. 1.513 elérése a kulcsa a várt eső szakasz beindulásának. Figyeljünk az érdemi tényinformációkra. Egyben ez a szint jelentené azt, hogy a kék Minor 3-as bőven több mint 50% valószínűséggel a helyére került. Itt az idő lerajzolni, miért.
Kezdjük elvi alapon. Van az Építőelemek alapozó jegyzet 39. oldalán egy végtelenül egyszerű ábra "Bizonyíték a lökéshullám végére" címmel. Másképp fogalmazva egy impulzus lezárásának elégséges feltétele:
Így szól mellette a magyarázó szöveg: "Egy trendmozgató alakzat végére vonatkozóan akkor áll elő a "perdöntő" bizonyíték, ha a piac letöri, meghaladja a [...] negyedik alhullám végpontját. Ekkor ugyanis már nem jöhet létre ötödik hullám megnyúlás. Elliott alapvető szabálya szerint kettes hullám nem mehet az egyes kiindulási pontján túlra, ezért ettől a ponttól kezdve már semmiképp sem lehetséges az ábra tetején az 5-ös jelölést később egyel alacsonyabb rendű [i]-re váltani. A szögletes zárójel kis római [i]-es az 5. hullámon belüli első alhullám értelmezés lenne. A negyedik hullám végpontjának átlépése korántsem jelenti az ideális beszállási pontot, de egy trendfordulós elképzelés és főleg az elképzeléshez igazított pozíció megerősítésében kardinális jelentőségű információ."
Eddig az idézet. A hivatkozott, Elliott elméletét tartalmazó Építőelemek kiadvány PDF és EPUB formátumban 3000 forinttól továbbra is beszerezhető itt: [link]. Az aktuális élő grafikonon konkrétan így néz ki, amiről beszélek:
Félreértés ne essék, ez nem új előrejelzés! (A szürke "Alt:" rövidített jelölés jelentése alternatív.) Maradok a korábbi rajzaimnál, nincs okom változtatni. Csupán azt szerettem volna az élő példán szemléltetni, hogy miként értékeljük ezt a kis napon belüli esést, jelenleg mennyit ér a szerdai kereskedés elakadása 1.524,69-nél. Innen további megerősítésnek lefelé folytatás kell, amit csütörtökön meg is kaphatunk. Összhangban a fenti logikával szerdán a gyors egymásutánban háromszori elakadást látva, de a kulcs szint átvágása nélkül, még csak sávkereskedési stratégiával dolgoztam végig a napot 1525 alatt. Trendet akkor kereskednék, ha az árfolyam az 1.513-1.515 zónát már alulról tesztelné.
Végül hab a tortán a napi gyertya nem különösen nagy méretű 'majdnem doji' jellege. Sajnos nagyon közel zárt a nyitójához. Azért sajnos, mert az ilyen test nélküli doji és hasonló gyertyaalakzatok közhiedelemmel ellentétben nem fordulós jelzések, hanem folytatólagos (trenderősítő) jelenségek. Egy mini sávot, egy kis konszolidációt képzeljünk a helyükbe. Mondom, ide megerősítés kell.
A szerdán nap közben bekövetkezett lefordulással kapcsolatban szeretném megragadni az alkalmat, hogy csak az előrejelzésből és nem a kontextus alapján kereskedők tipikus elvi problémájára hívjam fel a figyelmet. E hét közepére és 1524-1525-re mutattak a különböző trend rétegek alhullámai alapján elvégzett arányosításaim. Mivel igen kicsi volt a célértékek szórása, ezért vettem a bátorságot és felírtam a számszerűsített várakozást a publikált grafikonjaimra, sőt még a legutóbbi bejegyzésem címébe is belefoglaltam. Azonban egyelőre semmi más nem történt, mint hogy a 2013. február 13-i kereskedés napi SP500 maximuma 1524,69 lett. Pont.
Mielőtt azt gondolnánk, hogy Cimballi biztosan megtalálta a Szent Grált és innentől minden úgy lesz, ahogy megrajzolja, inkább vegyünk vissza a lelkesedésből és tegyük kontextusba az információt, ami a rendelkezésünkre áll. Elliott-i elemzés alapján várhatunk ide egy Minor szintű fordulatot, ami 2-3 hét megtorpanást hoz és a mélypontján 35-45 SPX ponttal távolodik el a csúcstól. Vegyük észre, hogy jelen időben beszélek: a célárat pontosan elérte a piac, de más nem történt. A csúcsról nem tudjuk, hogy bent van-e. A szerda esti záróig az S&P500 nem válaszolta meg nekünk egy letöréssel. A február 7-én 1.498-ról indult emelkedő szakasz kulcs szintje előtt megállt az egyébként impulzívnak tűnő esés.
Mi az a kulcs szint? Az a támasz, amitől már erősen megcsappan az olyan értelmezési lehetőségek odssza, amelyek alapján a piac tovább folytathatná az útját felfelé. Olyan pont, amelynek átlépésével egész valószínű, hogy megállja a helyét az előzetes várakozásom. A kulcs szint alatt még ugyan nem lehetetlen a bika dolga, de már nem valószínű a sikere. A rövid távú összefüggéseket (kontextust) tekintve ez az érték SPX cash 1.513. Mivel a napi minimum 1.516 lett, ezért ebben a pillanatban sajnos azt kell mondanom, hogy még csak olyan 40% körül lehet a kereskedhető fordulat esélye. 1.513 elérése a kulcsa a várt eső szakasz beindulásának. Figyeljünk az érdemi tényinformációkra. Egyben ez a szint jelentené azt, hogy a kék Minor 3-as bőven több mint 50% valószínűséggel a helyére került. Itt az idő lerajzolni, miért.
Kezdjük elvi alapon. Van az Építőelemek alapozó jegyzet 39. oldalán egy végtelenül egyszerű ábra "Bizonyíték a lökéshullám végére" címmel. Másképp fogalmazva egy impulzus lezárásának elégséges feltétele:
A probléma elvi kulcsa a négyes alhullám minimuma. |
Így szól mellette a magyarázó szöveg: "Egy trendmozgató alakzat végére vonatkozóan akkor áll elő a "perdöntő" bizonyíték, ha a piac letöri, meghaladja a [...] negyedik alhullám végpontját. Ekkor ugyanis már nem jöhet létre ötödik hullám megnyúlás. Elliott alapvető szabálya szerint kettes hullám nem mehet az egyes kiindulási pontján túlra, ezért ettől a ponttól kezdve már semmiképp sem lehetséges az ábra tetején az 5-ös jelölést később egyel alacsonyabb rendű [i]-re váltani. A szögletes zárójel kis római [i]-es az 5. hullámon belüli első alhullám értelmezés lenne. A negyedik hullám végpontjának átlépése korántsem jelenti az ideális beszállási pontot, de egy trendfordulós elképzelés és főleg az elképzeléshez igazított pozíció megerősítésében kardinális jelentőségű információ."
Eddig az idézet. A hivatkozott, Elliott elméletét tartalmazó Építőelemek kiadvány PDF és EPUB formátumban 3000 forinttól továbbra is beszerezhető itt: [link]. Az aktuális élő grafikonon konkrétan így néz ki, amiről beszélek:
Az esés egyelőre még nem elegendő, hogy elzárja halvány szürke utat a további emelkedés elől (nagyításért klikk a képre). |
Félreértés ne essék, ez nem új előrejelzés! (A szürke "Alt:" rövidített jelölés jelentése alternatív.) Maradok a korábbi rajzaimnál, nincs okom változtatni. Csupán azt szerettem volna az élő példán szemléltetni, hogy miként értékeljük ezt a kis napon belüli esést, jelenleg mennyit ér a szerdai kereskedés elakadása 1.524,69-nél. Innen további megerősítésnek lefelé folytatás kell, amit csütörtökön meg is kaphatunk. Összhangban a fenti logikával szerdán a gyors egymásutánban háromszori elakadást látva, de a kulcs szint átvágása nélkül, még csak sávkereskedési stratégiával dolgoztam végig a napot 1525 alatt. Trendet akkor kereskednék, ha az árfolyam az 1.513-1.515 zónát már alulról tesztelné.
Végül hab a tortán a napi gyertya nem különösen nagy méretű 'majdnem doji' jellege. Sajnos nagyon közel zárt a nyitójához. Azért sajnos, mert az ilyen test nélküli doji és hasonló gyertyaalakzatok közhiedelemmel ellentétben nem fordulós jelzések, hanem folytatólagos (trenderősítő) jelenségek. Egy mini sávot, egy kis konszolidációt képzeljünk a helyükbe. Mondom, ide megerősítés kell.
Címkék:
doji,
E-mini future,
Elliott hullám,
Elliott magyarul,
SP500,
SPY,
valószínűség a tőzsdén
2013. február 9., szombat
SPX - újabb kitörés, 1524-ig semmi meglepetés
1525+ jelzés szerepelt az elmúlt hetekben publikált ábrákon a következő, valószínűleg még mindig csak korrektív megálló, a kék 3-as hullám végén. Csütörtökön útjára is indult a bika. Az emelkedés eddig láthatóvá vált szakaszaiból újra elvégezve az optimális célérték kimérését 1524,25 adódik, nagyjából szerdára (feb. 13-ra). Nagyon biztató, amikor a magasabb rendű hullámokból és a legfrissebb alacsonyabb trendszinthez tartózó építőelemekből pár pont eltéréssel ugyanaz az érték következik. Az egybeesés megerősítést ad, de ettől még ne láncoljuk az agyunkat ehhez az értékhez, mert a mérés, az arányosítás nem több, mint pusztán az optimális Elliott-i várakozás matematikai megfogalmazása. Irreális lenne ennyire pontosan előírni egy piacnak, hogy márpedig a szerdai zárás előtt 1424,25-nél tetőzik Minor szinten. Mi a helyes szóhasználat? Kb. a jelenlegi helyzetben valami ilyesmi "lenne" az "ideális" szcenárió.
A csütörtöki minimum egy magasabb alj, ezért első pillanatban sokaknak kézenfekvő lehet a megelőző (keddi) alacsonyabb minimumra helyezni az új felfelé kör kiindulási pontját. Aki így tesz, az a csütörtöki esésben a második alhullám minimumát tiszteli. Nem helytelen meglátás, de egy hosszabb trendszakasz végén az ötödik hullám alatt a kettes alhullám általában már nem korrigál olyan mélyet, mint a trend legelején, amikor még bőven akad tagadó, kétkedő játékos a pályán. Itt az aktuálisan aktív trend ellenzéke, amely leginkább túl korai medvékből áll, már belefáradt a shortokba, ezért törődik bele a sekély kettesekbe. Az ilyen trend végi kontextus miatt tűnik hihetetlennek pl. a Nasdaq 98%-os visszatesztje tegnapelőtt. Ne legyen ezért az első ötletünk, hogy kettes alhullámnak jelöljük.
Az utolsó fel-le szving - a fenti ábrán (x) és (y) jelöléssel - méretét, ritmusát, hangulatát, időtartamát tekintve annyira beleillik [iii]-as ponttól induló oldalazó korrekcióba, hogy én szeretnék azon belül helyet találni neki. Hozzászólásában Jani nevű olvasónk február 6-án, bőven real-time felhívta a figyelmet erre a komplexebb lehetőségre, amikor az (y) még sehol sem volt. A diagnózis szerintem a magasabb alj ellenére is megállja a helyét. A [iv]-es hullám esést 1491-ig, vagy lejjebb vártam, de ennél sekélyebb lett. Időben viszont rádolgozott a piac egy fel-le 2,5 napot. Amit a 23,6%-os sekély korrekcióval nem tett meg pontban, azt megtette időben.
Ha a fenti teóriánál többet szeretnénk, akkor vessünk egy pillantást a Russel indexre, ahol a február 7-i minimummal készült el a szemlátomást jó kinézetű tovahaladó háromszög [iv]-es.
A december 31-ről emelkedő trendszakasznak még nincs vége, így hétfőn és kedden SPX 1.505 felett shortolni egyelőre hiba. Ugyanakkor viszont itt lesz az ideje 1.476-ra emelni a kritikus szintet, ami alá a november 16-ról északnak tartó bika nem törhet le. Ha naposon alá zár, akkor azzal akár a 2009-es minimumokig nyitja meg a teret a trendfordulót követő esés előtt. A momentumkép alapján továbbra sem áll készen a piac a végső letörésre, ám 1524-nél, vagy ahol az előttünk álló héten a kék Minor 3-as hullám véget ér, egy 2-3 hetes eső-oldalazó korrekció következik, amely az iménti kritikus szint meghatározás alapján 1476-on belül marad.
SPX 1.524 után kicsit trükkösebb lesz a helyzet, több lesz az elágazás és ezért könnyebb lesz mellényúlni a várakozásokkal.
S&P500 30-perces Elliott-i kép - rövid távon bull folytatás, de a kék 3-as pontról az újabb korrekció már nem kíméli majd a jó öreg, szűkebb csatornavonalat. |
A csütörtöki minimum egy magasabb alj, ezért első pillanatban sokaknak kézenfekvő lehet a megelőző (keddi) alacsonyabb minimumra helyezni az új felfelé kör kiindulási pontját. Aki így tesz, az a csütörtöki esésben a második alhullám minimumát tiszteli. Nem helytelen meglátás, de egy hosszabb trendszakasz végén az ötödik hullám alatt a kettes alhullám általában már nem korrigál olyan mélyet, mint a trend legelején, amikor még bőven akad tagadó, kétkedő játékos a pályán. Itt az aktuálisan aktív trend ellenzéke, amely leginkább túl korai medvékből áll, már belefáradt a shortokba, ezért törődik bele a sekély kettesekbe. Az ilyen trend végi kontextus miatt tűnik hihetetlennek pl. a Nasdaq 98%-os visszatesztje tegnapelőtt. Ne legyen ezért az első ötletünk, hogy kettes alhullámnak jelöljük.
Az utolsó fel-le szving - a fenti ábrán (x) és (y) jelöléssel - méretét, ritmusát, hangulatát, időtartamát tekintve annyira beleillik [iii]-as ponttól induló oldalazó korrekcióba, hogy én szeretnék azon belül helyet találni neki. Hozzászólásában Jani nevű olvasónk február 6-án, bőven real-time felhívta a figyelmet erre a komplexebb lehetőségre, amikor az (y) még sehol sem volt. A diagnózis szerintem a magasabb alj ellenére is megállja a helyét. A [iv]-es hullám esést 1491-ig, vagy lejjebb vártam, de ennél sekélyebb lett. Időben viszont rádolgozott a piac egy fel-le 2,5 napot. Amit a 23,6%-os sekély korrekcióval nem tett meg pontban, azt megtette időben.
Ha a fenti teóriánál többet szeretnénk, akkor vessünk egy pillantást a Russel indexre, ahol a február 7-i minimummal készült el a szemlátomást jó kinézetű tovahaladó háromszög [iv]-es.
Russel határidő 15-perces cash piaci nézet - a többi indexben a hullámok száma azonos, mégsem jött ki az ortodox háromszög, hanem inkább horizontális kombinációkat láttunk. |
A december 31-ről emelkedő trendszakasznak még nincs vége, így hétfőn és kedden SPX 1.505 felett shortolni egyelőre hiba. Ugyanakkor viszont itt lesz az ideje 1.476-ra emelni a kritikus szintet, ami alá a november 16-ról északnak tartó bika nem törhet le. Ha naposon alá zár, akkor azzal akár a 2009-es minimumokig nyitja meg a teret a trendfordulót követő esés előtt. A momentumkép alapján továbbra sem áll készen a piac a végső letörésre, ám 1524-nél, vagy ahol az előttünk álló héten a kék Minor 3-as hullám véget ér, egy 2-3 hetes eső-oldalazó korrekció következik, amely az iménti kritikus szint meghatározás alapján 1476-on belül marad.
SPX 1.524 után kicsit trükkösebb lesz a helyzet, több lesz az elágazás és ezért könnyebb lesz mellényúlni a várakozásokkal.
Címkék:
E-mini future,
Elliott hullám,
Russel,
SP500,
SPY,
tovahaladó háromszög
2013. február 6., szerda
EURUSD a bázis alján
Brikka rovata
Az EURUSD nagy valószínűséggel egy Primary (hosszútávú), esetleg Ciklus szintű háromszög alakzat utolsó hullámában van.
Belülről szemlélve a szerkezetet lehetséges, hogy [iv] of C akár már a helyén van. Azonban ezt a piac még nem igazolta vissza, ezért mindkét irányt kontra-trendként kezelem.
Egy kicsit közelebbről nézve elsődleges verzióm szerint egy alacsonyabb trendszintű háromszögből tört le az piac, és lehetséges, hogy a záró hullám végén egy záró diagonál formálódik. Ezen verzió szerint az árfolyammozgás nem mehet be a heti minimum alá. Ellenkező esetben legalább egy dZZ mintában fogok gondolkodni, amiben a tegnapi csúcs jelölte ki az (x) összekötő hullámot.
Az EURUSD nagy valószínűséggel egy Primary (hosszútávú), esetleg Ciklus szintű háromszög alakzat utolsó hullámában van.
Belülről szemlélve a szerkezetet lehetséges, hogy [iv] of C akár már a helyén van. Azonban ezt a piac még nem igazolta vissza, ezért mindkét irányt kontra-trendként kezelem.
Egy kicsit közelebbről nézve elsődleges verzióm szerint egy alacsonyabb trendszintű háromszögből tört le az piac, és lehetséges, hogy a záró hullám végén egy záró diagonál formálódik. Ezen verzió szerint az árfolyammozgás nem mehet be a heti minimum alá. Ellenkező esetben legalább egy dZZ mintában fogok gondolkodni, amiben a tegnapi csúcs jelölte ki az (x) összekötő hullámot.
2013. február 5., kedd
Valamelyik kis négyesben
Minden a korábbi elképzeléseket igazolja, nincs még ok agresszívabb bear megközelítésre átállni. Enyhén emelkedő sávval érdemes számolni mindaddig, amíg 4-5-ök sorozatával az összes 1-2-t ki nem balanszírozta a piac. Rövid távon 1491-1482 az optimális eső cél, majd újra egy felfelé kört várhatunk.
Szerintem egy szakasz még mindenképp szükséges északnak, arról pedig később szeretnék értekezni, hogy kell-e ide még a Minor kék 4-5 is, vagy az már kimaradhat a végső lefordulás előtt. Bármilyen változattal számoljunk is, az SPX-nek nincs keresnivalója 1446,69 alatt. Onnan már nem lenne a bikának visszaút. A kritikus támasz alatti kereskedés a több éves Ciklus szintű újabb eső szakasz elindulását jelentené. Véleményem továbbra is az, hogy a nagy medve visszatérésének még nem jött el az ideje. Ugyanakkor befektetői stílusú nagy vételi pozíciók kiépítéséhez már nincs elegendő tér, kereskedők piaca lesz az előttünk álló néhány hét.
Szerintem egy szakasz még mindenképp szükséges északnak, arról pedig később szeretnék értekezni, hogy kell-e ide még a Minor kék 4-5 is, vagy az már kimaradhat a végső lefordulás előtt. Bármilyen változattal számoljunk is, az SPX-nek nincs keresnivalója 1446,69 alatt. Onnan már nem lenne a bikának visszaút. A kritikus támasz alatti kereskedés a több éves Ciklus szintű újabb eső szakasz elindulását jelentené. Véleményem továbbra is az, hogy a nagy medve visszatérésének még nem jött el az ideje. Ugyanakkor befektetői stílusú nagy vételi pozíciók kiépítéséhez már nincs elegendő tér, kereskedők piaca lesz az előttünk álló néhány hét.
SPX hétfőn este 30-perces bontásban |
Címkék:
Elliott hullám,
SP500
2013. január 30., szerda
SPX január 29: megmaradt az impulzus oldalán
A múltkori "indirekt" következtetésem annyiban megállta a helyét, hogy nem egy kitörés kezdeti szakaszában voltunk, hanem egy lecsengő fázisban, ám még csak épp túl az impulzív trendszakasz közepén. Múlt héten csütörtökön, illetve most hétfőn és ma (kedden) tesztelte a piac a mindenki előtt nyilvánvaló trendvonalat, de alatta délnek lendületet venni egyszer sem tudott. Vagyis a piac elfogadta a magasabb árakat, sőt még az átmenetileg magasabb szögben haladó árfolyammozgást is. Rengeteg további komment (időtartamról, optimális célárakról, szerkezetről) a 30-perces SPX rajzomon:
A karakterjegyek és a belső szerkezet miatt impulzus értelmezésre váltunk a november 16-i aljról és a kék 3-as jelölésem is csúszik legalább egy hetet. A teljes (C) hullám impulzus várhatóan egy Középtávú (C) hullám, ami tavasszal zárja a teljes 2009 óta tartó emelkedést, az Elliott-i értelemben a trend Ciklus szintjén medvepiaci dupla zigzag rally.
Többen kutatnák a még tágabb összefüggéseket, amelyeket csak évtizedekre visszatekintve lehet vizsgálni, de grafikon nem áll rendekezésükre hozzá. Útmutatással nem ez alkalommal szeretnék szolgálni, de nyomtatható december 31-i állapotot tükröző (majdnem) üres ábrákkal annál inkább. Íme a történelmi Dow Jones 2012. végén:
A kedden befejeződött háromszög jó támpontot ad a helyzetünkre, már ha jól válaszolunk a kérdésre, hogy melyik trendszinthez tartozik. |
A karakterjegyek és a belső szerkezet miatt impulzus értelmezésre váltunk a november 16-i aljról és a kék 3-as jelölésem is csúszik legalább egy hetet. A teljes (C) hullám impulzus várhatóan egy Középtávú (C) hullám, ami tavasszal zárja a teljes 2009 óta tartó emelkedést, az Elliott-i értelemben a trend Ciklus szintjén medvepiaci dupla zigzag rally.
Többen kutatnák a még tágabb összefüggéseket, amelyeket csak évtizedekre visszatekintve lehet vizsgálni, de grafikon nem áll rendekezésükre hozzá. Útmutatással nem ez alkalommal szeretnék szolgálni, de nyomtatható december 31-i állapotot tükröző (majdnem) üres ábrákkal annál inkább. Íme a történelmi Dow Jones 2012. végén:
Dow az 1920-as évektől negyedéves bontásban - a 2000-től indult oldalazó korrekció aránytalanul kicsinek és befejezetlennek tűnik |
Éves bontásban két trendvonal lehetőség, amit illene megtesztelni. A likviditásbőség ellenére évről-évre csökken a forgalom. |
Az élesen felfelé haladó árfolyammozgás mellett is csökkenő forgalom itt a negyedéves nézetben még szebben látszik. |
Az 1966-as Ciklus szintű III-as végétől a Dow negyedéves bontás - egyre veszélyesebben alacsonyan "szállnak" a havi és negyedéves divergenciák |
Havi bontás, 2000-től. Mi ez, ha nem Elliott lapos korrekciója? (Válasz: szélesedő háromszög még lehet) |
Címkék:
Elliott hullám,
SP500,
SPY,
tovahaladó háromszög
2013. január 25., péntek
2013. január 23., szerda
Indirekt Elliott
Gyorsan, hetekre eldőlhet a piac sorsa a következő két napban, szerdán és csütörtökön. Az első ábrán azt mutatom, ahogyan a kedd esti zárásban a két eltérő trendszint csatorna-rendszerének tetejét kezdte feszegetni a piac. A kérdés, amelyet itt ma szeretnék megválaszolni, hogy mit jelent a kitörési kísérlet, ha valamilyen gyorsuló mozgás előszele, vagy mit akkor, ha épp a kimerülésé.
Egy ilyen felfelé áttörést többnyire akkor tud fenntartani a piac, ha maradt még erő a tankban a további gyorsuláshoz. Akkor egyértelművé válik, hogy egy nagyobb C hullám harmadik hullámában vagyunk. Viszont ne szaladjunk ennyire előre. Holnap (szerdán) erős nyitás, akár talán 1497, vagy magasabb SPX érték, azaz réssel emelkedés is előfordulhat. Mindegy, az érdemi információ csak később következik. Mit lesz a piac reakciója a magas árra? A legtöbb, ilyen hosszan létező, felfelé haladó, szabályos csatornából kitörés matematikailag fenntarthatatlan. Maga a szűk csatorna egy emelkedésről szóló konszenzus, míg a kitörés már eufória gyanús. Tudják ezt a longosok is. Épp a legjobb pozíciók, legerősebb birtokosai kezdik majd zárni a pozíciójukat, talán azzal a szándékkal, hogy ha csillapodnak a kedélyek, akkor később újranyitják valamelyik támaszon.
Ha a profitrealizálás hatására gyorsan töltjük a rést, vagy csak rés nélkül visszavesszük a keddi növekményt, abból jókora fordulós jelzés kerekedhet, ami minimálisan a keskenyebb (alacsonyabb rendű, folyamatos egyenessel határolt) csatorna aljának gyors eleséséhez vezet. Végül majd egy a 2-es hullámhoz hasonló megjelenésű, talán 40-50 SPX pontos eső szakasz alakul és még valószínűleg mindig nem a végső trendforduló, amit régóta tavaszra várok.
Óvatosan az eladásokkal, semmiképp sem kezdhetünk ilyen helyzetben egy esetleges nyitó rést rögtön az első percekben shortolni! Ez még ötletnek is félelmetesen gyenge és kidolgozatlan hozzáállás lenne. Különösen ha végiggondoljuk a másik alternatívát.
A másik lehetőség, hogy a most gyorsuló emelkedést egy-két egészen rövid oldalazó konszolidáció követi, de azon túl az árfolyam vissza se néz a kedd esti zárót megelőző szintekre. Egyébként a szignifikáns és tartós kitöréssel levenné a piac a napirendről a januárban vázolt záró diagonál elképzelésem. Ekkor az utolsó (a hetedik) hullám 2009-ről nem diagonálnak, hanem impulzusnak bizonyul, aminek a napokban érjük el a középpontját. Vagyis nem a kék harmadik végén, hanem annak a közepén vagyunk. Visszatérünk még rá, most azonban mutatnék valami jelentősebb információt. Konkrétan a választóvonalat.
A kitörési kísérlet már tény, nem tudja a piac visszaszívni. Elindult, ezzel megbomlik az egyensúly. Minimum az az egyensúly, vagy konszenzus, amit a keskenyebb csatorna jelképezett. Új fázis kezdődik, legalább az egyik cikluson belül. Mivel a bika kizárólag előre menekülhet, ezért valami agresszív bullish értelmezést kellene találnunk neki, amiben túlélheti a változást. Harmadik hullám közepéhez szinkronban érnek az USA indexek, ezért az eddig lemaradó Nasdaq-ban is 1-2 sorozatot, vagyis kitörés előtti bázist keressünk. Ez külön érdekes kihívás ma, hiszen szerdán jön az Apple (AAPL) gyorsjelentése. "Elméletileg" hetek óta az AAPL fogja vissza a technológiai indexet.
Ezek szerint várakozások felett lesz a negyedéves riportja? Nem kell neki, elegendő ha az eredmény a gyenge várakozásoknak megfelelő lesz és erre elindul a shortok zárása. Semmiképp sem az Apple dolgával szeretném az időt tölteni, hanem kreáljunk valamit a Nasdaq-ra, az a kép lesz ugyanis kritikus. Az AAPL jelentés amúgy sem a piacról érkező információ, ezért nem lehet ilyen, vagy hasonló feltételezésekre kereskedési tervet készíteni.
A "mű" értelmezésnek, ami innen indokolna egy erőteljes és fennmaradó kitörést, a keddi minimum jelenti a kritikus támaszát. Annak ott a rajzon (ii)-es hullámnak kell lenni a bikák győzelméhez. Ha a (ii)-es elesik, vagyis indirekt módon bebizonyosodik, hogy kimerülés a kitörési próbálkozás, akkor minden marad úgy (ld. kék "bear"alternatíva), ahogy a január 9-i bejegyzésben írtam. Ebben az esetben hamar elérjük a kék 3-as végét. Az a kérdés tehát, hogy szerdán-csütörtökön egy Minor szintű (kék) 3-as végén, vagy közepén leszünk.
SPX-re fordítva a két szcenáriót:
- ha behal a kitörési kísérlet, akkor most indul egy 40-50 pontos esés, végül a záró diagonál alakzat csúcsa valahol 1505 körül lesz február közepén, de ezt még később pontosítani kell;
- ha jelentős kitörés jön, akkor a minimum cél az 1556, valamikor március utolsó kereskedési napjain.
A cash S&P-nél jelenleg kritikus az 1481, ha már alulról tesztelné a piac, akkor egy átmeneti short időszak kezdődik. Ezt megelőzően shortolni nem kifizetődő. Közben a DAX-ban él a napos short szignál, méghozzá csütörtökre öregszik ki, már ha addig kioldalazza a piac.
Végül EURUSD emelkedés kontextusa a nagy képen. Az EUR is az utolsó, legalább Intermediate szintű felfelé körét tapossa egy nagyobb, akár két éven át tartó esés előtt, de amint az ábráról leolvasható, van még helye az emelkedésre. Az ilyen utolsó hullámokra vigyázzunk, gyakran egészen kiszámíthatatlanok. A Fibonacci szintekkel meghatározott céltartományok csak becslések, arról szólnak, hogy milyen értékeknél lenne egy szakasz optimális hosszúságú és vele az őt befoglaló alakzat tökéletesen arányos.
Két különböző trendszintet közrefogó csatorna a cash SPX 30-perces grafikonján. Kedden este az izgalom jelei mutatkoztak a felső határoló vonalaknál. |
Egy ilyen felfelé áttörést többnyire akkor tud fenntartani a piac, ha maradt még erő a tankban a további gyorsuláshoz. Akkor egyértelművé válik, hogy egy nagyobb C hullám harmadik hullámában vagyunk. Viszont ne szaladjunk ennyire előre. Holnap (szerdán) erős nyitás, akár talán 1497, vagy magasabb SPX érték, azaz réssel emelkedés is előfordulhat. Mindegy, az érdemi információ csak később következik. Mit lesz a piac reakciója a magas árra? A legtöbb, ilyen hosszan létező, felfelé haladó, szabályos csatornából kitörés matematikailag fenntarthatatlan. Maga a szűk csatorna egy emelkedésről szóló konszenzus, míg a kitörés már eufória gyanús. Tudják ezt a longosok is. Épp a legjobb pozíciók, legerősebb birtokosai kezdik majd zárni a pozíciójukat, talán azzal a szándékkal, hogy ha csillapodnak a kedélyek, akkor később újranyitják valamelyik támaszon.
Ha a profitrealizálás hatására gyorsan töltjük a rést, vagy csak rés nélkül visszavesszük a keddi növekményt, abból jókora fordulós jelzés kerekedhet, ami minimálisan a keskenyebb (alacsonyabb rendű, folyamatos egyenessel határolt) csatorna aljának gyors eleséséhez vezet. Végül majd egy a 2-es hullámhoz hasonló megjelenésű, talán 40-50 SPX pontos eső szakasz alakul és még valószínűleg mindig nem a végső trendforduló, amit régóta tavaszra várok.
Óvatosan az eladásokkal, semmiképp sem kezdhetünk ilyen helyzetben egy esetleges nyitó rést rögtön az első percekben shortolni! Ez még ötletnek is félelmetesen gyenge és kidolgozatlan hozzáállás lenne. Különösen ha végiggondoljuk a másik alternatívát.
A másik lehetőség, hogy a most gyorsuló emelkedést egy-két egészen rövid oldalazó konszolidáció követi, de azon túl az árfolyam vissza se néz a kedd esti zárót megelőző szintekre. Egyébként a szignifikáns és tartós kitöréssel levenné a piac a napirendről a januárban vázolt záró diagonál elképzelésem. Ekkor az utolsó (a hetedik) hullám 2009-ről nem diagonálnak, hanem impulzusnak bizonyul, aminek a napokban érjük el a középpontját. Vagyis nem a kék harmadik végén, hanem annak a közepén vagyunk. Visszatérünk még rá, most azonban mutatnék valami jelentősebb információt. Konkrétan a választóvonalat.
A kitörési kísérlet már tény, nem tudja a piac visszaszívni. Elindult, ezzel megbomlik az egyensúly. Minimum az az egyensúly, vagy konszenzus, amit a keskenyebb csatorna jelképezett. Új fázis kezdődik, legalább az egyik cikluson belül. Mivel a bika kizárólag előre menekülhet, ezért valami agresszív bullish értelmezést kellene találnunk neki, amiben túlélheti a változást. Harmadik hullám közepéhez szinkronban érnek az USA indexek, ezért az eddig lemaradó Nasdaq-ban is 1-2 sorozatot, vagyis kitörés előtti bázist keressünk. Ez külön érdekes kihívás ma, hiszen szerdán jön az Apple (AAPL) gyorsjelentése. "Elméletileg" hetek óta az AAPL fogja vissza a technológiai indexet.
Ezek szerint várakozások felett lesz a negyedéves riportja? Nem kell neki, elegendő ha az eredmény a gyenge várakozásoknak megfelelő lesz és erre elindul a shortok zárása. Semmiképp sem az Apple dolgával szeretném az időt tölteni, hanem kreáljunk valamit a Nasdaq-ra, az a kép lesz ugyanis kritikus. Az AAPL jelentés amúgy sem a piacról érkező információ, ezért nem lehet ilyen, vagy hasonló feltételezésekre kereskedési tervet készíteni.
Az eddig lemaradó Nasdaq erős bull elfogult értelmezése: csak egy ilyen 1-2 széria esetén marad még hetekig a bull, másképp kimerülés a közelgő kitörési próbálkozás. |
A "mű" értelmezésnek, ami innen indokolna egy erőteljes és fennmaradó kitörést, a keddi minimum jelenti a kritikus támaszát. Annak ott a rajzon (ii)-es hullámnak kell lenni a bikák győzelméhez. Ha a (ii)-es elesik, vagyis indirekt módon bebizonyosodik, hogy kimerülés a kitörési próbálkozás, akkor minden marad úgy (ld. kék "bear"alternatíva), ahogy a január 9-i bejegyzésben írtam. Ebben az esetben hamar elérjük a kék 3-as végét. Az a kérdés tehát, hogy szerdán-csütörtökön egy Minor szintű (kék) 3-as végén, vagy közepén leszünk.
SPX-re fordítva a két szcenáriót:
- ha behal a kitörési kísérlet, akkor most indul egy 40-50 pontos esés, végül a záró diagonál alakzat csúcsa valahol 1505 körül lesz február közepén, de ezt még később pontosítani kell;
- ha jelentős kitörés jön, akkor a minimum cél az 1556, valamikor március utolsó kereskedési napjain.
A cash S&P-nél jelenleg kritikus az 1481, ha már alulról tesztelné a piac, akkor egy átmeneti short időszak kezdődik. Ezt megelőzően shortolni nem kifizetődő. Közben a DAX-ban él a napos short szignál, méghozzá csütörtökre öregszik ki, már ha addig kioldalazza a piac.
Végül EURUSD emelkedés kontextusa a nagy képen. Az EUR is az utolsó, legalább Intermediate szintű felfelé körét tapossa egy nagyobb, akár két éven át tartó esés előtt, de amint az ábráról leolvasható, van még helye az emelkedésre. Az ilyen utolsó hullámokra vigyázzunk, gyakran egészen kiszámíthatatlanok. A Fibonacci szintekkel meghatározott céltartományok csak becslések, arról szólnak, hogy milyen értékeknél lenne egy szakasz optimális hosszúságú és vele az őt befoglaló alakzat tökéletesen arányos.
Heti EURUSD háromszög. Meddig tart az [E], vagy (E) hullám? |
Címkék:
AAPL,
báziscsatorna,
E-mini future,
Elliott hullám,
eufória,
EURUSD,
Nasdaq,
SP500
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)