AZ ELLIOTT WAVE INTERNATIONAL AJÁNLÁSÁVAL:

Oldalak

2010. május 31., hétfő

Utolsó figyelmeztetés?

Kérdőjel nélkül, ha az elsődleges számozásomat, kérdőjellel, ha az alternatív (ALT.) változatot tekintjük.

Az egy héttel ezelőtti ábrám elsődleges számozását szépen követte a piac. Így ahhoz képest, amikor az S&P 500-as update bejegyzést írtam, annyi változott, hogy most egy új alternatív (ALT.) számozás készült. Ideje volt levennünk a napirendről az előzőt, miszerint a május 13-tól délnek tartó szakasz egy nagyobb korrekció hármas szerkezetű [b] hulláma lenne, ugyanis minden elemében impulzív (ötös szerkezetű) az esés belseje. Helyette inkább egy másik lehetőség kezd nagyon foglalkoztatni, nevezetesen, mi van, ha kék Minor 1 csak a múlt keddi új minimumnál ért véget (vagyis a május 6-i "flash crash" csak egy Minute szintű harmadik hullám volt). A két változat között kimenetel tekintetében a jelenleg zajló felfelé korrekció mértékében és időtartamában van a különbség. Ha nem Minute szintű a mostani emelkedés, hanem az eggyel nagyobb Minor, akkor korai még az "utolsó figyelmeztetés", mert jóval magasabb szintre, S&P-ben például 117x környékére is feljuthat a piac.

A továbbiakban - miután jól megmagyaráztam a címben szereplő kérdőjelet - már csak az elsődleges számozásról lesz szó. Azért csak arról, mert sokkal több vezérlőelvnek felel meg, mint a rövid távon bullish, alternatív változat. Ezért követem elsődleges számozásként; több mint két hete nem mutat semmi olyat a piac, ami miatt kételkednem kellene a helyességében. Ha a következő napokban továbbmegy ezen az úton, akkor a címbe nem kell a kérdőjel, ugyanis egyetlen emelkedő nap lehet hátra, mielőtt elindul az első súlyos pusztítást okozó eső szakasz.

Egy nap kell hozzá, vagy esetleg szerdán az első kereskedési óra, hogy befejezze az emelkedő-korrigáló alakzat megrajzolását a piac. Nagyon logikus várakozás az 1114-15 elérése S&P 500-ban, illetve a 10350-360 megérintése a Dow Jones indexben. Majd a bukóforduló. A helyzet az, hogy mind időben, mind pedig pontban teljesítette már a piac a korrekcióval szemben támasztott minimális elvárásainkat, azaz azonnal - akár holnap is - folytatódhatna lefelé a játék, viszont az alakzatot a csütörtöki csúcsnál nagyon nehéz befejezettnek számolni.

Ha valóban az következik, amire számítok, akkor a 3/(1)/[3]-as jelzésű eső hullám nem áll meg előbb, mint a 925-933-as zóna S&P-ben, illetve a 8.480-8.560 a Dow-ban. Ismét mondom, ezek az optimista kalkulációk.

Viszont ne csak én beszéljek erről, hanem itt van Robert Prechter május 20-i nyilatkozata a Yahoo! Finance Tech Ticker adásából. Véleménye szerint a jelenlegi hangulat lassan a felismerés hullámát tükrözi, amikor a fundamentum kezdi alátámasztani a technikát, úgyhogy legfőbb ideje felkészülni a hosszú lefelé tartó útra.

"On Schedule for a Very, Very Long Bear Market"



Szokásosan néhány mondat, amit kiemelek az interjúból: "Harmadik hullámban járunk, a harmadik szinte mindig gyorsabb és erősebb, mint az első, ezért egy-két hét meglehetősen komoly eladási hullám elé nézünk."
...
"Amire számíthatunk még, az a volatilitás drámai mértékű megnövekedése. Számos éles/meredek felpattanás kíséri a hosszúra nyúló esést, ami fenntartja az emberek érdeklődését, hiszen minden alkalommal úgy érezhetik majd, hogy megtalálta a piac az alját. Nagyjából ez történt 1930 és 1932 között is."
...
"Az esés ezután gyorsul be, igen sok van még belőle hátra. Jelszó a biztonság!
A '90-es évektől az emberek olyan mértékben rákaptak a tőzsdei kereskedésre, amire a történelem során még nem volt példa. Ez a fajta optimizmus és az ennyire széleskörű részvétel a 'Mánia' klasszikus megjelenése, aminek vissza kell billennie egy kiegyensúlyozottabb szintre.


Robert Prechter discussed the recent global sell-off that has sent all major
U.S. averages 10% below their 2010 highs with Yahoo! Finance Tech Ticker host
Aaron Task on May 20, 2010. Prechter says that the current climate shows that "we're
in a wave of recognition" where the fundamentals are catching up to the
technicals and that it's time to prepare for a "long way down."

For more information from Robert Prechter, download
a FREE 10-page issue of the Elliott Wave Theorist
. It challenges current
recovery hype with hard facts, independent analysis, and insightful charts.
You'll find out why the worst is NOT over and what you can do to safeguard
your financial future.

2010. május 30., vasárnap

Bónusz az Elliott-alapokhoz 4/5

A március közepi Korrektív leltár című bejegyzésemnek lehetséges egy hallatlan tömör összefoglalása. Mindössze ennyi:

BÓNUSZ TÁBLÁZAT A KORREKTÍV ALAKZATOKRÓL

(a képre kattintva felnagyítható)

Csak hogy ne tudjam le ilyen gyorsan ezt a részt, egy találós kérdés: Miért ennyire sokfélék, komplexek és nehezen felismerhetők a korrektív alakzatok?

Válasz: Mert ebben is tükrözik az időtartamuk alatt fennálló konfliktust az eggyel magasabb szintű, uralkodó trenddel szemben. Tiszta küzdelem az élet, amíg tartanak és nem feltétlen bennünk van a hiba, ha egyet-egyet csak utólag, miután befejeződik, ismerünk fel közülük. Ha egy "trendről" nem tudjuk eldönteni, hogy minek számoljuk, akkor legyünk extra türelmesek és éljünk a gyanúval, hogy korrekcióval van dolgunk.

Tovább a befejező részre >

2010. május 28., péntek

Európa válsága!

Elliott hullámai az utóbbi hónapokban mindvégig szépen jelezték, milyen zűrök lehetnek itt, a közvetlen szomszédságunkban Európában. Mai összefoglalásomban az Elliott Wave International előfizetői tartalmából emelek ki részleteket, illetve a február 26 - április 28. között publikált 9 grafikon segítségével adok mélyebb betekintést a folyamatba.

Az ingyenesen letölthető, korábban csak pénzért megvásárolható kiadvány címe és linkje: European Debt: An Elliott Wave Perspective, azaz "Az európai adósság az Elliott-hullámok szemszögéből".

Mára a kormányoknak jóval kevesebb erőforrása maradt a mentőcsomagokra, ahhoz képest, mint ami a válság elején, 2007-ben rendelkezésre állt, viszont a trend, amivel küzdeniük kell, egyre erősebb. Ráadásul a társadalmi szintű tiltakozóakciók nehezítik, lassítják, sőt politikailag felvállalhatatlanná teszik az újabb mentőakciókat.

Általánossá vált az európai politikában az "aki időt nyer életet nyer" megközelítés, vagyis betömjük a léket a hajón, nyugtatjuk egy kicsit magunkat, azután reménykedünk, hátha nem tör be újra a víz. A kérdés, mikor keletkezik egy akkora lék, amivel már nem lesz mit kezdeni.

A görögök példáján láthattuk, milyen gyorsan válik semmivé egy év - alacsony szögben - emelkedés, amikor újabb csontvázak esnek ki a szekrényből, majd elszabadulnak az indulatok.
Egyáltalán, miként válhat finanszírozhatatlanná egy egész állam? Na, ebből a szempontból igazán tanulságos a 2-éves görög állampapírhozam grafikonját közelebbről szemügyre venni a kiadvány 4., 5. és 7. oldalán, különös tekintettel arra, hogy az ábrák nagy része tartalmazza az akkori, élő Elliott-számozást. Ez az, amikor egy háromszögből, 6,5% körüli szintről előbb csak lassan indul el felfelé a hozam - mintha egy háromszög utáni könnyed ötödik hullámra készülne -, majd eldurvul a helyzet és pillanatok alatt 8%-nál, majd végül 18% felett találja magát a hozamszint.
Persze itt nem is Görögország a legnagyobb probléma; Európa elég erős és nagy, hogy egy ilyen lokális "helyzetet" megoldjon. Az igazi időzített bomba más országok költségvetéseiben ketyeg; az EU tagállamok jó részében bármikor megismétlődhet a "görög dráma". Egy olyan világban, ahol az emberek türelmetlenek, a politikusok gyengék és félnek, ezért a megoldási terveik abban merülnek, ki, hogy a kifizethetetlen adósságot miként helyettesítsék egy másik adóssággal, ott csak a mikor a kérdés. A lavina nem.

Ui.: A kiadvány letöltéséhez, az ábrák tanulmányozásához ingyenes Club EWI regisztráció szükséges. Akiknek még nincs, azoknak mondom, hogy egy név, jelszó és e-mail megadásából áll. Az EWI a világ legnagyobb piaci előrejelző cége, kellőképp komoly ahhoz, hogy a rábízott adatokat megfelelően kezelje.
Magukat az emlegetett ábrákat szerzői jogvédelmi okokból nem szúrhatom bele a bejegyzésem szövegébe, de magatok is simán hozzá tudtok férni, ezért ez nem lehet akadály.


Have a Stake in Europe's Financial Future? You Must Read This EXPLOSIVE New Free Report including nine charts >

Elliott Wave International's "European Debt: An Elliott Wave Perspective" is a timely five-page report jam-packed with analysis originally published only for paying subscribers. Download it now to see how Elliott wave analysis anticipated the Greece debt problem, and learn what the crisis means for the future of the euro -- and European solidarity.

2010. május 26., szerda

Bónusz az Elliott-alapokhoz 3/5

A "Többször így, mint másképp" című bejegyzésben februárban Elliott vezérlőelveit soroltam. Maradt még bőven azon a négyen kívül is, ami akkor belefért. Köztük egy olyan, amit nap mint nap használok.
Amíg a mondandóm illusztrálásához előrántottam grafikonokat észrevettem valamit a példaként felhasznált EURUSD párnál, ezért most az elmélet mellé egy friss előrejelzés is készült.

BÓNUSZ VEZÉRLŐELV AZ EGYENLŐSÉGRŐL
Egy öt hullámból álló impulse hullámban gyakori, hogy az 1, 3, 5 hullámok közül kettő időben és kiterjedésben nagyságrendileg egyenlő hosszú.
Mint tudjuk, az impulse lökéshullámok egyike sokszor tartalmaz megnyúlást (extension). Ha egy ilyen lökéshullám-sorozatban felismerjük melyik a megnyúlt, akkor a másik kettő nagy eséllyel egyforma hosszú lesz. Amennyiben nem lennének egyforma hosszúak, úgy a 100%:61,8%-os arány a leginkább valószínű.

Az elmúlt hónapokban az EURUSD devizapár grafikonja kapcsán hivatkoztam erre. Ott a november végén indult Minor 1-es, majd később januártól a 3-as hullám megközelítőleg egyenlő hosszú:
az egyik 927 pip és 19 nap, a másik 1047 pip és 22 nap, még éppen belefér a "nagyságrendileg egyenlőbe". Lehet ennél pontosabb példát is találni se perc alatt, de én megmaradtam ennél az életszerű változatnál. Annál is inkább, mert megjött hozzá a megnyúlás az ötödik hullámban.

Röviden és elnagyoltan megfogalmazva, egy lökéshullámon belül a három trend irányba mozgó szakasz közül kettő egyforma egy pedig jól láthatóan hosszabb. Ez a vezérlőelv.

EURUSD tovább
...És akkor átváltok előrejelzésbe. A múltkor, amint nagy igyekezetemben az intraday grafikonokat elemeztem, nem vettem észre, hogy a napi bontás nem erősíti meg a számolásomat; kevés még a hullám, ha ott jön a "jelentősebb" korrekció, ahová jósoltam. A korrekció szinte órára pontosan akkor következett, amikorra ígértem, csakhogy időközben rájöttem, nem az a szint / rend (degree), amit ígértem. Ahhoz még kell egy aprócska új minimum.

Az imént tanult vezérlőelv segítségével zárjuk rövidre, miért mondom, hogy "aprócska" új alj. Nagyítom hozzá - még mindig naposon - az előző grafikon fehér alapon kék 5. hullámát (Minor szint):

Ezen a szinten a harmadik a megnyúlt, tehát az [i] és az [v] kellene, hogy egyenlő legyen. Ám ez itt még nem tény, hanem csak a várakozásunk. Számszerűsítve:
Ha [i]-es hossza a március 17-i maximumról 550 pip, akkor [v] május 21-ről 1,2122-es értéknél lesz egyenlő vele.



De aki azt gondolja, hogy ezzel vége az arányosításnak, az még nem látta a csattanót. Nézzük már meg ugyan, hogy ha 30 percesen belenagyítunk az [v] hullámba és lemegyünk egészen annak az ötödikjén belül a Subminuette szintre, akkor hogyan állnak össze az arányok! Az (v), i hulláma 118 pip hosszú, így az v-ös jelzésű ezzel 1,2124-nél lenne egyenlő hosszú. Eléggé ott van, ha összevetjük az iménti kalkuláció eredményével!

Nehogy nekem valaki azt higgye, hogy bullish vagyok az EURUSD pár távolabbi jövőjével kapcsolatban! Csudát, megy az egész a lecsóba, csak most egy időre pihenni tér a trend.
Ráadásul ez az egész "pihenés" olyan szépen beillik ez a képbe, mert a hírekből kiderül, Kína már megint gyűlöli az eurót, meg amúgy is mindenki óriási dollár rajongó lett...
...hogy épp ideje a későn érkezőket és a túl nagy pozíciókat tartogatókat kirázni. Komolyan, a gazdasági újságírásban olyan ez a Kína vs. EUR jelenség, mint amikor a bulvár hetilapoknál nem akad jobb téma, tehát előveszik Angelina Jolie - Brad Pitt páros 99% kamu szakítási sztoriját.

Apropó gyűlölt euró, imádott dollár. Ez nem fordítva volt tavaly novemberben? :) Itt egy aktuális cikk róla az Elliott Wave International-től:
Loving the Dollar: from 97% Bears to 98 % Bulls
"Wouldn't it be ironic if this sentiment extreme again warned of an impending trend reversal -- a warning the majority will ignore just like they did six months ago?"

Tovább a 4/5 részre >

2010. május 24., hétfő

Bónusz az Elliott-alapokhoz 2/5

Két napja új mini sorozattal folytattam R.N. Elliott módszerének alapjairól szóló korábbi írásaimat.
Ha valaki elmulasztotta volna, itt az előző rész: link.

BÓNUSZ VIDEÓ
Részlet a History's Hidden Engine című filmből.



Magyar fordításban idézek egy-egy gondolatot a filmből, némi magyarázattal kiegészítve:
R. Prechter: "Mit jelentenek a részvényárak? Az emberiség kollektív értékítéletét a saját termelőképességéről."
Ez az "értékítélet" váltakozik / hullámzik és hol optimistább, hol pedig pesszimistább lesz.

Gordon Graham: "Az öt hullámban fejlődés, három hullámban visszaesés a piacok alapvető működési formája. Ha nem lenne hullámzás, nem lenne változás. A változáshoz minimum három hullámra van szükség."
Ha minden irányba 3 hullám lenne, akkor nem lenne előrehaladás, nem lenne fejlődés. Ezért lesz az ötöt előre, hármat hátra szerkezet a fejlődés legegyszerűbb, leghatékonyabban formája.
"A természet a hatékony növekedési formákat választja és ez alól a tőzsdei alakzatok sem kivételek."

Prechter: "Lehetséges, hogy a Fibonacci reláció jellemzi azt, ahogyan gondolkodunk.
Ha megkérdezünk embereket véleményét egy semleges kérdésről, hogy például mondják meg, egy szürke papírról az mennyire sötét, a válaszok nem harangformát ábrázolnak majd középtájt, hanem 61,8% körül csúcsosodnak ki."

A kutatások azt bizonyítják, hogy ehhez hasonló semleges kérdésekben 61,8%-ban hajlunk az átlagoshoz képest optimista válaszadás felé.

John L. Casti: "...amikor ugyanaz a jelenség (nevezetesen a Fibonacci számsor) újra és újra felbukkan, ráadásul az élet ennyire különböző területein, akkor a mögött kell lenni valamilyen logikus magyarázatnak."

Tovább a 3/5 részre >

Update: S&P 500

Kapásból ezen a grafikonon is meg lehet nézni, amiről tegnap a spirálról szóló bónusz bejegyzésemben írtam. Még csak a Subminuette, Minuette, Minute és Minor szintek játszanak, de mindegyik belépésével egyre határozottabban látszik a lefelé haladó ötös impulse szerkezet, az egyre hosszabb szakaszokkal. Tegnapi szóhasználatommal a "fejlődés", ahogy "nyílik a spirál".

Érdemes összehasonlítani pl. a különböző Minuette (1)-es hullámokat: Az első 14,87 pont hosszú, a második 22,91, a harmadikat nem látjuk, mert a május 6-i pánikban, vagy ahogy emlegetik, a flash crash-ben volt. A negyedik (1)-es ismét lefelé 58,76. Nem csodálkoznék, ha Fibonacci 161,8% körüli szorzatai lennének egymásnak ;)
Ugye-ugye!


A számozás alapján a péntek délutáni emelkedés hétfőn is folytatódni fog. Az ideális célszint S&P 500-ban 1108, Dow Jones indexben 10.351. Természetesen egészségesebb egy célzónát figyelni, aminek szépen megfelel a május 20-án, csütörtökön hagyott rés felső kétharmada.

Ha esetleg valakinek az jutna eszébe, a pénteki minimum egy (v), vagyis befejező hullám volt az én (iii)-asom helyett, az nézzen rá a kék Fibonacci extension rácsra. A (iii) hullám épp 1,618%-a az (i)-esnek, ami tipikus ebben a relációban, azaz az én hármas jelölésemet támasztja alá.

Ha a célszinten fordulat következik be, akkor az nehéz, csak utólag, a dél felé tartó mozgás szerkezete alapján megválaszolható kérdés elé állít bennünket:
- ha a komplett (iv) hullám ért véget, akkor nincs váltakozás (alternation) a (ii) hullámmal, ugyanis mindkettő zigzag, tehát nem örülünk neki, de jön egy újabb mélypont 5 hullámban a pénteki min. alá, majd egy nagyobb korrekció fel.
- ha csak az 'a' ért véget a (iv)-es hullámon belül, akkor indul lefelé a hármas szerkezetű b hullám, ami vagy flat korrekcióvá, vagy háromszöggé növi ki magát. Ebben az esetben megkapom a hiányolt váltakozást, viszont legalább péntekig oldalazást fogunk látni egy 70 pont széles sávban (ami a Dow-nál 600+ pont).

A kulcs ellenállási szint (KR) a 1114.89, ami felett nem jó a pénteki minimumnál lévő (iii)-as szám, ellenben erősen valószínűvé lép elő az ALT. felirat mögötti nagyobb regular flat-ről szóló számozás, ami még mindig a bearish fajtából való. Jelenleg a bessz piac kritikus határát (CR) a május 13-i napi maximumnál jelöltem. Utóbbi fölé zárás esetén kezdenék bikásat rajzolgatni.

Ha ennél is rövidebben kellene összefoglalnom: Arra van legnagyobb esélyünk, hogy egy sávban halálra unjuk magunkat a héten.

Holnap folytatom a bónusz mini-sorozatomat egy videóval.
Legalább lesz mit nézni.

2010. május 23., vasárnap

Bónusz az alapokhoz 1/5

Amikor az alapokról szóló sorozat öt részét írtam, a túlságosan hosszúra nyúló bejegyzések miatt végül mindig kihagytam pár olyan részletet, amit azért szeretnék még elmondani, mert szervesen oda tartoznak, vagy mert tovább árnyalják a képet Elliott elméletéről. Kell tehát egy ráadás hatodik rész!
Csakhogy nem egyben teszem ezt közzé, hanem öt rövidebb kis ’post’ keretében megszórlak benneteket egy sorozattal. Ígérem, nem húzom el sokáig, hanem jövő vasárnapig bezárólag olvasható lesz minden rész! Figyelembe véve, hogy közben a piacok miatt sem fogunk unatkozni, tehát arról is lesz frissítenivalóm, ez annyit tesz, hogy most szinte minden nap találtok majd valami újdonságot itt az Elliott és a többiek oldalon. Ez amolyan felvezetés a jubileumi hétre, amikor is hamarosan féléves lesz az oldal.

BÓNUSZ PERSPEKTÍVA
Az elemzésekben, vagy az ábrákon sokszor hivatkozom a hullám száma mellett annak szintjére, vagy rendjére. A „rendek” szerinti besorolást a hullám relatív nagysága és pozíciója szerint állapítjuk meg. Ezzel fejezzük ki a viszonyát az előtte álló és a szerkezetet nagyobb egészként befogó hullámhoz képest.
Elliott eredetileg kilenc szintet (degree) határozott meg és nevezett el. Ezek a legnagyobbtól a legkisebb felé haladva a jól ismert kifejezések, mint Óriás szuperciklus, amely tovább bontható Szuperciklusra, majd Ciklusra, Elsődleges (Primary) szintre, Középtávúra (Intermediate), Rövidtávúra (Minor), Minute-re, Minuette-re, végül Subminuette-re. Alapszinten nem kell ezeket a kifejezéseket betanulni, elegendő, ha tudjuk, léteznek és ehhez igazítva használok a rajzaimon hol római, hol arab számokat, néha zárójelben, máskor anélkül. Így különböztetem meg a hullámok szintjeit és egyben jelölöm az összetartozó (rész)szakaszokat.

Képzeljük el a tőzsdei árfolyamok növekedését, mint egy spirális növekedést. Születik, növekedésnek indul egy trend. Órás / 30 perces grafikonon kirajzolódik az első ötös szerkezetű lökéshullám, majd korrigál. Ő volt a Subminuette szint. Majd újra indul, azután újra korrigál és amikor a harmadik "nekirugaszkodást" is befejezi, akkor a három Subminuette szintű és hosszúságú szakaszból előáll a Minuette szint első hulláma, aminek korrigálnia kell. Ez a korrekció mélyebb és/vagy hosszabb lesz, mint amihez az előző Subminuette rendű hullámok között hozzászokhattunk. Amikor vége a korrekciónak elindul újra a Subminuette szint és a Minuette szint, hogy kialakítsák az első Minute szintű hullámot. És így tovább…
Nem mondom el mind a kilenc szintre, a lényeg, hogy lássuk meg, miként nyílik ki spirálként a trend, miként lesz egyre erőteljesebb a növekedés és miként tartoznak az egyre magasabb szintű hullámokhoz egyre nagyobb korrekciók.

Forrás: The Elliott Wave Principle: 20th Anniversary Edition: Key to Market Behavior117. oldal

Ahogy a szerkezet épül, fejlődik minden egymást követő új és nagyobb szint a csúcsán érinti meg az exponenciálisan kiteljesedő spirált. Ezzel az ábrázolással jutunk el oda, hogy társadalmi szinten a termelő vállalkozások hosszú távú értékelése (a tőzsdei árfolyama) a természetben megfigyelhető növekedési formákat követ.

Tovább a 2/5 részre >

2010. május 20., csütörtök

Szerencsés olvasó

Két hónappal ezelőtt meghirdettem, hogy van egy Robert Prechter által dedikált Elliott hullámos könyvem, május közepén kisorsolom a jelentkezők között. Ma megejtettük a sorsolást, az Elliott és a többiek Brando nevű olvasója volt a szerencse kegyeltje. Ezúton gratulálok.

Pár szóban bemutatom a könyv tartalmát és elmondom azt is, miként lehet akár ingyen is elolvasni.

A kiadvány az alapoktól kiindulva mutatja be az alakzatokat sematikus és élő példákon keresztül mindenféle tőzsdei termékre, tehát tőzsdeindexekre, nyersanyagokra, terményre, kamatra, részvényre vonatkoztatva.
Az első rész a teóriáé, tehát az elméleti alapoké, míg a második fele a gyakorlati alkalmazás rejtelmeibe vezeti el a tanulni vágyó olvasót. A könyv ennek jegyében 248 oldalon több mint 140 ábrát, illusztrációt tartalmaz. Máig az egyetlen, mással nem helyettesíthető, komplett rendszerezése Elliott elméletének. 1978 novemberében adták ki először, eddig összesen 14 alkalommal.
A könyv specialitása, hogy az első rész harmadik fejezetét teljes egészében Leonardo Fibonacci da Pisa munkásságának és a Fibonacci számok matematikájának szenteli. Sok szakértő ezt a bő 30 oldalt tartja a témában a legjobb összefoglalásnak.
Meg lehet-e a könyvből tanulni a hullámok számozását? Szerintem csak az élőben a grafikonok fejtegetésével, gyakorlással lehet, de ahhoz valahol el kell kezdeni. Ez a könyv az, amiből el lehet kezdeni.
Haladó technikai elemzők számára is óriási továbblépés lehet; a könyv elolvasása után, könnyen lehet, hogy egész más szemmel néznek majd a piaci folyamatokra.

Aki szeretne hozzájutni, az előtt három lehetőség áll:

Ha előfizet egy bármilyen Elliott Wave International előrejelzésre / szolgáltatásra (legyen az akár csak pl. a Theorist 20 USD értékű májusi száma), akkor az előfizetésének időtartama alatt egy ingyenes elektronikus példányt lapozgathat teljes terjedelemben. Az előfizetői fül tartalma ilyenkor megváltozik és az itt balra jelölt feliratra kattintva egy kényelmes és könnyen kezelhető felület nyílik meg. Az alkalmazás különféle megjelenítési módokat tesz lehetővé, segíti a keresést, kiemelést és ráadásul nyomtatás funkcióval is rendelkezik. Bővebben az előfizetési lehetőségekről az Induló csomag c. bejegyzésben írtam korábban.

A második mód receptje úgy kezdődik, mint az előbbié, csak ennek a vége egy fizikális valójában kézbevehető könyv. Végy egy ingyenes Club EWI regisztrációt, és erre a tagságra hivatkozva fizess elő legalább egy hónapra egy bármilyen EWI szolgáltatásra. Első alkalommal kapsz hozzá ajándékba egy "rendes" nyomdában készült példányt, ami eredetileg 29 USD az Amazonon. A könyv ingyen van, de a szállítási költséget ki kell fizetni, ami viszont rendkívül magas, akár 35-40 USD is lehet. Ezért nem éri meg, hacsak! valaki nem utazik véletlenül éppen az Egyesült Államokba. Mert akkor, ha kb. 3-4 munkanappal az érkezése előtt a kinti szálláshelyére címezve fizet elő valamire, akkor megússza ezt a súlyos költségtételt. Én annak idején így vettem fel az enyémet.

Végül maradt az Amazontól vásárlás lehetősége. A két vonatkozó link:
UK: The Elliott Wave Principle: 20th Anniversary Edition: Key to Market Behavior
USA: Elliott Wave Principle: Key To Market Behavior

Aki szeretne belelapozni a könyvbe, az első 58 oldalt megtalálja a Google oldalán, itt a blogban középen van hozzá a "Linkgyűjteményben" egy hivatkozás.

Úgy gondoltam, írok még egy hatodik részt az alapokhoz, az lesz a következő cikk.

2010. május 17., hétfő

Hetedik vagy kilencedik?

Az EURUSD árfolyamát az elmúlt év decembere óta követem itt, viszont kizárólag a lényeges, legalább pár hétre meghatározó pillanatokat törekszem megragadni. Áprilist azzal indítottam, hogy március 25-én az 1,3268-as intraday mélyponton "minden bizonnyal" véget ért a középtávú trend első szakasza, de mivel az 5. minor szakasz (akkor az volt az utolsó) igen rövidke lett, ezért alternatív számozásként még éljünk a gyanúval, hogy csak az első hullámot láttuk az ötödiken belül. Ma már tudjuk, az utóbbi alternatív számozás működött, hiszen egy a teljes trendhez mérten jelentős korrekció helyett nemsokára újabb letörés következett.

Az alternatívák számát ez jelentősen megnövelte, ezért a jelenlegi helyzet értelmezésével induljunk ki onnan, ami még elég biztos támpont: március 17-én, 1,3717-nél láttuk a minor 4. hullám végét.


A rajzommal azt állítom, hogy a november végén indult trend minor szintű megnyúlt ötödik hullámával van dolgunk. Ha ez így van, akkor abban az esetben számíthatunk az első nagyobb felfelé korrekcióra, ha majd 9, egymáshoz képest arányos lefelé hullámból áll az EURUSD teljes eső trendje. A dilemma aktuálisan az, hogy mostanára a hetedik, vagy a kilencedik hullám vége felé tartunk? Egy-két napon belül indulhat benne a korrektív felfelé kör, de az a 8. hullám lesz, vagy már a komplett megnyúlt impulse utáni A hullám?

Az ábrám mindkét számozást tartalmazza elsődleges változatként azt, amely szerint a jelenlegi esés (akár már a hét elején) csapdába ejti a mostanában, későn érkező shortosokat és beindul az idei év eddigi legnagyobb korrekciója. De majdhogynem preferálhatnám az alternatív (ALT.) számozást is - az igazság, hogy a pénteki zárás pillanatában nehéz választani, még több információ kell.
Bármelyik utat is járja be a piac, napokra, hetekre már nem vennék fel új short pozíciót, mert mostanára erősen túladottá vált a devizapár és a mellékelt ábra szerint tudunk olyan számozást készíteni, amely alapján már az utolsó hullámokat tapossa egy Intermediate rendű trendfázis végén.
Longolni viszont rendkívül korai; hozzávetőleg annyit tesz, mint hulló kések alá állni egy tisztán lefelé trendelő piacon. A hét elején még korai lesz hősködni!

Látok az interneten, meg kapok is olyan számozásokra való utalásokat, miszerint a március 25. és április 12. közötti regular flat korrekció lehetett a komplett középtávú - Intermediate (2) hullám. Az elképzelés nem mond ellent Elliott egyetlen szabályának sem, de túl rövid (12 nap) és sekély (ret. 22%) volt ahhoz, hogy fenntartások nélkül kijelenthessük róla, ennyivel beérjük. Ráadásul előzőleg, sem a november végén induló első Minor, sem a január közepétől lefelé haladó harmadik nem volt megnyúlt (extended), ami erősen megnöveli egy megnyúlt ötödik előfordulásának esélyét.
Van ellenérvem minden érvemre: az április 30-tól május 6-ig délnek tartó hullám alatt az eddigi legnagyobb momentumot tapasztaltuk a trend során, amiről magasabb rendű harmadik hullámra is következtethetnénk, ami alátámasztja, hogy az imént, pár sorral feljebb általam rövid és sekély jelzővel illetett 12 nap funkcióját tekintve mégis betöltötte az Intermediate (2)-es szerepét.

De nem foglalkozom a lehetőséggel. Mert akár igen, akár nem most egy rövidebb távú dilemmára kell figyelnünk. Az egy-két napon belül következő felfelé kör minek a korrekciója lesz? Valami kereskedhető komolyabb darab, vagy még csak egy kis lassulás Minute szinten (azaz kék iv.)?

Röviden, a számok nyelvén: a pénteki zárás környéke 1,24++ az egyik támasz szint. Ha attól eltávolodna, akkor legközelebb Fibonacci csomópontokat 1,2220 környékén találunk. Ha ezek közül valmelyik megállítja, akkor a következő korrekció 1,3500-nél kevesebbel valószínűleg nem fogja beérni, de a pontosításhoz látni kell, hogy honnan jön a (várhatóan éles) fordulat.

2010. május 13., csütörtök

A zaj rádiója

Vannak emberek, akiknek mániájuk a ZAJ, ami a tőzsdéről jön. Angolul pit noise. Ott ülnek/állnak amilyen közel csak engedik őket a parketthez és közvetítik az eseményeket. Ez főleg az index határidők vételi és eladási oldalának folyamatos bemondásából áll, de néha egy-egy mondat erejéig kitérnek arra, hogy éppen kik aktivizálják magukat, mit tesznek a nehéz fiúk. Ha azt mondják "paper coming into the market", akkor retail megbízások érkeznek pl. a Goldman Sachs (GS), vagy a Morgan Stanley (MS) brókereitől. "Local market" annyit tesz, csak itt a parketten egymás között adnak-vesznek. Összességében olyan a közvetítés, mintha meccset, vagy lóversenyt hallgatnánk a rádióban.

A most következő bejátszás igazi csemege, ugyanis éppen egy hete, a csütörtöki pánik pillanatában készült a felvétel. Néha megakad, amiért elnézést kérek; pár másodperc szünet után mindig folytatódik. Aki nem akar 10 percet rászánni a teljes anyag meghallgatásába, kezdje 3 percnél, ahol igazán belelendülnek.
Érdemes nemcsak a kommentátort, hanem a háttérben a zaj szintjét is figyelni. Miként növekszik, és miként halkul el? Ki-ki döntse el, mi történt egy hete! Meglepetés-e, hogy a vizsgálat eredménye szerint nem volt súlyos műszaki hiba, vagy tévesen bevitt megbízás?



Meggyőződésem, hogy igazi pánikot hallhatunk a felvételeken. Mindkét irányban. És ennek megértéséhez még csak nyelvtudás sem kell! A csordaszellem létezésében kételkedőknek különösen ajánlom, ezzel a korábbi bejegyzésemmel együtt: Csordaszellem a piacokon

Köszöntök mindenkit Elliott világában!

Ui.: Amúgy erre a zajos szolgáltatásra még elő is lehet fizetni: TradersAudio

2010. május 12., szerda

Induló csomag

Az aktualitására való tekintettel máris kiadták az Elliott Wave Theorist legfrissebb (májusi) számát. Hiába, ilyen időket élünk; most kell ütni a vasat, amíg meleg...
Akik újonnan kapcsolódtak be, azok kedvéért mondom, hogy ez a folytatása annak az eredetileg 20 dollárba kerülő áprilisi számnak, amelyik 2016-ig tartalmaz előrejelzést és pár napja letölthető innen: Theorist ingyen.
Az új, májusi szám nem lesz ingyenes, ezért arra az esetre, ha valaki előfizetne rá, most bemutatok három előfizetéses szolgáltatást, amelyek költségkímélő csomagba kapcsolhatók.

The ELLIOTT WAVE THEORIST
Az EWI legrégebbi kiadványa, 1976. óta maga Robert Prechter szerkeszti. Évente 12 alkalommal jelenik meg. Aki kíváncsi rá az áprilisi - kicsit azért rendhagyó - számot fent megnézheti, milyen. Itt egy link egy sokkal tipikusabb másik számhoz: Theorist, 2009, november.
Jellemzően egy témát / gondolatkört jár körbe részletesen, természetesen Elliott alkalmazásával, de erősen beépítve fundamentális és társadalmi vonatkozásokat is. Akik nem tudnak leszakadni a makro vonatkozásokról és a hírek értelmezésétől, azok nem csalódnak benne. Ára: 20 USD / hó.

Financial Forecast SHORT TERM UPDATE (STU)
Rövid távú előrejelzés, minden hétfőn, szerdán és pénteken az amerikai piacok zárása után: Dow Jones index, Nasdaq, S&P, USD index, EURUSD, államkötvények, arany és ezüst Elliott-elemzése. Az elemzések annak megfelelően, hogy épp melyik timeframe releváns, váltakozva 15 perces, órás, 120, vagy 240 perces, illetve kötelezően napi bontású grafikonokon készülnek. Nemcsak hullámszámozást tartalmaznak, de kiegészülnek egyéb technikai elemzéssel és szentiment indikátorok, valamint más statisztikai adatok bemutatásával is. Trendek követése és trendfordulók, kockázatok előrejelzése a cél. A szöveges magyarázat kitér a várható fejleményekre és általában a "mi van, ha nem?" esetre is.
Ára: 39 USD / hó.

Elliott Wave FINANCIAL FORECAST(EWFF)
Azonos szerkezetű, mint az előbbi STU, viszont havonta, hónapok első napjain jelenik meg. A ritkább kiadás miatt más az elemzés és értékelés időtávja, illetve a bővebb terjedelem miatt van lehetőség társadalmi és makro ökonómiai szempontokat is áttekinteni. E tekintetben kicsit hasonló a hónapok közepén megjelenő Theoristhoz, de nincs átfedés köztük. Ára: 19 USD / hó.

A Tesco gazdaságos CSOMAG
Financial Forecast Service annak a csomagnak az elnevezése, amelyik mindhárom imént felsorolt szolgáltatást tartalmazza, tehát Theorist, STU és EWFF együtt. Az ára viszonyt lényegesen kedvezőbb, mint a három külön-külön, hiszen 78 helyett, 59 USD / hó. Link az előfizetéshez: EWI oldala -> Store -> Discounted Service Packages -> Financial Forecast Service
Mutatom is:
Havi specialitás
Ha valaki előfizet egy szolgáltatásra, akkor egyszerűen 30 napi hozzáférést kap az adott kiadvány "fiókjához", melyben havi magazinok esetében ott találja nemcsak az aktuális, de a megelőző két számot is.
Az áprilisi Theorist megjelenésekor itt balra látható, hogy az előző kettő is ott csücsült a tarisznyában. A két "interim riport" az Prechter személyesen kiadott speciális kereskedési alert-je, amit ugyancsak megkapnak azok, akik a kiküldés pillanatában előfizetők. (Nézőpont kérdése, úgy is mondhatnám, hogy 20 dollár egy negyedévre, mivel a műfajból adódóan a Theorist nem évül el.)

23 VIDEO, illetve hangfelvétel
Egy bármilyen előfizetéssel, hozzáférést kapunk a Multimedia Lounge fiókhoz, amelyben nem kevesebb, mint 23 különféle oktatóanyagot, illetve élő elemzést találunk. Legtöbbjükre érdemes időt szakítani.

TIPP!
Ha valaki rászánja magát 59 USD kiadására, vagy csak egy Short Term Update szolgáltatásra fizet be, akkor azt hétfői, vagy szerdai napon, délután, vagy este érdemes elindítania. Ezeken a napokon ugyanis még ott lesz a fiókban az előző szám, amit azonnal le kell menteni, majd este 22:00 óra után lecserélik a friss kiadásra, amelynek .PDF változatát ugyancsak el lehet tenni. Ha odafigyelünk az ütemezésre, akkor így egy-egy számmal többet kaphatunk belőle.

Ajánló hasonló szolgáltatásról: "Tanfolyam helyett">

2010. május 10., hétfő

Beszélgetések Elliottról - Május

Ebben a hónapban két téma köré csoportosultak a kérdések. Egyrészt mi történt a múlt héten (május 6-án), technikailag hogyan értékelem a fejleményeket? Másrészt pedig a mi irányítja a grafikonokat, mi rajzolja az alakzatokat kérdéskör szerepel még jelentős hangsúllyal. Mi az ok-okozati összefüggés grafikonok, hírek és fundamentumok között?

Kissherceg: Felgyorsultak az események az áprilisi beszélgetésünk óta. Hogyan illenek a hét eseményei a képbe?

Cimballi: Egy EWI-s elemző, nem oly régen, vicces hangulatában ezzel a képpel jellemezte a február óta megszakítás nélkül haladó emelkedést. Főszerepben a piac vételi oldala, azaz a prérifarkas!




Egy ilyen pullback nélküli túlvett, túl optimista, évtizedes hangulati rekordokat döntögető rally még egy igazi hossz piac idején is instabil és veszélyes helyzetet teremt, hát még a medve piacán, épp egy korrektív alakzat potenciális végén. Ráadásul azon feltételezésünkre is rásegít, hogy a trend igen magas szintje ért véget. Egy elsődleges szintű szakasz.

Kissherceg: Tényleg vége a rallynak, vagy lesz még új maximum április 26-a felett?

Cimballi: Az elmozdulás hevességéből és abból, hogy eljutott a februári minimumig arra következtetek, hogy a 2007. óta tartó eső trend tért vissza és hiába tér átmenetileg magához a piac, a rövid felfelé korrekció nem tudja majd új csúcsra vinni az indexeket. Ez a hullám lefelé hosszabb, momentumosabb, mint amilyen egy B hullám lenne egy újabb csúcs előtt. Ha az amerikai piacok szignifikánsan alázárnak a csütörtöki leszúrásnak, akkor onnan nem lesz már semmiképp sem visszaút.

Magának a pénteki esegetésnek a szerkezete korrektív, így valamikor hétfőn, amikor ez a beszélgetésünk megjelenik, emelkedés jöhet, de nem tulajdonítanék neki különösebb jelentőséget.

Tekintsünk távolabbra, mint hétfő! Ehhez jó kiindulási pont lehet az, ahol előzőleg abbahagytuk. Nevezetesen, hogy ha Elliott definíciója szerint egy emelkedés korrektív szerkezetű, akkor csak idő kérdése, hogy mikor tér vissza a piac az emelkedés kiindulási pontja alá.

Így van, legalább a korrektív mozgás 100%-a plusz egy pont erejéig vissza kell térnie az előző (itt most eső) trendnek.

Az 6.439 lenne a Dow-ban, de Prechterék 400 pontos aljat jósolnak! Nekem ez a mostani problémák mellett is túlzásnak tűnik.

Az előrejelzés úgy hangzik, hogy 390 pont körül. Azaz vegyünk, amint a Dow 400 pont közelébe ér.

Elliott egyik vezérlőelve alapján a bear piacok általában valamelyik alacsonyabb rendű trendszint negyedik hullámának területéig tartanak, így elvileg a szuperciklus szint (IV) hullámának 1932-es mélypontja, 41 pont is lehetne cél. Vagy az előző ciklus szintű IV-es hullám 570 pontnál megállapodó alja 1974-ből, de előttem más célszintek vannak látótávolságon belül.

Közbevetem, hogy a nálad itt ingyenesen letölthető Elliott Wave Theoristban meg lehet nézni mekkora egy szuperciklus.
Nem értesz egyet az előrejelzéssel?

A brutális esés szcenárióval igen, de a célárakkal valahol nem, vagy még nem.

A mostani bessz megértéséhez és elemzéséhez mindenképpen 40+ évre kell visszatekinteni. Ekkora időtávon, viszont már nem működik a lineáris összehasonlítás, mert szignifikánsan eltér a mostani 1 Dow index pont, vagyis egy dollár értéke, mondjuk az 1932-es időszak egy dollárjához képest. Bob Prechter is tudja ezt jól, azért készít grafikont inflációtól tisztított dollárban számolva, vagy az index értékét valós pénzben, azaz uncia aranyban kifejezve.

Ezeket a grafikonokat is megtaláljuk az áprilisi Theoristban. Vannak már szintjeid?

Mielőtt belemennék, még egy gondolat az előrejelzés nehézségéről. Egyre gyorsuló deflációt élünk, tehát a készpénz értéke erősen emelkedik, ami az esés mértékét pontban számítva növelni fogja. Persze egy dollár a defláció ellenére sem fog annyit érni, pl. 2014-ben, mint mondjuk az 1929-es megfelelője, tehát a piacoknak nem kell a 41 pontos '32-es minimumra esniük. Ahhoz, hogy valaki 3-6 évre előre megmondja, hová fog eljutni a Dow, nos, ahhoz előre kellene tudnia a defláció mértékét, vagy az arany árát. Így túl sok az ismeretlen az egyenletünkben ahhoz, hogy egy ennyire konkrét eredményre jussunk. Én annak vagyok a híve, hogy Elliott elvei alapján el lehet dönteni, 1) hol járunk a hullámszerkezeten belül, 2) a trend melyik szintjén. Tehát előrejelzést tudunk készíteni a várható irányról és az elmozdulás nagyságrendi mértékéről. Ezt a nagyságrendi előrejelzést lehet a trendben kialakuló hullámok nagyságából és alakjából menet közben pontosítani.

Mégis, miben gondolkodjunk?

Az én (egyik) forgatókönyvem szerint 7000 Dow pont közelében vadul majd el újra az esés, amikor mindenki rádöbben arra, amit még csak mi, Elliott hullámait követők tartunk valószínűnek, hogy a 2009. márciusi minimum nem fogja a piacokat megtartani. Az árfolyam óriási réssel esik majd át rajta, esélyt sem hagyva a rengeteg hosszú távra benyitott long zárására. Az esés a 3400-3900-as szint előtt jó eséllyel le sem fog lassulni. Amikor végül megáll, egy kb. 2 évig tartó oldalazás kezdődhet, amelyben vészesen felszárad a forgalom, mert sem pénz, sem hitel nem lesz részvényvásárlásra. Onnan már egész pontosan meghatározható lesz, hogy később a végső löket hol érheti el a teljes trend mélypontját.

Még az esés előtt elindítottam egy három részből álló sorozatot, ami a múlt elemzését 2000-től indítva végül a harmadik részben bemutatja majd a lehetséges szcenáriókat és célárakat. Köztük olyat is, amit Prechter nem vesz számításba. Az első részhez a link: Hol bújkál a nagy medve?

Ilyen szempontból mindegy, hogy 400, vagy 4000. Rendkívül apokaliptikus kép a tiéd is. Mi az, ami ilyen iszonyat mélységekbe taszíthatja a piacokat? Egyáltalán van valami megfogható oka, vagy csak egy önbeteljesítő jóslat?

Nem szeretem, ezt az önbeteljesítő jelzőt, mert a végén még mi, akik ilyen előrejelzést készítünk, leszünk a hibásak az esésért. De mégis, bizonyos szempontból "önbeteljesít", csak nem az elemzők miatt, hanem a társadalom kollektív hangulatának változása miatt. Az emberek soha nem voltak még olyan optimisták, mint az elmúlt évtizedekben. Szorosabbra fűzték az együttműködéseket – monetáris uniót hoztak létre, lebontották a határokat, igyekeztek felszámolni a kirekesztést. Egység, testvériség és tolerancia jellemezte a világot, meg hát a mindenkire végtelenített formában kiterjesztett hitel intézménye. Ragozhatnám még, de a lényeg, hogy az emberek globális hangulata változik / változott meg és a pesszimizmus uralma okozza konfliktusokkal teli visszaesést.

A bull piacokat az emberek optimizmusa generálja, ekkor a fejlődésre és a produktivitásra fókuszálnak, míg az esések idején a korlátokat látják és passzivitásba, jobb esetben csak konzervativizmusba menekülnek.

Ez a kedvenc tyúk-tojás problémám. Azért esnek a piacok, mert az emberek rossz híreket hallanak, vagy azért vannak rossz hírek, mert a piacok esnek?

Valóban tyúk-tojás dilemma volt Elliottig. Bizonyára páran előtte is megfejtették, meg utána is maguktól kitalálták, de ő írta le a megfejtést egy összefüggő rendszerként.

Tessék megnézni, hogy soha nem volt még úgy recesszió a világban, hogy a tőzsde már előzőleg ne fordult volna délnek! A tőzsde az a hely, ahol az emberek közös tudatalatti hangulata matematikailag először ábrázolható formában megjelenik.

Kapizsgálom, de az olvasók kedvéért kifejtenéd részletesebben?

Nem csak kapizsgálod; a héten olvastalak fórumozás közben, amint az ok-okozati üsszefüggést igyekeztél valakivel helyre tenni.
Első a globális hangulat megváltozása, ami legelőször a grafikonokon látható, majd feltűnnek a társadalmi kísérőjelenségek (sztrájk, utcai zavargások) és ezzel párhuzamosan, ahogy az emberek egyre inkább a pesszimizmus felé hajlanak, visszafogják a költéseiket és a gazdasági aktivitásukat, amitől összerogynak a fundamentumok. Amikor mélypontra jut a hangulat, akkor akár háborúznak is egyet, vagy leváltják a vezető politikusaikat.

Tehát először van a fej-váll, vagy valamilyen tetőző alakzat, utána felgyújtják a bankokat Athénban, miközben lassacskán a vállalati eredmények esni kezdenek?

Pontosan, de vigyázzunk, egy-egy vállalat esetleg iparág mindig kivétel lehet, ezért ez a lánc inkább úgy működik jól, ha azt mondjuk, hogy a végén makro, vagy indexkosár szinten biztosan hanyatlanak a fundamentumok.

Szóval a tőzsdei árak a legjobb előrejelzői a híreknek és a vállalati eredmények összességének.

Értem már, miért nincs TV-d és miért csak perceket töltesz naponta hírek tanulmányozásával.

Azért néha meccset nézek :)
De komolyra fordítva, aki a hírek és az események kapcsán kereskedik, az gyakorlatilag nem az ok, hanem az okozat után megy, ami jó lehet egy 15 perces, gyors nyitás-zárásra, de napon túlra, vagy hosszabb távú befektetési döntéshez nem igazán. Szerintem a hírek követésébe, az események körüli volatilitásba bele lehet zakkanni. Ezért kezdenek az emberek olyasmit feltételezni, hogy biztosan Soros manipulálja az eurót, meg olyan következtetésre jutni, hogy egy adott ponton majd a FED beavatkozik.

A keserű igazság az, hogy sem jegybank, sem kormányok, vagy elnökök, sem a Goldman Sachs (GS), sem pedig Soros György nem képes a trendeket érdemben befolyásolni. Legfeljebb csak percekre, esetleg órákra, de egy nagyobb pánikot, vagy egy eufóriát nem tudnak megakadályozni vagy előidézni. Ezeket ugyanis az emberek kollektív hangulatában találjuk bekódolva.

Nehéz ezt elfogadni, hogy nincs formális hatalom, ami terelni tudná a grafikonokat, de ha valaki ezt megérti, csak akkor van esélye meglátni Elliott alakzatait.

Ezt szépen mondtad. A hitetlenkedőknek javaslom, nézzék meg napi, vagy heti bontásban a tőzsdei grafikonokat és próbálják rajta megtalálni a fontos eseményeket, pl. jegybanki intervenciókat, kamatemeléseket, vagy bármi fontosnak tartott hírt az elmúlt évekből. Nem fogják meglátni, csak hullámok lesznek a grafikonon, amelyek elmossák ezeket a pillanatokat.

Akkor minden, a válság elkerülésére tett lépés kidobott pénz, hasztalan ellenállás?

Ha a globális társadalmi hangulat a beavatkozás pillanatában mást diktál, akkor igen. Nem volt a kormányok részéről reménytelen ötlet hitelt pumpálni a gazdaságba, még ha a lufi fújás képpel jellemeztem is. Ha ugyanis a gazdaság felszippantja az elé tálalt ingyen hitelt, mert lehetőséget lát benne, akkor elvileg felpöröghet újra. De ha az emberek nem bizakodóak a jövővel kapcsolatban, nem vállalkoznak, nem fejlesztenek, nem költenek, nem fektetnek be, akkor csak a hitel kis része jut be a gazdaságba. Ami bejut, az nem elég a visszaesés megakadályozására, így ráadásul visszafelé sül el, amikor a romló gazdasági környezetben az új adósok szinte mindegyike fizetésképtelenné válik. Szerintem ez vár az elmúlt év támogatásai nyomán az amerikai lakáspiacba beerőszakolt hitelekre, vagy ez vár a görög mentőcsomagra is.

Vegyük észre, itt már nem pénzügyi szektor van bajban, ők az elején dőltek, őket még ki lehetett menteni, át lehetett tőlük venni a „toxikus” hiteleket. Itt most a háztartások, az államok és önkormányzatok állnak csődhelyzet előtt. Később majd csatlakozik azért hozzájuk a pénzügy is.

Álljon itt zárásnak Robert Prechtertől egy idézet: "Misery and failure are created by trying to live in the old trend when a new one is in force" --> Szenvedés és kudarc amit a korábbi trendhez ragaszkodás hoz, ha már amúgy az új mozgatja a piacokat.

Lemaradtál a "Beszélgetések Elliottról" április havi számárol? Itt megtalálod: StocklandYard.hu

2010. május 7., péntek

Lefagysz, vagy cselekszel?!

- The Elliott Wave Theorist legfrissebb száma teljes terjedelemben letölthető (részletek lejjebb a cikkben) -

Ma este a hideg is kirázott, amikor begyorsult az esés, majd az általam használt kereskedési felületek, amelyekkel eddig soha nem volt problémám, teljesen belassultak, végül a legnagyobb volatiltás pillanatában kétszer, cca. egy percre meg is szakadt a kapcsolatom a tőzsdével, de volt olyan interfész, ami sokkal hosszabb időre leállt. Nem azért, mert károm lett volna belőle; a többszörös backupot tartalmazó rendszeremmel (még) biztonságban voltam.
Inkább az volt a döbbenet, hogy amikor először olvastam a válság előttünk álló szakaszának forgatókönyvéről, akkor az előrejelzésben találtam egy megmosolyogtató részletet. A jóslat szerint a shortosok sem fogják "élvezni" a drámát, ugyanis a túlterheléstől olyan tőzsdei rendszerproblémák lesznek, amelyek miatt akár napokra is állhat majd a kereskedés, lehetetlenné téve az időben történő zárást. Természetesen EWI forrásról van szó (egy 2004-es kiadású könyvből), amelyekről tudjuk, nemcsak célárakat tartalmaznak, hanem mindenféle háttérkörítést a társadalmi és gazdasági folyamatokról. Felrémlett előttem, hogy ez talán nem is puszta fantáziálás, hiszen egy évekig tartó esés előtt állunk és már az első napokban ilyen súlyos esetek fordulnak elő, mint ma.

Percekkel ezelőtt jött az értesítés a brókercégemtől, hogy készüljek, több tőzsde - köztük a NYSE és a Nasdaq - "kilátásba helyezte, hogy töröl bizonyos irreális tranzakciókat, melyek 20:40:00 és 21:00:00 között születtek". Ez tulajdonképpen annak beismerése, hogy volt valami műszaki zűr, amiért felelősek. Rendben. De azért vegyük észre, addigra a határidős indexek a napi premarket maximumhoz képest 4,5% mínuszban voltak és ráadásul nem éppen fordulásra kész hangulatban! Szóval elég naiv dolog a teljes esést, egyszeri és megismételhetetlen, lehetetlen és véletlen műszaki hibának tartani. Meg az ok-okozati összefüggéseken is gondolkodóba esnék. Melyik volt előbb? Az esés, vagy a rendszerhiba?

Mindenki vérmérséklete szerint döntse el, hogy mikor kezdi el fontolóra venni a lehetőséget, hogy a válság még nem ért véget, sőt a legsúlyosabb szakasza következhet, amikor nem a pénzügyi szektor, hanem a mértéktelen magas adósságterheket vállaló kormányok, önkormányzatok és háztartások válnak fizetésképtelenné. Mikor kezd el magának forgatókönyvet / cselekvési tervet gyártani arra a lehetőségre, hogy az elmúlt év száguldása mégis medvepiaci rally-nak, ha úgy tetszik átmeneti emelkedésnek, illúziónak bizonyul. Épp három napja fejtettem ki itt, hogy technikailag miként lehetséges ez.
A "mikor kezd már hozzá?" itt költői kérdés, de azért én javaslom egyre nagyobb tempóban ízlelgetni a lehetőséget legkésőbb akkor, amikor némi észheztérés után a mai "rendszerhiba alj" elesik majd.

Utaltam rá, hogy a Theorist legfrissebb száma "A Deadly Bearish Big Picture", kb. "Végzetes bessz kilátások" címmel egy különlegesen részletes elemzést és egészen pontos előrejelzést tartalmaz konkrét dátumokkal egészen 2016-ig. Az eredetileg csak előfizetőknek szóló dokumentum mától ingyenes Club EWI tagsággal letölthető, ezért nem ragozom tovább a témát. Sokan kérték, itt van, kitűnő lehetőség a felkészülés megkezdésére. Link a Theorist ingyenes letöltéséhez.

A múlt hónapban rengetegen regisztráltak a kereskedési lehetőségekről szóló tananyag kapcsán - azt a regisztrációt lehet felhasználni ehhez is. Tudom, többen küldözgették egymásnak, hogy megkerüljék az EWI regisztrációt, mégis hamarosan itt lehet az ideje nekik is becsatlakozni, ugyanis körvonalazódik egy ingyenes EWI próbahét az egyik szekcióban. Remélem, néhány napon belül részletekkel tudok szolgálni arról, hogy pontosan mit is kapunk. Mivel ez nem "letöltős", hanem "nézős" játék lesz, ezért arra nem fog működni a mail-ben továbbítás.

A fentiekhez képest már igazán kevés izgalmat találunk abban a friss Robert Prechter interjúban, amelyik épp 24 órával az esés előtt készült a Bloomberg News csatornán. A közel 5 perces beszélgetés alatt többször hivatkozik a Theorist következtetéseire. "A ciklusok, és a hullámszerkezet is a végéhez ért, negatív technikai jelzéseket látunk, túl vagyunk egy fej-váll alakzat jobb vállán, a forgalom végig csökkent az emelkedésben, az optimizmus nem volt még ekkora a 2007-es csúcs óta egyszer sem. Ha összeadjuk mindezeket, akkor semmi okunk sincs a részvénypiacokon befektetni." Link a videó megtekintéséhez.

Get Bob Prechter's Latest Market Report, Free!

"A Deadly Bearish Big Picture"
That's the headline Robert Prechter gave to his just-published Elliott Wave Theorist. You can read that entire 10-page issue right now -- for FREE!

Continue reading to learn more or get it now.

Headlines are usually about what happened already, but Prechter's headline is about what happens next. It goes beyond providing information. Yes, he wants you to see what he sees -- but Prechter's purpose is to provide you with a forecast so that you'll be prepared.

So please consider the top headline once again.

If you've read any of Prechter's books or heard him in an interview, you know that overstatement is not his style. When he says the "Big Picture" is "Deadly Bearish," that is exactly what he means.

This issue of the Theorist shows the depth of Prechter's recent research into what that "Big Picture" includes. The array of time cycles he explains is nothing short of amazing; each one is relevant to the how and when of what stock market prices will do from now until the year 2016.

And make no mistake, this April issue of The Elliott Wave Theorist fully recognizes the extraordinarily optimistic sentiment that now blankets the financial world!

Get your FREE copy of Prechter's latest research -- Download the April Theorist now.

2010. május 4., kedd

Hol bujkál a Nagy Medve? - II. rész

Az első részben áttekintettük, hogy a bear / bessz piac kezdete egészen 2000-ig nyúlik vissza és elvileg lehetne egy komplett alakzatunk a 2009. márciusi minimummal. Azonban a mélypontról való emelkedés másról árulkodik nekünk. Már ha hallgatunk rá.

Baljós árnyak
Amikor 2009 júliusában újra belendült az emelkedés, akkor kezdtem elhinni, tartósan visszatér az emelkedő trend és március 9-én lezárult a gigantikus méretű expanded flat korrekció (2000-2009). Novemberre egyértelművé vált, hogy mégsem. Hogy szóvá tegyem a meglátásomat, elindítottam ezt a blogot. Feltűnt ugyanis, hogy a "potenciális" harmadik hullámban, ott ahol legjobban kellene hasítania a trendnek egy olyan csökkenő momentumú, csapkodó árfolyammozgás van, amelyben az egyes szakaszok sorra átfedésbe kerülnek (ld. ide kattintva az illusztrációt) egymással. Akkor egy zigzag végén alakuló ékelődést / ending diagonal alakzatot gyanítottam, ami nem állhat harmadik pozícióban egy ötös impulse sorozaton belül, ám annál inkább szerepelhet egy korrektív alakzat zárásaként.
A rend kedvéért a link a teljes akkori íráshoz: Az ék mechanikája I.

A lopakodó
Elliott elméletén kívül más technikai módszerek nem látják a problémát. A vicc az, hogy azért nem, mert annyira nagy. A technikai elemzés (TA) eszköztára olyan finom mozgásokra van kihegyezve, aminek a hatókörén ez az átfedés dolog kívül esik. Mostanában nincs az a TA módszer, ami ne dühöngő, legfeljebb hol jobban, hol kevésbé túlvett bull trendet jelezne. A nagy emelkedés és Elliott módszerének találkozása olyan, mint a lopakodó esete a délszláv válságban, amit szerbek elavult, kevésbé érzékeny technológiája felderített a radarképernyőn.
A döbbenet az, hogy a témába vágó, vezető havilap is teljesen tévúton jár, főleg azért, mert egyik vezércikkében Elliott hullámait hozta fel az emelkedés védelmében, pedig a hullámelmélet - szakértő elemző kezében - pont az ellenkezőjét mondja. Íme, az ábra a megjegyzéseimmel. Az eredeti rajz, amit összefirkáltam a Source: Stocks&Commodities magazin - Kondratieff Wave Comeback, p.20, April 2010 számából való:

Majd a bejegyzés végére töröljük is a memóriánkból a szerző, koos van der merwe grafikonját. Direkt, így kisbetűvel írva a nevét, mint annak idején Nemecsekét.

Ami biztos nincs a piros karikában
Egy karakteres harmadik hullámtól lesz egy hullámsorozat lökéshullám (impulse), vagyis az emelkedés bullish. De itt ugyan nem lesz, mert középen, a sűrűjében a belső szerkezete, a forgalom alakulása és számos vezérlőelv miatt nem lehet harmadik hullám. A hullámok személyiségjegyeiről szóló bejegyzésből idézek:
"A harmadik hullám, ami a részvénypiacon az emelkedés időben leghosszabb, legerősebb és legszélesebb szakasza. Leghosszabb időben és ármozgásban. Legerősebb, mert itt a legnagyobb az árfolyam változásának sebessége. Legszélesebb abban az értelemben, hogy ebben emelkedik a legtöbb iparág és lényegesen több részvény tart felfelé, mint lefelé. És még egy további leg: szemre ez a legkönnyebben felismerhető hullám.
...a harmadikban réssel, vagy rések sorozatával emelkedik a piac, nagyjából az egész trend derekán."

Ráillik ez a leírás erre a középső szakaszra? Nem! Rések helyett komoly átfedéseket látunk, egyáltalán nem könnyű a belső szerkezetet értelmezni. Egy harmadik hullám kiveri a szemünket a grafikonon, ha gondolkodnunk kell róla, hogy minek jelöljük, akkor az jó eséllyel nem az.

Megfejtés
Minek van ötösnek látszó szerkezete, mint egy lökéshullámnak? Három egymáshoz kapcsolódó korrektív zigzag-nek. Ezt az alakzatot nevezzük tripla zigzag-nek. Korábban már szerepelt egy sematikus ábra egy dupláról, igaz bull piacon, tehát az egészet fordítsuk meg és egy X-en keresztül toldjunk hozzá még egy A-B-C hármast. Ez az egyetlen olyan kombináció, ami totál bull piacnak látszik, de mindaddig nem bújik ki a szög a zsákból, amíg mindenki el nem hitte róla. Kivéve természetesen azokat, akik tüzetesen megvizsgálták a belső szerkezetét.
Mutatom, mennyire közel áll a "tankönyvi" példához:


Én hibázom, te hibázol, az EWI meg kapkod(ott)
Az ábra nemcsak az én brummogásomra ad magyarázatot, hanem arra is, hogy mi vezette téves következtetésre, a bessz piac túlságosan korai bemondására Robert Prechtert.
Bob eredetileg 2009. február végén, 8 nappal a mélypont előtt átállt a bika oldalára 9.000-11.600 közötti célárat és éles fordulatot előre jelezve. Hozzátette, később igyekeznek majd szűkíteni ezt a meglehetősen széles céltartományt. Akkor már a 9.000-ért is őrült optimistának tartották őket. A fotó forrása: Bloomberg TV, 2009. február 24-i ominózus "zárjuk a shortjainkat" adás.

Május végén - még mindig 2009-ben - kilencezerhez közeledett a Dow és éppen bármelyik pillanatban véget érhetett az első zigzag (A-B-C). Noha nem voltak még céltartományon belül, szerintem kapkodva, kiadták a short jelzést. Aki követte őket, annak stop loss lett a vége. Októberben megint volt egy olyan pillanat, amikor komplett dupla zigzag alakzatnak lehetett számolni az indexek emelkedését, tehát jött az újabb jelzés, és árnyékra vetődés. Majd természetesen a januári esés, ahol megint talán két nappal a csúcs előtt kiáltottak farkast, akkor már tripla formációban gondolkodva. Ez a baj a korrekciókkal, amikor elindul egy, nem tudni, szimpla, dupla, vagy tripla lesz belőle.

Hol tart a rally?
Most már tudjuk, tripla alakzatot hozott össze a globális reménykedés és április 26-án egy jelentős fordulóponthoz értünk. Biztos, hogy az utolsó zigzag sorozaton belül, de az A, vagy a C hullám ért véget? Ez a millió dolláros kérdés. Nem tudom megmondani, de mindkét számozást el tudnám készíteni. Nagyobb, hosszabb távra szóló pozíciók kiépítésével még ki kell várni, hogy az első magasabb rendű hullám hármas (korrektív), vagy ötös (impulse) szerkezetű lesz.

Mindezek tükrében, remélem, most már értelmet nyert, amit tegnap az OTP-ről rajzoltam. Egyszercsak megbizonyosodunk majd róla, hogy hová tehetjük ki a közép távú (Z) jelzést, akkor pedig "játszik" az Elliott-elemzők körében ismert mondás; ha egyszer vége, akkor vége.


Ui.: Talán van, akinek feltűnt, hogy a bejegyzést teleraktam linkekkel. Ezt olvasói visszajelzések miatt teszem, mert többek szerint nehezen kereshető a blog. Jogos, hiszen ha egy alakzat nem ugrik be a nevéről, akkor nehéz követni, amit mondok. Ezért hivatkoztam meg többnyire sematikus ábrákat ott, ahol Elliott rendszerében használatos szakkifejezéseket használok.

2010. május 3., hétfő

OTP 1.232-ről

Az OTP-t már 2007-ben, valahol 8.000+ környékén magára hagytam és semmilyen formában sem követtem. Mostanában olvasói levelek kapcsán pillantottam rá egyszer-egyszer és első pillantásra jobban nézett ki, mint mondjuk az amerikai indexek. Belenéztem hát jobban, impulzív ötös szerkezet után kutatva, de hol itt, hol ott botlik meg az árfolyam és sérti meg a három Elliott-i törvény valamelyikét.

Nem maradt más, korrektív számozást kanyarítottam neki, aminek a végén az a következtetés áll, hogy egy kisebb ötödik hullám egy 7.400 feletti új maximummal még hiányzik, de azt követően letérdel az árfolyama. És ennél optimistább képet nem tudok rajzolni, mert a grafikonon szereplő alternatív számozás (ALT.:) annyival rosszabb, hogy abban már véget is ért az emelkedés és épp visszatérőben van a medve elsődleges trendje.


Nehéz ábra, a kombináció (zigzag+zigzag+flat) miatt, de a Hol bújkál a medve? második része pontosan ehhez a kitartó medvepiaci rally megértéséhez ad segítséget holnap. A fő üzenet, hogy ha igaz, amit állítok - mármint, hogy a szerkezet korrektív - akkor lefelé a minimális célár egy új minimum, azaz 1.231, valamikor 2011-ben.

Rendszeres olvasók

Alakzatok bar grafikonon

ALAKZATOK AZONOSÍTÁSA

Prechter könyv

Kötvénybaj

Europai válogatás

A Mánia vége

Alapleckék

Magunk döntsünk

Diverzifikáció?

FOREX video

10 piaci tévhit

Mítosz a Fed körül

8 könyvrészlet

Theorist '09. nov.

15 írás ill. video a hitelválságról

Mozgóátlagok

Címkék

200 SMA (3) AAPL (2) adósság (5) Amibroker (2) André Kostolany (1) arany (4) aritmetikus (1) Barack Obama (2) báziscsatorna (4) belső nap (1) Ben Bernanke (1) Birger (1) Bollinger (1) Brikka (1) BUX (6) carry-trade (1) CFD (1) Charles Collins (2) Charles Dow (1) Club EWI (18) Conquer the Crash (2) csorda (4) csordaszellem (5) csúzli (3) DAX (6) defláció (4) depresszió (8) deviza (13) diagonal triangle (6) Dick Diamond (2) divergencia (4) DIX (1) dollárerősödés (12) double key reversal (2) Dow Jones (36) dupla hármas (7) dupla kulcsforduló (3) E-mini future (46) ék (8) Elliott magyarul (7) Elliott Wave Principle (9) Elliott Wave Theorist (9) Elliott-ciklus (18) előfizetés (8) elsődleges trend (12) ending diagonal (10) erősödő dollár (4) EURHUF (1) EURJPY (1) eurozóna (3) EURUSD (30) evening star (1) expanded flat (9) extension (12) extrém ármozgás (1) ezüst (3) FED (8) fej-váll alakzat (8) Fibonacci (33) flash crash (8) flat (17) Forex (6) Fotex (1) földgáz (1) fraktál (11) FTSE (1) Futures Junctures (4) GBPJPY (1) Goldman Sachs (3) Görögország (3) Hang Seng (1) háromszög (20) hatékony piac (2) hope (2) hullám személyiségjegye (11) infláció (1) inside day (1) IOU dollárok (1) Japán (3) Jason Farkas (2) Jeffrey Kennedy (11) jelzálog (2) Kína (3) kollektív hangulat (8) kombináció (10) korrekció (20) könyvajánló (4) kőolaj (1) kötvény (1) külső nap (1) leading diagonal (1) lineáris gondolkodás (3) logaritmikus skála (1) MACD (5) Mandelbrot (1) megnyúlt hullám (2) mérés (6) Minyanville (1) momentum (8) Morgan Stanley (1) mozgóátlag (3) munkaállomás (1) Nasdaq (28) Newsweek (1) NFP (4) Nikkei (2) Nonfarm Payrolls (3) nyersolaj (2) NYSE (4) opció (1) óriás szuperciklus (14) OTP (3) outside day (4) pánik (6) pit noise (1) Ralph Nelson Elliott (8) regular flat (3) remény (4) Robert Prechter (28) RSI (11) Russel (3) short (3) Short Term Update (3) slingshot (4) social mood (5) Socionomics (6) SP500 (107) spirál (2) SPY (55) Steve Nison (1) Stochastic (1) Stocklandyard (2) stop loss (2) szándékos csőd (1) szentiment (1) szignálvonal (1) szójabab (2) tananyag (25) Thomas Bulkowski (1) throw-over (2) tovahaladó háromszög (4) trendcsatorna (22) trendvonal (2) tréningprogram (12) túladott (5) túlvett (5) TWS (1) USD (14) USDCHF (1) valószínűség a tőzsdén (3) Vancouver (3) Venezuela (1) vertical spread (1) vezérlőelv (8) Wyckoff (1) XLE (1) Zaner (4) zigzag (35)